Baby LIVE! Šarlotka (100): Keď duša bolí…

Choroby tela sú vo všeobecnosti akceptované a sú “v pohode”. Choroby duše sú naopak zatracované, nehovorí sa o nich a všetky sú hádzané do vreca s názvom “preskočilo jej”.

Snažím sa o mojom probléme baviť s ľudmi otvorene a udivuje ma výraz tváre každého, komu poviem o mojich problémoch s popôrodnou depresiou. Niektorí (predpokladám, že sú to takí, ktorí sa s depresiou už vo svojom živote či okolí stretli) sa tvária chápajúco, prípadne majú pár dobre mienených rád ako sa s depkou popasovať. Mnohí však len užasnuto kukajú, gúľajú očami a čo im víri v hlave radšej ani nechcem vedieť. Obávam sa, že v ich očiach už navždy budem vnímaná ako „tá šibnutá, ktorej udrelo mlieko do hlavy“.

Minulý týždeň to už Norko nevydržal s mojimi smutnými očami bez náznaku života a zorganizoval mi akútnu návštevu psychiatričky. Za čo som mu povďačná, pretože už som to fakt potrebovala. Všetko som jej pekne vyklopila, ona sa pýtala tak trefne, akoby mi do hlavy videla a odchádzala som s receptom na lieky a ďalším termínom stretnutia o týždeň. Keďže by som veľmi rada ostala pri dojčení, pani doktorka si dala týždeň na to, aby môj stav a dojčenie skonzultovala so skúsenejšími kolegami a navrhla mi čo najvhodnejšiu liečbu. Zastavenie laktácie sme si dohodli ako posledné možné riešenie a pevne verím, že sa nám tento plán podarí.

Priznám sa, že je pre mňa osobne dosť náročné priznať si „chybu v programe“. Vždy som sa pokladala za nezlomiteľnú, odolnú a všetko zvládnucu osobu. A teraz sa nespoznávam, pripadám si akoby navlečená v cudzej koži. Po nasadení prvých liekov sa cítim výrazne lepšie, opäť sa usmievam, mám chuť žiť a pomaly si nachádzam aj cestu matky k Izabele. A napomáha tomu aj dojčenie, pretože kontakt nás dvoch koža na kožu mi pomáha pochopiť moju úlohu v jej živote a akoby ma vracal späť do reality. Pripadám si ako panna – učím sa od základov, čo to znamená byť matkou. Ten, kto si podobný pocit nezažil, netuší o čom hovorím. A viem, že je mnoho žien s podobným problémom, len nevedia, že sa to dá riešiť, alebo sa hanbia priznať svojmu okoliu, že ich bolí duša a necítia sa dobre. Pretože ľudia vedia byť krutí a svojou plytkosťou môžu ublížiť a zanechať na človeku doživotné šrámy. Ja mám chvalabohu šťastie na tých, s ktorími dýchame spoločný vzduch a našla som len pochopenie, pomoc a podporu.

Dokonca som začala opäť cvičiť. : -) aby môj chrbát zvládol nosenie a aby sa moje telo rýchlejšie dostalo do fit formy, : -) každý tehotenský centimeter dole bude len bonusom, : -) trénerka sa zamerala na cviky na chrbát a panvu a po prvom cvičení som sa cítila veľmi dobre, preto sme si dohodli ďalšiu hodinu o dva dni. Nech tá moja terapia začne pekne zhurta a depku odplaví nadobro preč.

Doma sa nám objavili prvé náznaky súrodeneckej žiarlivosti. Obvykle sa chce Šarlotka túliť ku mne keď je unavená alebo nahnevaná a keď mám Izinku na cicke. Vtedy vie byť veľmi dožadujúca a ja sa snažím zo všetkých síl, aby som jej dokazovala dostatok lásky. Niekedy, keď vidí, že mám Izi na sebe v nosiči, vypýta sa neodbiteľne na ruky aj ona, objíme ma okolo krku a pýta si svoj podiel mamy. Dobre, že som začala cvičiť, lebo mať na sebe zavesené 13-kilové čudo spolu so 4,5-kilovým druhým čudom vôbec nie je jednoduché. Onedlho bude zo mňa Rambo. : -)

Na Babywebe tiež nájdete:

Príroda je všemocná, krásna, no i krutá. Našej mačke Žofii sa narodili tri krásne čierne mačiatka. Veľmi sme sa z toho tešili, chodili sme ich kontrolovať, načítali sme si čo robiť s mačkou-matkou a jej miniatúrnymi pokračovateľmi rodu a dokonca, keď sa nám zdalo, že Žofia nie je až taká vzorná matka a nedojčí svoje deti poctivo, zarobili sme Šarlotkine mlieko a hrali sme sa na adoptívne matky. Keď už mali asi tak dva týždne, raz ráno o pol šiestej som počula strašidelný buchot a vreskot z kotolne, kde dočasne prebývala nová rodinka. Utekala som skontrolovať čo sa deje a niečo, čo som nestihla zazrieť, vybehlo z kotolne a stratilo sa v lese. Žofia prskala a mraučala a hnevala sa, ale mňa nenapadlo skontrolovať minimačky. Norko sa tam išiel pozrieť po dvoch hodinách a našiel jedno mačiatko už mŕtve. O ďalšie dve hodiny Žofia vytiahla zvyšné dve mačiatka vonku a neodbitne volala Norka, aby sa išiel pozrieť. A našiel druhé mačiatko pohryzené a Žofia ho prosila o pomoc. Tak sme sa zahrali na zverolekárov a zachraňovali sme život. Našťastie ten predátor nestihol mačiatku veľmi ublížiť, malo len na dvoch miestach roztrhnutý kožúšok bez hlbšej rany. Ošetrili sme ho špeci sprejom na rany pre zvieratá, uložili obidve mačiatka do debničky a chodili sme to poranené kŕmiť, lebo Žofia si k nemu síce ľahla, ono sa však nevedelo prisať. Takto sme celý deň kurírovali maličké, no podvečer sme si všimli, že to zdravé mačiatko Žofia odniesla niekam preč a ublížené nám nechala. Skúsili sme ešte poslednú variantu na záchranu, že sme jej ho dali na pôvodné miesto, kde ich mala posledné dva týždne a čakali sme, čo sa bude diať. O polhodinu išiel Norko na kontrolu…a našiel mačiatko roztrhané. A viete kto bol predátorom? Cudzí kocúr! Zabil Žofii všetky mačiatka, aby sa mohol on stať otcom jej nových mláďat. Celý večer sme mali deprimujúcu náladu a vyčítali sme si, že sme ich neochránili. Potom sme si však uvedomili, že príroda je všemocná, krásna, no i krutá. A všetko je nejak zariadené, všetko sa deje podľa nejakého vzorca, ktorý my, ľudia, nemusíme vždy chápať a neradno nám do toho zasahovať. Proste to tak je a my to nezmeníme.

Môžeme si nachvíľu pomôcť, vyliečiť telesnú schránku, no duša potrebuje niečo viac. Potrebuje lásku, podporu, pochopenie. Lebo keď bolí duša, trpí celý človek. A častokrát i jeho najbližší….

Všímajte si, prosím, svoje kamarátky, priateľky, dcéry, manželky či nevesty po pôrode, pomáhajte im a ak sa vám niečo nezdá, vypočujte si ich. Bez predsudkov, s láskou a pochopením. Možno im pomôže len váš záujem a možno zistíte, že potrebujú odbornú pomoc. Rozhliadnite sa okolo seba a vnímajte svet a ľudí okolo.

Možno pomôžete, možno zachránite. A bude vás to stáť len trochu vášho času a empatie.

Vaše Bombičky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist