BABY LIVE! Matej (59): Prešli sme očistou

Je to až komické, ako všetci hovoria a nielen hovoria o jarnom upratovaní. No a neobišlo ani náš domček a záhradu. Maťko mi samozrejme pomáha. Jemu zas pomáhajú večerné prechádzky, ktoré sme zaviedli. Spí sa mu po nich, ako sa hovorí, jedna báseň.

Pred veľkou nocou sme si dali očistný týždeň, teda ja a malý Matej. Mäso som na tých pár dní úplne vylúčila a jedálniček som zostavila zo zeleniny a ovocia. K tomu som varila veľa bylinkových čajov a pila aj obyčajnú vodu. Takúto očistu som už potrebovala a musím povedať, že sa fyzicky cítim oveľa lepšie. Je to aj tým, že sa oveľa viac hýbem ako počas zimy a väčšinou na čerstvom vzduchu.

Moji chlapi opekneli

Veľkého Maťa som poslala ku kaderníkovi na skrátenie účesu a malého som ostrihala sama. Ja som sa síce ku kaderníkovi ešte nedostala, ale v najbližšej dobe to plánujem, aby som za mojimi chlapmi nezaostávala.
S jarou a teplejším počasím sme začali aj u nás doma s jarným upratovaním. V dome musím ešte umyť okná a dorobiť nejaké veci okolo domácnosti a záhrady.


Moji chlapi

„No-no“

No nemôžem sa sťažovať, Maťko pomáha, čo mu sily stačia a sem-tam aj nestačia.
V záhrade je stále čo čistiť, okopávať a sadiť, takže väčšinu dňa trávim s Maťkom tam. Veľkú záľubu má v tom, že vytrháva práve nasadené kvety, takže mu donekonečna vysvetľujem, ako musí robiť kvetinkám.

Pomáha to len veľmi málo, a tak musím stále zachraňovať, čo sa dá. Na upozornenie „no-no“ niekedy reaguje a niekedy sa zabáva na tom, že neposlúcha. Vnímam to tak, že sú to jeho prvé skúšky odkiaľ-pokiaľ môže zájsť, preto musím byť pripravená určiť pravidlá hry už od začiatku.

Najviac mi v týchto výchovných záležitostiach pomáha veľká dávka trpezlivosti a jasne stanovené hranice. Odmenou je, ak Maťko pekne poslúchne a ide sa hrať na iné miesto.

Prečítajte si tiež:

• Ako byť dobrým rodičom?
• Rozpráva naše dieťa dobre?
• Muži sa prestávajú milovať


S Matejom trávime veľa času vonku

Prechádzky v trojici

Keď príde veľký Maťo z práce, chodievame všetci traja na prechádzky. To sme zaviedli nedávno a snažíme sa, aby malý chodil čo najviac po svojich. Za ruku ho držíme obaja alebo len „tato“ a ide nám to veľmi pekne.
Zo začiatku mal totiž Maťko problém držať sa s niekým za ruku, ale aj to sme ho nakoniec naučili. Keď ho držíme obaja, tak najväčšiemu úspechu sa u Maťka teší to, že ho naraz vyzdvihneme do výšky. Celkom sa však vie zabaviť aj bez toho, keď si len tak pekne cupitá vedľa nás. Zoznamuje sa s prostredím, myslím, že sa cíti aj trochu dôležito, že môže takto pokojne s nami kráčať.

Ak sa zarozprávame s nejakou susedkou, Maťko sa rád pridá do debaty a snaží sa napodobovať tón a slová, ktoré počuje. Dáva si na tom väčšinou veľmi záležať, takže chtiac-nechtiac sme nakoniec z jeho prejavu všetci nadšení.
Po prechádzke, keď ho poumývam a nakŕmim, bez okolkov zaspí.

Mateja musíme unaviť…

Večerné prechádzky sme zaviedli vlastne preto, že večer mal náš malý Matej problém so zaspávaním.
Ľahol si do postieľky a pokúšal sa zaspať, ale po niekoľkých minútach bol už opäť na nohách a buď sa smial, alebo pomrnkával, aby na seba upozornil, že je ešte stále fit.

Pár dní sme skúšali rôzne možnosti, ako zabrániť týmto večerným, pre všetkých vyčerpávajúcim ukladaniam sa na spánok a potom sme proti tomu jednoducho začali bojovať dlhšou prechádzkou.
No a výsledok? Je úžasný – Maťkovi sa dobre spí aj celú noc. Niekedy ju prespí dokonca skoro úplne celú.
No a mne s manželom takáto večerná prechádzka takisto prospieva, fyzicky i psychicky zároveň.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Šušlanie pred deťmi? Odpustime si ho
Keď bolí bruško
Začíname hovoriť
Oživte si vzťah romantikou

Viac o téme: dieťaspánok

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist