Aj babičke sa dá dať výpoveď

Končí sa vám materská a nenašli ste pre dieťa miesto v škôlke? Možno vám napadne zaangažovať babičku. Ale aj táto vítaná pomoc sa môže zvrhnúť na rodinnú nepríjemnosť, ak sa dobre nenastavia pravidlá.

babicka_dite-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Na rozdiel od opatrovateľky, starí rodičia opatrujú svoje vnúčatá z lásky. Dokonca ich to obohacuje, otvára nové obzory, zároveň majú pocit, že tým malým môžu dať to, čo nestihli alebo nezvládli u svojich detí. To, že im svojich potomkov rodičia zveria, neberú niektorí ako nepríjemnú povinnosť, ale ako istú odmenu a prejav dôvery,“ hovorí psychológ Harry Ifergan.

Na babičku sa nežiarli

Niektoré mamičky žiarlia na všetkých, ktorí opatrujú ich deti, vrátane babičiek. Je to zbytočné, pretože väzba matka-dieťa je pevná a už od útleho veku dokáže drobček podvedome svoju náklonnosť k rôznym osobám odstupňovať. Navyše k členom rodiny má dieťa bližší vzťah ako len k neznámej slečne na opatrovanie, rovnako tak rodičia drobčeka sú pokojnejší, keď ho zveria niekomu z rodiny ako cudziemu.

Starí rodičia bývajú tiež omnoho pokojnejší a trpezlivejší ako rodičia, čo dieťaťu len prospieva. Niekto si tiež pochvaľuje ekonomickú stránku veci, že babičkám a dedkom nemusia za službu platiť. Na druhej strane, psychológ odporúča, že je dobré aspoň nejako prispieť, napríklad nakúpiť jedlo, plienky atď.

Opatrovateľka je modernejšia

Opatrovateľka sa do vecí nevkladá tak citovo, čo berú niektoré mamičky ako výhodu,“ hovorí psychológ. „Je oveľa prísnejšia ako babičky, ktoré svojim vnúčatkám všeličo dovolia.“ Niektorým rodičom vyhovuje, že ich dieťa stráži niekto mladší, kto zastáva podobne ako oni moderný názor napríklad na stravovanie dieťaťa alebo prístup k plienkam a nočníku.

Starí rodičia sa často oháňajú tým, že sami vychovali niekoľko detí, takže vedia najlepšie, ako na to. „Ak si rodičia vybrali, že im bude dieťa opatrovať babička s dedkom, mali by na to pristúpiť,“ radí psychológ. Profesionálna opatrovateľka by mala byť tiež vyškolená na to, ako sa zachovať v kritických situáciách, dodržiavať striktné pravidlá vyplývajúce z jej profesie.

Napríklad chodiť s dieťaťom pravidelne von, čo mnohým babičkám nevyhovuje, najradšej opatrujú dieťa len doma.

Nájsť zlatú strednú cestu

Niektoré babičky a dedkovia sú z vnúčatiek celí preč a nechajú so sebou celkom slušne manipulovať. A hneď sú preč výchovné princípy, ktoré presadzujú rodičia. Čo v takej situácii robiť?

„Hneď na začiatku si dohodnite jasné pravidlá, ktoré by mali vyhovovať obom stranám. Nezabudnite ani na to, že starí rodičia si rovnako ako opatrovateľka zaslúžia voľné dni a dovolenku,“ radí odborník.

Na jednej strane je dôležité „ukočírovať“ babičku tak, aby sme ju nepripravili o pocit, že jej niekto hatí jej výchovné princípy, na druhej strane by sa rodičia mali naučiť pred mnohým privrieť oči a mlčať. To je však už vysoká škola diplomacie.

Babička mi to dovolí

„Babička mi dovolí pozerať sa na televíziu a doma to nesmiem,“ vytiahne tromf náš miláčik, keď sa vráti od babičky domov. Aj tu sa dajú stanoviť jasné pravidlá. Ak starí rodičia opatrujú dieťa u vás doma, mali by rešpektovať to, čo platí tam. Teda vrátane zákazu televízie.

Oproti tomu, ak si ich berú k sebe, môžu si nastaviť pravidlá podľa seba. Do toho by rodičia detí nemali hovoriť, ak sa rozhodli „zamestnávať“ starých rodičov na opatrovanie. Jediné, čo by mali kontrolovať, je bezpečnosť a zdravie dieťaťa (či berie svoje lieky, upozorniť na alergie, zistiť, či v susedstve nie sú nebezpečné psy…).

Celkom sa oplatí spísať pre starých rodičov, kedy a aké lieky dieťa berie, čo smie a nesmie jesť atď. Tiež je potrebné rešpektovať, že starí rodičia povoľujú dieťaťu malé prehrešky (zakázaný bonbón, pretiahnutá večierka atď.).

Pre vývoj dieťaťa je to dôležité, jednak spozná, že aj pravidlá sa dajú niekedy prekračovať, a potom zažije aj pocit tajomstva a sprisahanectva.

Čítajte ďalej:

Keď to vezme do rúk svokra

Niektoré svokry si nedokážu odpustiť, aby nepodpichli svoju nevestu. „U mňa krásne spinká a tiež papá,“ tieto a podobné vety dokážu dosť ublížiť, zvlášť ak doma sú so spaním a s jedlom dieťaťa problémy.

„V takej situácii je namieste, aby zasiahol otec dieťaťa, aby sa so svojou matkou porozprával a postavil sa na stranu svojej ženy,“ hovorí psychológ.

Rovnako pozor na to, že dieťa dokáže skvele vycítiť animozitu medzi členmi rodiny. Potom sú tu ešte prípady, keď sa niektoré babičky príliš upnú na svoje vnúčatá. Väčšinou ide o osamelé ženy, pre ktoré sa stanú zmyslom života.

Ďalší typ babičiek sú zase ženy, ktoré odmietajú starnúť a zmieriť sa so svojou babičkovskou úlohou a k dieťaťu pristupujú skôr ako matky. Ani to nie je ideálne. Oproti tomu, ak vzťahy medzi starými rodičmi a rodičmi práve príliš dobre nefungujú, môže ich dieťa a spoločná starostlivosť oň svojím spôsobom napraviť.

V týchto nie celkom ideálnych situáciách je potrebné snažiť sa o istý odstup, posúdiť ich podľa možností s chladnou hlavou a prípadne nájsť na opatrovanie niekoho iného. Aj babičke sa dá dať výpoveď.

18.4.2023 4:07| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Psycholog a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist