Zdobenie stromčeka s batoľaťom môže byť poriadna fuška

Vianoce už klopú na dvere a vy doma pripravujete posledné nevyhnutnosti. Medzi ne nepochybne patrí aj nádherne ozdobený vianočný stromček.

newborn-6780840_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Vianočnú atmosféru už zaiste vstrebávate plnými dúškami. Niet sa čomu čudovať, pretože vianočná nádielka sa už blíži rýchlosťou blesku. Doma už máte upratané, pečiete cukrovinky a jedna z vecí, čo vám ešte chýba, je vianočný stromček.

V niektorých rodinách stromčeky zdobia spolu s deťmi, v iných zase nie. Niektorí rodičia totiž deťom tvrdia, že aj vianočný stromček zdobí sám Ježiško. Vianočné ráno je pre ne tým pádom ešte väčšie prekvapenie. Ako to však majú rodiny, ktoré stromčeky zdobia s deťmi? Nie vždy je to úplná zábava, ako sa môže zdať.

VÁŠ VIANOČNÝ PORIADOK RAZOM ZMIZNE

To je zrejme aj jeden z dôvodov, prečo niektoré mamičky zdobia stromček radšej samy. Vianočné upratovanie im totiž najskôr zabralo toľko práce, že predstava potenciálneho neskutočného neporiadku ich doslova vydesila.

Pripravte sa na to, že vaše malé dieťa bude zo všetkých tých vianočných gúľ a reťazí úplne unesené. Je viac než pravdepodobné, že vaše batoliace sa dieťa urobí s vašimi vianočnými ozdobami rýchly proces. Ošklbané vianočné vence, rozbité gule, rozdrvené čokoládové ozdoby. Ak máte detí viac, pripravte sa na to, že vianočné upratovanie vás bude pravdepodobne čakať opäť.

USTAVIČNE V STREHU

Batoliace obdobie sa vyznačuje tým, že dieťa začína všetko skúmať. Zdá sa vám, že sa dostane hádam úplne kamkoľvek, o čo sa aj snaží. Chce totiž všetko pochytať, ohmatať a v tom najhoršom prípade aj ochutnať.

To pre vás znamená, že budete musieť byť pri zdobení vianočného stromčeka ustavične v strehu. Každá mamička predsa vie, že stačí len malá chvíľka nepozornosti a nešťastie môže byť na svete. Najlepším riešením by bolo, keby batoľa niekto zabavil. Napríklad starší súrodenci alebo aj otecko. Rozdelenie rol vám situáciu rozhodne uľahčí.

DETSKÉ HÁDKY V PLNOM PRÚDE

Ak máte viac detí, pochopiteľne sa môžete pripraviť na viac kriku a hádok. Samozrejme, ide o konkrétnu povahu vašich detí, niekoho zdobenie stromčeka nemusí príliš zaujímať a iné deti to, naopak, berú veľmi vážne.

Druhá skupina detí sa väčšinou vyznačuje vodcovskými schopnosťami. Všetko musí byť podľa nich a len čo tak nie je, je zle. Červená guľa predsa nemôže byť vedľa modrej a táto reťaz nie je dostatočne hustá. Nakoniec sa takéto zdobenie skončí tým, že dieťa bohato ozdobí len spodok stromčeka, pretože vyššie sa, bohužiaľ, nedostane.

Ak máte dve deti, ktoré sú si vekovo blízke, môžete očakávať hádky. Frázu „takto to byť nemá, robíš to zle“, budete v ten deň počuť zrejme veľakrát.

Čítajte tiež:

OZDOBÍ SI VLASTNÝ STROMČEK

Všetkým strastiam sa pritom môžete jednoducho vyhnúť. Skúste deťom kúpiť ich vlastný stromček. Nemusí byť najväčší ani živý, bohato postačí nejaký umelý, ktorý nestojí kopu peňazí.

Môžete ho dať deťom napríklad do detskej izbičky alebo kamkoľvek, kam uznáte za vhodné. Skúste deťom vysvetliť, že je to ich spoločný stromček a že si pri jeho zdobení musia pomáhať. Nielenže sa deti vďaka tomu naučia spolupracovať, ale navyše budú mať pocit, že pracujú na veľkom projekte. Zvýši to ich mieru zodpovednosti.

PLYŠOVÉ OZDOBY? PREČO NIE

Deti v predškolskom veku sme vyriešili, ale stále nám ostávajú batoľatá. Ako ich efektívne zabaviť? Existujú takzvané plyšové ozdoby, ktoré by malé deti mohli zaujímať. Veľké sklenené gule, hviezdy a anjeliky radšej uskladnite mimo ich dohľadu.

Každý má iné tradície, niekto zdobí stromček s deťmi a niekto nie. Niet však pochýb o tom, že pre každého je vianočný stromček symbolom Vianoc, hoci jeho zdobenie s malými deťmi nie je vždy jednoduché. Na druhej strane, hlavné je, že je celá rodina spolu a vychutnáva vianočnú atmosféru.

19.12.2023 5:55| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist