Močové infekcie

Močové infekcie a predovšetkým zápaly obličiek sú u malých detí čo do počtu na treťom mieste za zápalmi dýchacích ciest a prehánkami. Svojimi nešpecifikovanými príznakmi môžu pripomínať iné problémy, ako napríklad práve spomenuté črevné ochorenie či infekciu dýchacích ciest. Nezriedka môže u najmenších detí zápal obličiek tieto ochorenia sprevádzať.

shutterstock_1112504390-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Navyše, často ide o ochorenie, ktoré vyžaduje uloženie dieťaťa na nemocničné lôžko a po vyliečení akútneho stavu dlhodobé sledovanie v nefrologickej poradni. Infekcia môže postihovať dolné alebo horné močové cesty. Pre detský vek je však charakteristická väčšia frekvencia zápalov horných močových ciest (zápal obličiek), na rozdiel od týchto problémov v dospelosti.

Ak sa u dieťaťa vyskytuje vrodená prekážka v odtoku moču z obličiek alebo iná vrodená vývojová chyba močového ústrojenstva, je tento typ zápalu v dojčiacom alebo neskoršom veku takmer pravidlom. U detí, u ktorých vplyvom zlej funkcie močovodu dochádza k návratu moču z močového mechúra do obličiek (vesikoureterálny reflux – VUR), je situácia obdobná. Navyše, zápaly obličiek sa môžu opakovať.

Príznaky:

Pri detských zápaloch dolných močových ciest sú podobne ako pri dospelých sprievodnými príznakmi pálenie a rezanie pri močení, časté močenie, zmena farby moču, spôsobená prítomnosťou krvi, zvýšená teplota alebo horúčka. Pri zápaloch horných močových ciest je to inak. V najútlejšom veku môže byť jediným príznakom ochorenia horúčka. Unavené, mrzuté dojča s horúčkou, ktoré nemá žiadne iné problémy, nekašle, nemá nádchu, môže práve prekonávať zápal obličiek.

I u detí, podobne ako u dospelých, často sprevádzajú zápal obličiek bolesti chrbta a bolesti brucha. Malé dieťa však nie vždy dokáže správne opísať svoje bolesti a navyše ho brucho bolí tak často a pri akomkoľvek stonaní, že tomu rodičia často nevenujú pozornosť.

Na stanovenie diagnózy je potrebná vzorka moču

Základom pre odhalenie močovej infekcie je vyšetrenie moču. V podmienkach ordinácie praktického detského lekára sa to vykonáva väčšinou prostredníctvom testovacích papierikov (chemické vyšetrenie bielych krviniek v moči). Pozitívny nález spolu s horúčkou alebo ďalšími príznakmi znamená s veľkou pravdepodobnosťou infekciu močových ciest. Na presnejšie vyšetrenie, ktoré však už nie je v ordinácii bežne dostupné, je potrebné presné laboratórne vyšetrenie vzorky moču.

Odber moču metódou stredného prúdu

Vzorka moču by mala byť získaná tzv. metódou stredného prúdu. Ide o zachytenie moču až po začiatku močenia. Preto stredný prúd. Tomu by malo predchádzať umytie vonkajších rodidiel. Na vyšetrenie stačí malé množstvo moču, ale odber vyžaduje šikovnosť a určitú spoluprácu dieťaťa.

Do moču sa však pri tomto odbere môžu dostať baktérie z ústia močovej trubice a výsledok vyšetrenia tak môže byť skreslený. Pri diagnostických rozpakoch je najpresnejší odber pomocou močovej cievky. Na toto a ďalšie vyšetrenie posiela obyčajne praktický detský lekár deti do nemocničného zariadenia. Väčšinou až tam sa tiež naberá ďalšia dávka moču do sterilnej skúmavky, ktorá sa posiela do mikrobiologického laboratória na určenie pôvodu infekcie.

Zatiaľ čo dojčatá a batoľatá sú na infekčné podozrenie močových ciest väčšinou posielané na lôžkové oddelenie na ďalšie vyšetrenie a liečbu, väčšie deti sa častejšie vyšetrujú a liečia ambulantne, podobne ako dospelí pacienti.

Čítajte tiež:

Ultrazvuk a ďalšie vyšetrenie odhalí vrodené chyby

Samozrejmou súčasťou diagnostiky infekcie močových ciest sú odbery krvi na účel zistenia potenciálne zápalových parametrov v krvnej vzorke. K rutinnému postupu u dieťaťa so známkami infekcie močových ciest patrí tiež sonografické vyšetrenie a podľa potreby sa ďalej vykonávajú röntgenové a rádioizotopové vyšetrenia. Len tak je možné odhaliť niektoré vrodené chyby a funkčné poruchy obličiek a močových ciest.

Liečba:

Základom liečby infekcií močových ciest sú správne zvolené citlivé antibiotiká.

Prevencia:

U väčšiny novorodencov narodených v našich pôrodniciach sa vykonáva skríningové (vyhľadávacie) ultrazvukové vyšetrenie ľadvín na účel včasného zistenia vrodenej chyby, ktorá by sa prejavila až neskôr závažnou močovou infekciou a niekedy i ťažkým poškodením obličiek. Všetky chyby močového ústrojenstva sa však ultrazvukom zistiť nedajú.

30.10.2020 5:59| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist