Strašiak zvaný laryngitída

Rodičov dokáže poriadne vydesiť a dieťa potrápiť. A nie div. Záchvat akútnej laryngitídy je veľmi nepríjemný. Objavuje sa náhle, bez predchádzajúcich príznakov, a dieťatko „prepadne“ zvyčajne uprostred noci. Ako sa v takej situácii zachovať? Kedy je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc? Na to sa pozrieme s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom.

Čo je to vlastne laryngitída?

Laryngitída je zápal hornej časti dýchacích ciest (hrtana). Ide o bežné detské vírusové ochorenie postihujúce predovšetkým batoľatá a deti predškolského veku. Typický je preň štekavý kašeľ, dieťa chripí, sipí a zle sa mu pod vplyvom opuchu sliznice dýcha.

U starších detí alebo dospelých tieto prejavy spravidla nevídame, pretože ich širšia dýchacia trubica si so zápalom a s opuchom dokáže lepšie poradiť. Pri laryngitíde sú deti zvyčajne bez teplôt, ale i tu, samozrejme, existujú výnimky.

Aké nebezpečenstvo hrozí dieťaťu?

Hoci pre rodičov bývajú často prejavy laryngitídy desivé, pre dieťa, našťastie, vo väčšine prípadov taká nebezpečná nie je. Problém môže predstavovať u dojčiat a rizikové sú i alergické deti, ktorých sliznica na ataky laryngitídy reaguje oveľa dramatickejšie a hrozia vážnejšie komplikácie. V každom prípade ide o akútny dramatický stav, ktorý sa bez lekárskej pomoci väčšinou nezaobíde.

Aká je prvá pomoc pri záchvate laryngitídy?

Chlad a ešte raz chlad. Je jedno, akou formou dieťaťu schladíte krk, ale je to najrýchlejší spôsob, ako mu účinne pomôcť od opuchu, ktorý mu sťažuje dýchanie. V zimných mesiacoch postačí otvoriť okno a nechať do miestnosti prúdiť mrazivý vzduch. Dieťatku tiež pomáha, ak vypije veľmi studenú vodu, prípadne ak mu dáte studený obklad na krk alebo využijete chlad z otvorenej mrazničky. Dôležité je dieťatko upokojiť, aby neplakalo, pretože plač jeho stav ešte zhoršuje. Hoci je to náročné, rodičia by nemali panikáriť, ale zachovaj pokoj, pokojne sa dieťaťu prihovárať, zabaviť ho. Toto spravidla postačí na to, aby sa mu uľavilo a po chvíli spokojne zaspalo. Ráno väčšinou nebýva po ťažkostiach ani stopy.

Ak však tento základný postup na dieťa nezaberá, je potrebné pristúpiť na podanie kortikoidovej tablety, prípadne čapíka, ktoré zmiernia opuch slizníc. Poučeným rodičom rizikových detí predpisuje niekedy tieto lieky ošetrujúci lekár, aby ich v prípade potreby mali doma poruke. K ich podávaniu by však rodičia mali pristupovať s rozvahou (dať ich dieťaťu len v nevyhnutnom prípade, a nie po každom zakašľaní).

Vo výnimočných prípadoch, keď dieťa veľmi zle dýcha alebo sa dokonca dusí, s návštevou pohotovosti neotáľajte, a ak vám situácia bude pripadať kritická, zavolajte záchranku. Tu už je totiž nevyhnutná inhalácia adrenalínu, prípadne podanie ďalších kortikoidov a u niektorých detí aj hospitalizácia.

Čítajte tiež:

Kedy sa laryngitída objavuje najčastejšie?

Môže sa objaviť prakticky v priebehu celého roka. Najviac sa s ňou však stretávame v jesenných a zimných mesiacoch. Vo vlhkom chladnom vzduchu sa darí vírusom, ktoré ju spôsobujú. Navyše je v tomto období väčší výskyt predovšetkým respiračných infekcií a detský organizmus a jeho imunita sú opakovanými ochoreniami oslabené. Niektoré deti v tomto období ochorejú na laryngitídu opakovane, napríklad každý mesiac. Naproti tomu iným sa môže choroba úplne vyhnúť. Je to dané individuálnou vnímavosťou voči vírusovým infekciám a ďalšími okolnosťami (pobyt v škôlke, únava, rekonvalescencia po prekonanej chorobe).

V každom prípade by rodičia mali vedieť, ako pri záchvate laryngitídy postupovať a ako čo najrýchlejšie svojmu dieťatku uľaviť. Dobré je tiež dokázať laryngitíde predchádzať. Okrem letných mesiacov, keď teplo v izbe ťažko ovplyvníme, je potrebné udržiavať teplotu na spanie nižšiu, optimálne do 18 °C. Vhodné je i zvlhčovanie vzduchu, a to predovšetkým vtedy, ak vaše dieťa trpí laryngitídou opakovane alebo je alergické. Základom prevencie je otužovanie detí a primeraná pohybová aktivita, ktoré udržiavajú detský organizmus v dobrej kondícii. Vhodné sú potravinové doplnky (probiotiká, betaglukány, propolis, vitamíny), prípadne imunomodulačné lieky.


Článok vznikol v spolupráci s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom, autorom populárno-náučných kníh pre rodičov.
www.grada.cz

31.1.2019 12:10| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist