21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Učíme dieťa na nočník

Okolo jeden a pol až dvoch rokov býva dieťa schopné spoznať, že „niečo urobilo do plienok“, a dať to najavo. Je to ideálny čas posadiť ho na nočník, zvlášť v letnom období.

Každé dieťa je iné. Niektoré sa učí rýchlejšie, iné pomalšie, a zatiaľ čo jedno sa to bez problémov naučí už v 18 mesiacoch, druhé zvládne chodenie na nočník až v dva a pol rokoch. Predpokladom, aby sa všetko dobre podarilo, je dostatočná zrelosť dieťaťa a vaša trpezlivosť.

Nič neuponáhľajme

Ovládanie konečníka a močového mechúra je vo vývoji dieťaťa veľký pokrok. Nemusíte ho to učiť, rovnako ako ho neučíte chodiť. Musíte mu však poskytnúť oporu a príležitosť uplatniť a rozvinúť schopnosti získané prirodzeným vývojom a dozrievaním. Predčasným posadením na nočník dieťa zbytočne stresujete a vaša snaha pochváliť sa pred známymi nielenže nemusí byť korunovaná úspechom, ale môže nepríjemne ovplyvniť správanie dieťaťa.

Na Babywebe tiež nájdete:

Psychologička verzus mama alebo spoveď psychlogičky
Gynekologické problémy dievčatiek
Koľko plienok potrebuje novorodenec?

Ako na to?

  • Dieťaťu zložte plienky a majte poruke nočník. Vysvetlite mu, čo od neho očakávate, keď začne cikať na zem, a odneste ho rýchlo na nočník a pochváľte, keď sa mu niečo podarí, a naopak, nenadávajte mu, keď sa to nepodarí.
  • Nočník majte poruke a posaďte naň dieťa po jedle, po pití, desiatej alebo spaní a kedykoľvek sa vám zdá, že by sa mu mohlo chcieť cikať alebo kakať.
  • Pomôžte mu vyzliecť nohavice a posadiť sa.
  • Keď hneď vstáva, zabavte ho hračkou a pokúste sa ho udržať na nočníku asi 5 minút.
  • Keď sa nevykaká ani nevyciká, nechajte ho vstať a ísť sa hrať.
  • Keď sa dieťa naučí udržiavať čistotu vo dne, môžeme skúsiť odstrániť plienky aj na noc.

Predpokladom je, že má ráno po vyspatí suché plienky. Potom môžeme skúsiť plienku na noc odložiť.

Stále sa pocikáva

Viac než 10 % detí sa ešte medzi 2 – 4 rokom veku v noci pocikáva. Nie je to choroba, ale nevyzrelosť koncentračnej schopnosti obličiek, menšia kapacita močového mechúra a nedostatočná koordinácia jeho vyprázdňovania. Tieto ťažkosti by mali rodičia konzultovať s detským lekárom.

17. 6. 2015 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa

ahojte podelim sa aj ja so skusenostou, ja ani neviem ako sa to stalo a mala zrazu chodila na nocnik mala 2 roky aj mesiacik zacala som ju davat na nocnik ale fakt par dni parkrat sa pocikala a zrazu to prislo, ale co som bola prekvapena mala viac cervenu ritku ako babetko ci z toho tlacenia neviem takze sme pouzivali bepanthen viac ako predtym

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené