26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Syn má 22 mesiacov. Do 6 mesiacov bol výhradne dojčený, od 6

Syn má 22 mesiacov. Do 6 mesiacov bol výhradne dojčený, od 6. mesiaca boli zavádzané príkrmy, na ktoré si bez väčších problémov zvykol. Popritom bol dojčený do veku asi 1,5 roka, odstavenie prišlo samo. Ponúkla som mu 2 druhy náhradného mlieka - NUTRILON a BEBA, ale tieto vôbec nechcel. Kravské mlieko - kakao niekedy vypije, ale veľmi málo - spolu asi max. 2-3 dl do týždňa.
Na desiatu dostáva jogurt a na olovrant smotanovo-tvarohový krém. Niekedy dostáva na večeru mliečnu kašu, na raňajky syr - tvrdý, alebo roztierateľný. Viem, že sú mlieko a mliečne výrobky pre takéto malé dieťa dôležité, tak sa chcem spýtať, či môže byť problém, že odmieta mlieko, teda či je problém, ak mlieko takmer vôbec nepije. Resp. aké je minimálne množstvo mliečnych produktov - dávok, ktoré by mal denne skonzumovať. Spapá ovocie (hrušky, jablká, maliny, broskyne, pomaranče, grapefruit atď.), zeleninu (zemiaky,mrkva, kukurica, kapusta,paprika...) mäso, cestovinu, ryžu...
Môžete mi prípadne poradiť z Vašich skúseností, ktoré z umelých mliek sú u detí najviac obľúbené? Nutrilon som ochutnala a je to skutočne divné - sójová chuť....

Odpověď

Začala by som od poslednej otázky. Detská výživa, mlieko nemusí chutiť Vám, deti majú iné chuťové vnimanie. Sú však deti, ktoré mliečko odmietajú. Váš postup pri zostavovaní jedálnička je správny, pridala by som ešte mliečne prívarky, tekvicu, špenát. Takisto môžete pridať acidofilné výrobky. Probiotické mliečka rôzne ochutené vhodne doplnia jedálniček, Vaše dieťa nebude ochudobneneé o žiadne zložky.

Stránky

Najnovšie príspevky

 • Dojčenská kolika. Ako na ňu

  Záchvatovitý, dlhodobý a neutíšiteľný plač v pravidelnú dennú či nočnú hodinu môže spôsobovať dojčenská kolika. Krik trvá dlhšie než tri hodinny denne a objavuje sa viac ako tri dni v týždni. Celý článok »
 • Ako dokrmovať a nepokaziť si dojčenie

  Dojčenie je prirodzený spôsob výživy novorodencov a dojčiat. Ak dojčené dieťa potrebuje z nejakého dôvodu dokrmovať, či už dočasne, alebo dlhodobo, treba voliť také techniky kŕmenia, ktoré dojčenie neohrozia. Zatiaľ čo kŕmením z fľašky sa bábätko... Celý článok »
 • Alkohol pri dojčení: Áno či nie?

  Ženy sa často stretávajú s varovaním, aby alkohol nekonzumovali v priebehu tehotenstva, pretože sa dokázalo, že predstavuje vážne a zbytočné riziko pre ich nenarodené dieťa. O rizikách konzumácie alkoholu v priebehu dojčenia sa však až tak... Celý článok »
 • Desať spôsobov, ako sa zbaviť cumlíka

  Cumlík niekedy skutočne dokáže zázraky. Niekedy však zas potrebujeme malý zázrak, ktorý by dieťa od cumlíka odnaučil. Tu je desať malých fígľov, ktoré by vám mali pomôcť zbaviť sa „malého, ale nežiaduceho problému“. Celý článok »
 • Výchova detí k správnej výžive

  Dávam dieťaťu všetko, čo potrebuje? Mám ho nútiť, keď sa v jedle tak „šprtá“? Aké veľké porcie by malo jesť? To sú otázky, ktoré trápia mnohé mamičky. Nebojte sa a nerobte si s tým zbytočné problémy. Celý článok »
 • Petra v 37. tt: Monitor

  TEHUĽKA LIVE! PETRA Ostatné týždne bežia, na moje prekvapenie, akosi prirýchlo. Každú chvíľu to môže prísť a náš syn sa môže hlásiť o slovo. Začínam si pomaly uvedomovať, čo sa deje. Že už onedlho nebudem zodpovedná len sama za seba. Ale najmä za... Celý článok »
 • Nemôžete otehotnieť? Nevzdávajte to!

  „Sú prípady, kedy žena otehotnie napríklad až po jedenástom IVF. Je to hlavne v jej sile, v rozhodnutí a v pocite, že to jednoducho zvládne,“ zdôrazňuje MUDr. Jitka Řezáčová, vedúca centra IVF v Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe –... Celý článok »
 • Ako správne obliekať bábätko

  Topánočky naopak, svetrík naruby, čiapka narazená do čela tak, že dieťa musí zakláňať hlavu, aby aspoň niečo videlo. To sú omyly neskúsených mamičiek, ktoré pôsobia skôr úsmevne. Oveľa dôležitejšia je otázka, ako obliecť dieťa vzhľadom na... Celý článok »
 • Čo je cervix skóre?

  OTÁZKA TÝŽDŇA Na pravidelnej prehliadke mi lekárka zapísala do tehotenského preukazu hodnotu cervix skóre. Nebolo veľa času sa o tom porozprávať. Môžete mi prosím vysvetliť, čo to znamená? Celý článok »
 • Febrilné kŕče: Minúty plné hrôzy

  Rodičov malých detí môže vystrašiť akákoľvek zmena zdravotného stavu ich dieťaťa. Existujú však chvíle, keď aj tí najodolnejší a najchladnokrvnejší rodičia podľahnú panike. K takým chvíľam patrí, keď dieťa zachvátia febrilné, teda horúčkové kŕče.  Celý článok »
 • Zázrak zvaný oxytocín

  Nazýva sa tiež hormónom lásky, slasti a šťastia. Pomáha ženám pri pôrode, ale nielen to. Od jeho objavu v roku 1906 je predmetom rôznych výskumov. Zasahuje totiž do najrôznejších sfér ľudského života.  Celý článok »
 • Top hry pre deti do troch rokov

  Na žiadosť redaktorov tohto milého webu som podnikol dlhú a zložitú recenznú púť a vybral päť najlepších hier pre deti. Kritériá výberu boli náročné. Väčšina hier je uvedená v dvoch variantoch a ich účinok je zaručený certifikačnou autoritou... Celý článok »

Naposledy navštívené