Chcete vedieť, čo sa vám vaše bábätko snaží „povedať“? Rozšifrujte jeho signály

Hoci bábätká nedokážu hovoriť a majú veľmi obmedzené schopnosti pohybu, môžu vám dať najavo, že niečo nie je v poriadku. Určitými signálmi, náznakmi, mimikou. Aby sme im dokázali porozumieť, pomôcť, je dôležité sa tieto signály prípadných problémov naučiť rozpoznať.

„Deti sa rodia so schopnosťou vyjadriť niekoľko druhov emócií vrátane úzkosti a pohody. Keď ich vieme prečítať a riešiť, významne to posilní puto medzi dieťaťom a rodičom. Nie všetky deti však vysielajú rovnaké signály, zvyčajne sú však veľmi podobné,“ tvrdí profesorka psychológie na kalifornskej univerzite Linda Acredolo, Ph.D., tvorkyňa detskej znakovej reči.

Hoci to s rozpoznávaním jednotlivých signálov bábätka majú náročnejšie matky prvorodičky, i tým, ktoré už rodili, môže nasledujúce vysvetlenie bábätkovského správania pomôcť.

Veľa prezradí plač bábätka

Trvá i niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa naučíte rozoznávať jednotlivé druhy plaču, i ten sa totiž vyvíja. Bábätko plače inak, keď je hladné, a inak, keď je choré, má bolesti alebo je pocikané či inak nespokojné.

Kým sa dieťa naučí prvé slovká, je plač jediným spôsobom jeho komunikácie s vami, preto ho neignorujte. Aj keď vám plač a krik vášho drobčeka nerobí vôbec dobre, nebuďte nervózna, rozladená, ale radšej sa snažte s pokojom a rozvahou prísť na to, prečo plače.

V prvom rade sa postarajte o bežné potreby svojho dieťatka. Je nakŕmené? Prebalené? Doprajete mu dostatočne svoju teplú náruč? Ak áno a stále plače, je nevyhnutné hľadať príčinu inde. Prenikavý, rázny a neutíchajúci plač môže byť známkou bolesti a ochorenia, preto je v tomto prípade namieste navštíviť pediatra, aby prekontroloval zdravotný stav bábätka a našiel príčinu.

Všímajte si mimiku

Aj tie najmenšie deti nám môžu mnohé povedať mimikou. Problém je však v tom, že to rodičia často prehliadajú. Mali by ste vedieť, že ak od vás dieťa odvráti tvár, potrebuje prestávku od očného kontaktu s vami. Niekedy je nepokojné, pôsobí nervózne a tvrdohlavo odvráti hlavu. Začne sa hrať s prstami na rukách a nohách alebo začne plakať. A to všetko len preto, aby prerušilo kontakt s dospelou osobou.

Tieto prejavy môžeme vidieť napríklad vo chvíli, keď sa okolo jeho postieľky alebo kočiarika nahromadí návšteva či známi, ktorí chcú dieťatko vidieť. Nebojte sa upozorniť na to, že dieťatko sa necíti dobre, a chráňte ho pred zbytočnými stresmi tohto druhu. Nechajte ho, nech si odpočinie, a trpezlivo počkajte, kým sa opäť neobráti tváričkou k vám.

Čo odhalí úsmev

Prvý skutočný úsmev môžete u svojho bábätka zbadať vo veku 6 až 8 týždňov. Podľa odborníkov sú úsmevy v ranom veku signálom fyzickej spokojnosti a môže ich vyvolať pocit nasýtenia či zabalenia do teplého uteráka po kúpaní.

Čoskoro sa však dieťatko začne usmievať i v momente, keď sa k nemu priblíži niekto blízky alebo keď ho vezmete do náručia. Nezabudnite ho zakaždým v usmievaní povzbudiť vlastným úsmevom.

Neprehliadajte jeho zovreté pästičky

V čase, keď už dieťatko otvára dlane, môžu zovreté pästičky signalizovať hlad. Po nakŕmení sa zase uvoľnene otvoria.

Pozor na trenie očí alebo ušiek

Skúsené matky už veľmi dobre vedia, že keď si dieťatko trie oči alebo uši, je unavené. Na pozore sa však majte v prípade, keď si dieťatko uško chytá, je uplakané a má zvýšenú teplotu. Môže ísť o zápal stredného ucha. V tomto prípade čo najskôr vyhľadajte lekára.

Čítajte tiež:

Ako sa zachovať pri stresovom reflexe

Pre malé dieťatko sú stresujúce i niektoré bežné situácie a okolnosti (hlasité zvuky, jasné svetlo, nečakaný dotyk). To, že sa niečo prihodilo, spoznáte tak, že bábätko doširoka roztiahne či skôr rozhodí ručičky a nohy, ktoré vzápätí stiahne späť a plače.

Po tomto „zážitku“ je dôležité dieťatku vytvoriť príjemné prostredie, podobné tomu, aké malo v maternici. To znamená tlmený zvuk, tlmené svetlo a pocit teplého objatia, ktoré dosiahneme napríklad zavinutím. Tento reflex vymizne spravidla vo veku 3 až 6 mesiacov.

Keď mama – tak ja tiež

V rovnakom veku deti tiež napodobňujú vaše výrazy, emócie, predovšetkým prekvapenie, strach a smútok. Takže ak vám vaše dieťatko pripadá úzkostlivé, smutné, je potrebné zamyslieť sa nad tým, či za jeho správanie nemôžete vy sama.

Neskôr začne na vaše výrazy reagovať aj inak. Napríklad výraz úzkosti a strachu u matky vyvolá úzkosť i u neho a začne plakať. Dôležité je upokojiť nielen jeho, ale predovšetkým seba. V prípade, že ste z nejakého dôvodu skutočne veľmi vystresovaná, radšej dieťatko na chvíľku uložte do postieľky alebo ho zverte inej blízkej osobe a oddýchnite si. Pretože keď bude pokojná a usmievavá matka, bude také aj jej dieťa.


Zdroj: najmama.sk

14.2.2019 11:45| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist