Prvá pomoc pri hromadení mlieka i zápale prsníka

Patríte medzi ženy, ktorým dojčenie znepríjemňuje hromadenie mlieka alebo trpíte zápalmi? V našom desatore nájdete prvú pomoc proti obidvom týmto bolestivým neduhom. Skúste sa ním dôsledne riadiť 48 hodín po rozpoznaní prvých ťažkostí a s veľkou pravdepodobnosťou sa vyhnete liečbe antibiotikami. A ak ani to nezaberie, budete mať istotu, že ste urobili všetko, čo bolo vo vašich silách.

6-shutterstock_567387562-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Na úvod si prečítajte článok Ako sa zbaviť nepríjemného zápalu prsníka? Poradíme vám!, v ktorom sa dozviete, aký je rozdiel medzi zápalom prsníka a hromadením mlieka. Lepšie tak rozpoznáte, čo máte v konkrétnom prípade čakať a ako treba postupovať.

1. Upravte pitný režim

V prípade, že trpíte problémami s bolestivo naliatymi prsníkmi alebo hromadením mlieka, obmedzte pitný režim na 2 l tekutín denne a určite vynechajte čaje a ostatné nápoje na podporu dojčenia. Obdobnú medvediu službu môže urobiť aj niekoľko pohárov šampanského na oslávenie príchodu bábätka na svet alebo pšeničné pivo. Naopak, ak trpíte zápalom prsníka, musíte pitný režim zintenzívniť ako pri každom inom zápalovom ochorení.

2. Striedavo zahrievajte a ochladzujte prsníky

Pred dojčením postihnutý prsník zahrievajte (v sprche, termoforom alebo gélovými obkladmi) a jemne ho masírujte, aby ste podporili uvoľňovanie mlieka, počas dojčenia prsník naopak ochladzujte gélovými obkladmi (pri silnej bolesti môžete použiť aj vrecká s ľadom zabalené do utierky), ktoré si budete pridržiavať v podpazuší.

Svetoznáma pôrodná asistentka a autorka radu bestsellerov Ina May Gaskinová vo svojej knihe Sprievodca dojčením odporúča nahrievať prsníky obkladmi z petržlenu alebo z kostihoja takto: „Hrsť čerstvého alebo sušeného petržlenu (či kostihoja) zabaľte do čistej bavlnenej látky, zaviažte niťou alebo uzavrite gumičkou. Látku ponorte do vriacej vody na 10-15 minút a nechajte ju vychladnúť tak, aby ste zábal zniesli priamo na prsníku.“

3. Medzi dojčeniami používajte chladivé zábaly

Na zábaly použite osvedčený tvaroh. Mnohé matiky i pôrodné asistentky odporúčajú „vylepšiť“ tvaroh pridaním niekoľkých kvapiek levanduľového éterického oleja, domácej slivovice alebo kolieskami nakrájanej cibule. Pri prechladnutí prsníkov môžete použiť aj biele kapustné listy rozdrvené valčekom na cesto alebo paličkou zabalenou do utierky.

4. Masírujte

Známa nemecká pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmannová, autorka knihy Zdravé tehotenstvo a prirodzený pôrod, odporúča na masáž pŕs levanduľový či gerániovo-levanduľový olej. Pripravte sa na to, že ide o namáhavú, zdĺhavú a bolestivú ručnú prácu. Masáž kombinujte s prikladaním teplých obkladov alebo ju robte vo vani.

Čítajte tiež:

5. Odstrekujte

Po každom dojčení odstrekujte prebytočné mlieko, ktoré bábätko nevypilo, až kým sa vám neuľaví. Neriešte teraz problém s dočasným zvýšením produkcie mlieka, na to bude dosť času neskôr. Teraz sa zamerajte na to, aby ste sa zbavili bolesti a správnym ošetrením predišli prípadnému zápalu. Požičajte si počas pretrvávania ťažkostí elektrickú odsávačku, už po prvom použití zistíte, akú veľkú službu vám tento prístroj preukáže.

6. Neprestávajte dojčiť, naopak prikladajte bábätko k prsníku častejšie

Skúste sa vnútorne naladiť na svoje dieťa a požiadajte ho, aby viac pilo. Mnohé ženy potvrdili, že ich dieťatko akoby vycítilo, že majú problém, a samo sa začalo častejšie budiť na dojčenie. Ak to nie je váš prípad, neváhajte a dieťa buďte a prikladajte k prsníku každé dve hodiny. Niektoré pôrodné asistentky radia prikladať dieťa pri dojčení iba k jednému prsníku, iné k obidvom. Radiť v tomto smere je ťažké a záleží predovšetkým na tom, ako to samotná žena cíti. Ak dojčíte z oboch pŕs, vždy najskôr prikladajte bábätko k postihnutému prsníku.

7. Striedanie polôh

Skúste počas jedného dojčenia vystriedať niekoľko rôznych polôh a nebojte sa ani tých krkolomnejších, rovnako ako mamička, ktorá nám napísala do diskusie: „Pri problémoch s hromadením mlieka som svoje dieťa často prikladala a skúšala rôzne pozície. Párkrát sa tak stalo, že som mala dieťa počas dojčenia za uchom alebo že ležalo na chrbátiku a ja som nad ním kľačala na štyroch. Skúšala som skrátka všetko možné, aby som sa problému zbavila a nemusela som skončiť na antibiotikách a aby nebolo ohrozené moje dojčenie ako také.“

8. Poraďte sa s pôrodnou asistentkou nebo laktačnou poradkyňou

Neostýchajte sa vyhľadať odbornú radu a pomoc pôrodnej asistentky, laktačnej poradkyne či duly.

9. Zapriahnite pomocníkov a odpočívajte

Odovzdajte starostlivosť o domácnosť a staršie deti na pár dní manželovi, ďalších členov rodiny alebo požiadajte o pomoc kamarátku. Nič nie je v tejto chvíli dôležitejšie ako to, aby ste načerpali sily. Nielenže veľmi často dojčíte, čo je vyčerpávajúce samo osebe, ale všetky tie masáže a obklady, masírovanie a odstrekovanie vás držia v ustavičnej pohotovosti. Doprajte si medzi dojčeniami aspoň hodinku spánku s obkladom na podpazuší.

Michaela o tom vie svoje: „Po pôrode druhej dcéry som sa cítila veľmi dobre a po štrnástich dňoch sme sa s rodinou vybrali na menší výlet. Na spiatočnej ceste som však pociťovala slabosť, v priebehu hodiny nastúpila zimnica a bolesť kĺbov a po návrate domov som si namerala horúčku 39,2 °C. Ešte v ten večer som sa spojila s pôrodnou asistentkou, ktorú som si vyhľadala na internete, a dodržiavala som jej odporúčania. Našťastie sa mi na druhý deň uľavilo, ale keďže manžel odišiel na služobnú cestu a ja som musela voziť staršiu dcéru do školy, problémy sa mi po týždni vrátili s ešte väčšou razanciou. Tentoraz som sa už bez antibiotík nezaobišla a týždeň som nevyliezla z postele.“

Michaela je typickým príkladom šestonedieľky, ktorej telo si dôrazným spôsobom vyžiadalo odpočinok.

10. Skúste liečbu homeopatikami alebo bylinkami

Skontaktujte sa s pôrodnou asistentkou, ktorá vám poradí homeopatiká vhodné na vaše problémy. Ak žiadnu takú nepoznáte, pokúste sa ju nájsť, prípadne môžete požiadať o pomoc svojho pediatra či pôrodníka. Vyskúšať môžete aj tinktúru z echinacey. Počas prvého dňa príznakov si nakvapkajte do vody 6-krát denne 40 kvapiek. Ak sa vám bude zdať, že echinacea zaberá, pite nasledujúcich 2 až 5 dní vodu s počtom kvapiek, ktorý sa rovná polovici vašej telesnej hmotnosti. Šiesty až desiaty deň zvyčajne už stačí jeden pohár rovnakého roztoku denne.

Niečo navyše: Homeopatiou proti bolestivým bradavkám a zápalom

Pri extrémnej bolesti bradaviek môžete použiť homeopatický liek Chamomilla 5 nebo 9CH – 5x denne 5 granúl (t. j. 25 granúl lieku do fľaštičky asi 500 ml vody, vypite v piatich denných dávkach ihneď po rozpustení a následnom premiešaní prípravku). Liečbu homeopatikami podporíte, keď po každom dojčení natriete bradavky materským mliekom.

Na uľahčenie odtekania mlieka a vyprázdňovania prsníkov sa osvedčil liek Phytollaca decandra 9, podávajte ho 5x denne po 5 granulách. Pred dojčením prsia premasírujte a prikladajte teplé obklady.

Tretí až piaty deň po pôrode sa mamičkám zvyčajne nalievajú prsníky, ktoré sú v tom čase veľmi citlivé až bolestivé, ale tento stav je prirodzený a čoskoro odznie. Na jeho zmiernenie sa osvedčil nasledujúci homeopatický koktail: do 500 ml vody vysypte 25 granúl Apis mellifica 15 + 25 granúl Bryonia 9 + 25 granúl Belladona 9 – po rozpustení vypite v piatich dávkach za deň a pred napitím zakaždým pretrepte! Poznámka redakcie: „Pomer granúl a vody je rovnaký ako v našich odporúčaniach pri iných akútnych stavoch alebo u bábätiek: na 100 ml vody vždy 5 guľôčok z každého monokomponentného homeopatického lieku.“


Odborný garant informácií o homeopatikách v texte: www.svethomeopatie.cz

6.3.2024 5:01| autor: Adéla Stolaříková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist