Zapareniny – ako im predchádzať?

Väčšina mamičiek vie, ako veľmi sú zapareniny pre bábätko nepríjemné. Z čoho vlastne vznikajú a ako sa pred nimi brániť?

opruzeniny_jak_jim_predejit-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Odborný názov znie „plienková dermatitída“, čo napokon hovorí za všetko. Zapareniny vznikajú takmer vždy v oblasti detského zadočka a prejavujú sa predovšetkým nepekným začervenaním kože a tiež nadmernou suchosťou v tejto oblasti.

Zapareniny postihujú väčšinou deti od 1 do 9 mesiacov. Postihnúť však môže aj deti o dosť mladšie alebo, naopak, staršie. Tu je zoznam najčastejších príčin vzniku zaparenín. Overte si, či niečo z tohto zoznamu náhodou nerobíte tiež:

  • zlá hygiena bábätka
  • nevhodné obrúsky (parfumované, s prevahou chemikálií)
  • dieťa je dlhý čas neprebalené
  • nekvalitné krémy
  • používanie rôznych zásypov

To sú hlavné dôvody vzniku detských zaparenín. Stačí skutočne málo a nepríjemnosť je na svete. Nevešajte však hlavu, nik učený predsa z neba nespadol a to, pochopiteľne, platí aj pre mamičky.

Nemusíte sa trápiť výčitkami, že zapareniny má vaše dieťatko vašou vinou. Všetko sa dá vyriešiť a do budúcnosti sa dá podobným problémom prejsť. Stačí si len prečítať pár našich osvedčených rád.

MYDLO LEN RAZ TÝŽDENNE

Detská pokožka je veľmi citlivá a akékoľvek nadmerné užívanie chémie jej môže veľmi ľahko poškodiť. Pri kúpaní teda dávajte pozor na to, aby ste nepoužívali až zbytočne veľa mydla.

Mydlo totiž pokožku vysúša a to je pre vaše dieťa veľmi nepríjemné. Odporúčame teda používať ho len raz týždenne, čo bohato postačí. Hygienu však aj napriek tomu realizujte dôkladne, bábätku totiž stačí aj obyčajná voda.

KVALITNÉ OCHRANNÉ KRÉMY

Jedným z najdôležitejších bodov sú ochranné krémy proti zapareninám. V ponuke je veľké množstvo, ale nenechajte sa zmiasť. Len hŕstka z nich je totiž vhodná. Preto pozorne čítajte zloženie krémov.

Uprednostňujte krémy, ktoré obsahujú čo najmenej chémie. Pre detskú pokožku sú najlepšie prírodné produkty, ktoré ju nezaťažujú a nevytvárajú žiadne vyrážky. O správnom ochrannom kréme sa môžete poradiť aj s detskou lekárkou.

Čo sa týka frekvencie a intenzity krémovania, rozhodne nemusíte šetriť. Základom je krémovať oblasť zadočka pravidelne po každom vykúpaní. Ku krému proti zapareninám môžete pridať aj hydratačný krém, vďaka ktorému pokožka viac dýcha.

Pozor, zapareniny sa síce v drvivej väčšine objavujú v oblasti zadočka a genitálií, môžu sa však objaviť aj v podpazuší, za uškami či na lakťoch. Môže za to fakt, že bábätko ešte nemá tak dokonale vyvinuté mazové žľazy a pokožka je citlivá. Aj tieto miesta teda môžete potrieť ochranným krémom proti zapareninám.

Čítajte tiež:

VOĽTE NEPARFUMOVANÉ OBRÚSKY

„Páni, tieto nádherne voňajú levanduľou, tie kúpim.“ Toto je fráza niektorých mamičiek v obchode, keď vyberajú obrúsky pre svoje bábätko. Samozrejme, vôňa môže byť príjemná, ale rozhodne by pri výbere vhodných obrúskov nemala byť prioritou.

Podľa vône sa môžete orientovať, ak vyberáte vhodnú aviváž alebo osviežovač vzduchu. Pri detských obrúskoch treba pozerať predovšetkým na zloženie a tiež na to, aby boli neparfumované. Práve vôňa obrúskov totiž detskú pokožku dráždi a podporuje tak vznik zaparenín.

Myslite na to, že týmito obrúskami budete zadoček a genitálie svojho dieťaťa utierať niekoľkokrát za deň. Preto je veľmi dôležité zvoliť tie správne. Pravdepodobne si za ne priplatíte, no aspoň budete vedieť, že vaše dieťatko dostáva najvyššiu kvalitu.

NEZANEDBÁVAJTE PREBAĽOVANIE

Plienku svojho bábätka nezabúdajte pravidelne kontrolovať. Ak je tam predsa len nejaká tá nádielka, neváhajte a ihneď vyhľadajte najbližšiu prebaľovaciu miestnosť.

Ak by totiž dieťa zostalo v neprebalenej plienke príliš dlho, mohlo by to jeho pokožku ešte viac podráždiť. Preto je dôležité ustrážiť si intervaly prebaľovania.

Možno sa vám zdá, že je toho príliš, ale nemajte obavy. Všetky tipy a triky istotne skoro vstrebete a svojmu bábätku tak poskytnete ten najväčší komfort a pohodlie.

19.2.2024 4:06| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist