Dieťa pri vode

Druhá najčastejšia príčina detského úmrtia je utopenie. Niektorí rodičia podceňujú detské hry pri vode a svoje deti dostatočne nestrážia.

Hneď ako začne dieťa loziť, nemali by ste z neho pri vode spustiť oči. Už niekoľkokrát doplatilo na omyl rodičov, ktorí si mysleli, že voda je plytká a že dieťa predsa vie plávať.

Dieťa sa môže utopiť aj v umývadle alebo vo vani. Keď vie plávať, podľa štatistík je dokonca väčšie nebezpečenstvo, že sa utopí, pretože vo vode trávi viac času. Dieťa neplavec sa väčšinou vody bojí, a tak sa jej vyhýba.

Zásady bezpečnosti

  • Nikdy nenechávajte dieťa bez dozoru, najmä nie pri vode.
  • Učte svoje dieťa plávať. Aj neplavec – začiatočník má šancu udržať sa nad hladinou a aspoň čiastočne sa nadýchnuť, kým k nemu príde pomoc.
  • Na loďkách by deti mali mať spoľahlivé záchranné vesty.
  • Opatrní buďte aj v meste – rieky, rybníky a splavy sú takmer pri každom z nich.
  • Preverte pomôcky na plávanie, ako sú záchranné vesty, rukávniky alebo nafukovacie kolesá. Nie sú priveľmi tesné? Neskĺznu ľahko?
  • Ak má dieťa nafukovacie koleso, skontrolujte, či nie je veľmi tesné. Dieťa sa môže prevrátiť dolu hlavou a z kruhu sa nebude vedieť dostať.
  • Ak máte bazén v záhrade, vždy ho zakryte alebo buďte v záhrade pri dieťati.

Strážte dieťa aj na suchu

Väčšina rodičov sa pri pohybe pri vode obáva utopenia. Podľa štatistík vodných záchranárov sa však na otvorených vodných plochách najčastejšie ošetruje uštipnutie hmyzom, rezné rany, úpaly a prehriatie.

Utopenie je v rebríčku až na deviatom mieste. Na krytých plaveckých plochách, ako sú kryté akvaparky a bazény, sa najčastejšie ošetrujú poranenia spôsobené pádom: tržné rany, odreniny a otrasy mozgu. Utopenie je v počte úrazov až na piatom mieste. Strážte teda dieťa nielen pri vode, ale aj na suchu.

Čo budem robiť?

Aj pri starostlivom strážení dieťaťa sa môžete dostať do situácie, keď budete potrebovať poznať základy prvej pomoci:

  • Ak sa vaše dieťa začne topiť, je v prvom rade nutné dostať ho na breh. Podrobný opis nájdete tu:
  • Skontrolujte, či dýcha.
  • Keď nedýcha, ale pulz je hmatateľný, musíte začať s umelým dýchaním z úst do úst. (Po zastavení dýchania sa krvný obeh zastaví na 2 – 4 minúty. Zastavenie prítoku okysličenej krvi do mozgu vedie k nenávratnému poškodeniu mozgu!)
  • Ihneď zavolajte prvú pomoc. Každý zachránený topiaci musí byť prevezený do nemocnice na pozorovanie.

Čítajte tiež:

Aké nebezpečenstvá číhajú na dieťa v lete
Ako spoznáme dobrý klub pre plávanie s bábätkami

Viac o prvej pomoci na:

www.prvapomoc.host.sk
http://pekarikova.szm.sk/data/prva_pomoc.html

TIPY

  • Ak máte bazén, môžete si k nemu prikúpiť bazénový alarm. Táto malá škatuľka vás nebudete nijako obmedzovať, má jednoduchú inštaláciu a je napájaná trvanlivými batériami. Alarm sníma vodnú hladinu a hneď, ako sa rozčerí, spustí poplach.
  • Ak máte vo svojom okolí vodné nádrže alebo idete na dovolenku, môžete využiť iných elektrických strážcov, a to strážiace korytnačky. Safety Turtle si obľúbilo veľa rodičov. Je to akýsi náramok v podobe korytnačky (preto ho malé deti rady nosia), ktorý pri kontakte s vodou spustí v základnej stanici alarm. Funguje na podobnom princípe ako elektronické detské opatrovateľky.
  • Keď vaše dieťa už chodí, kúpte mu špeciálne topánky do vody. Zabránite tak poraneniu nohy, ktoré môže spôsobiť črepina, ostré kamene a rybárske háčiky na dne. Ak kúpite protišmykové, budú dieťa chrániť aj pred pádom na ploche bazéna.
  • Veľmi zaujímavý projekt sa začal za oceánom. ISR (Infant Swimmig Resource) tu učí deti technikám, ktoré im majú pomôcť pri náhodnom páde do vody. Dieťa sa od šiestich mesiacov vďaka ISR naučí, ako vo vode prežiť a upozorniť na seba krikom, kým nepríde pomoc.

Prezrite si video napríklad tu:
(http://www.liveleak.com/view?i=d13_1203815032). Oficiálne stránky ISR s informáciami o projekte nájdete tu: (http://www.childdrowningprevention.com).

Na Babywebe tiež nájdete:

Dovolenka s malým dieťaťom? Prečo nie?
Čo je najlepšie na detský smäd?
Bábätko v lete

19.7.2011 7:16| autor: Michaela Mazancová
Viac o téme: detidieťarodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist