Viete, čo skutočne znamená bezplienková komunikačná metóda?

Čo si pod tým predstavujete? Bábätko v mláčkach moču a hovienka všade po byte? Chyba! Bezplienková komunikačná metóda znamená dieťa viac v suchu než v konvenčnej plienke!

dite_nocnik-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Bezplienková komunikačná metóda, BKM, bezplienkovka, prirodzená hygiena dojčiat, láskavá komunikačná metóda, komunikácia o vyprázdňovaní, ranná detská hygiena, metóda bez plienky… Všetko sú to označenia toho istého – metódy, pri ktorej rodičia umožňujú dieťaťu od narodenia sa vyprázdňovať mimo plienok.

Neznamená to teda, že dieťa nemôže mať plienku. Väčšinu času ju vo väčšine rodín má. Len na cikanie a kakanie mu ju rodičia skladajú.

PREČO KOMUNIKAČNÁ METÓDA?

Dôvod je jednoduchý – bábätko s rodičmi komunikuje o svojej potrebe vyprázdňovania. Buď im dáva signály (grimasy, zmeny správania, uprené pohľady), alebo s nimi komunikuje telepaticky. Intuitívne mamičky to na svojich deťoch skutočne poznajú, hoci sa na ne ani nepozrú. Intuícia však nie je nutná podmienka, ide to skvelo aj bez nej.

Slovami prirodzená/láskavá hygiena sa metóda označuje preto, lebo deti sa s touto schopnosťou rodia – so schopnosťou neznečistiť si „hniezdo“ alebo mamičku. A rodičia, ktorí o metóde vedia, na to len prirodzene a láskavo reagujú.

Ak dieťaťu vyhovieme a umožníme mu vykonávať potrebu mimo plienky, predídeme tak častému plaču a nepokoju bábätiek, ktorý môže byť často vykladaný ako bojkot dojčenia. (Dobré laktačné poradkyne o tom vedia, a tak mamičkám bezplienkovú metódu odporúčajú.)

Deti sú vďaka tejto starej metóde spokojnejšie a lepšie vnímajú svoje vlastné telo. Rodičia sa tým učia vcítiť do svojho bábätka a rešpektovať ho ako plnohodnotnú bytosť. Je to skvelý štart pre rešpektujúcu výchovu a kontaktné rodičovstvo.

ČO BEZPLIENKOVÁ KOMUNIKAČNÁ METÓDA NIE JE

· Nie je to učenie na nočník – dieťa neučíme, my sa prispôsobujeme.

· Nie je to usádzanie na nočník – ak dieťa nesedí, rodič ho drží v klbôčku nad vhodnou nádobou (kýblikom, miskou, záchodom, umývadlom, absorpčnou podložkou…).

· Cieľom nie je čo najmenej pocikaných plienok – ide o spokojnosť dieťaťa! Nepočítajte suché/mokré plienky.

· Nie je to záruka skorého odplienkovania, pri bezplienkovej metóde môžu nastať obdobia bojkotu.

· Keď nastane a rodičia naň zareagujú citlivo, zasa to prejde. Niekedy sa však preklopí do klasického plienkovania. Spokojnejšie bábätko a intenzívnejšia vzájomná komunikácia za to stoja aj tak.

Ak máte novorodeniatko alebo bábätko do troch mesiacov, dajte bezplienkovke šancu.

AKO ZAČAŤ S BEZPLIENKOVOU METÓDOU?

Môžete svoje dieťa pozorovať rozbalené na nepremokavej podložke, keď ciká. Ľahšie si tak všimnete grimasy alebo signály, ktoré vylučovanie sprevádzajú. A nabudúce na ne zareagujete včas a dáte bábätko vycikať.

Alebo sa na to vrhnite rovno: Jednoducho skúste bábätko po prebudení vybaliť z plienok a nechať vycikať nad umývadlom alebo kýblikom. Chyťte ho do klbôčka a oprite si ho zadočkom o svoje bruško. Môžete ho držať za stehienka alebo za zadoček. Variantov je veľké množstvo, vaše dieťa vám dá vedieť, čo sa mu páči.

Bábätko si skoro zvykne, že po každom prebudení môže cikať mimo plienky. Zapáči sa mu, že reagujete na jeho potrebu vyprázdňovania. Nie je potom nič nezvyčajné, že deti sa po vycikaní veselo smejú. A po vypustení vetrov ešte viac – bezplienková komunikačná metóda je skvelá prevencia bolesti bruška z dôvodu plynatosti.

Postupne môžete pridávať ďalšie časy, kedy to budete skúšať. Napríklad po vybratí zo šatky/nosiča, pri každom prezliekaní, po príchode z prechádzky, po jedle (to je zvlášť úspešné pre kakanie). Nazýva sa to časovanie a pre začiatočníkov je to najjednoduchšie. Ďalej skúste poslúchať svoju intuíciu – ak vám niečo hovorí, že vaše dieťa sa potrebuje vyprázdniť, skúste to! Môžete odpozorovať signály alebo grimasy a na ich základe dať bábätko vycikať. Sledujte svoje dieťa a nájdite si vlastný spôsob, ako „bezplienkovať“ – žiadny nie je zlý.

Čítajte tiež:

ÚSPEŠNOSŤ BEZPLIENKOVEJ METÓDY

Hovoriť o úspešnosti či neúspešnosti bezplienkovky nemá zmysel. Jej cieľom nie je zbaviť sa plienok, ale spokojnosť dieťaťa a nadviazanie pevnejšieho vzťahu s rodičmi.

Vaše bezplienkovanie s dieťaťom bude úspešné vtedy, keď vám pomáha pri starostlivosti o dieťa, keď je vďaka nemu dieťatko spokojné, keď sa vy ako rodičia cítite istejšie, sebavedomejšie a robí vám radosť.

Nenúťte sa do čo najdôslednejšieho sledovania signálov, pokojne si dovoľte nebyť stopercentní. Ocení to aj vaše bábätko – spokojnejší rodičia sú dôležitejší než počet ne/pocikaných plienok. Viac informácií o bezplienkovej komunikačnej metóde sa dozviete na mojom blogu. V článku Jak začít opisujem presný postup i s obrázkami. Nájdete ma na Facebooku: Zažraná máma i Instagrame: zazrana.mama.

22.12.2022 5:00| autor: Lucie Machutová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist