Vyvíja sa naše dieťa dobre?

Otázka, ktorá občas napadne nejednému rodičovi. Prvý úsmev, prvé zdvihnutie hlavičky, prvé otočenie na bruško… Prichádza všetko v pravý čas? Prinášame prehľad základných pokrokov, ale nezabúdajme, že každé dieťa je trochu iné. Rovnako ako každý z nás…

dite_nocnik-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Novorodenec

Aj keď novorodenec väčšinu času, až 20 hodín, prespí, sú chvíle, pre mamičku veľmi radostné, keď otvorí očká a pozoruje ju. Často dá prednosť pozorovaniu ľudskej tváre pred ostatnými podnetmi a dokonca sa snaží napodobniť našu mimiku.

Sú to okamihy prvých kontaktov rodičov a dieťaťa, nemenej dôležité, ako je prikladanie si dieťaťa k prsiam. Napodobňovanie je formou komunikácie a základ pre tvorbu citových a sociálnych väzieb. Pomáha dieťaťu poznávať svet od prvých týždňov života. Už niekoľkohodinový novorodenec dokáže napodobniť gestá dospelého, ako je vystrkovanie jazyka alebo zívanie. Napodobňovaním sa neskôr z bľabotania vyvinie schopnosť hovoriť a počúvať.

Dieťa uprednostňuje matku pred inými osobami. Jej vnímanie je spojené s chuťou mlieka, hlasom, dotykmi a vôňou pokožky.

 • Základná potreba, o ktorú sa novorodenec dôsledne hlási, je jedlo. Plačom reaguje aj na nepríjemné pocity a vyrušenie.
 • V polohe na brušku otáča hlavu na stranu, krátko ju zdvihne od podložky.
 • Ak však pritiahnete dieťa do sedu, spadla by mu hlavička dozadu, čo nie je žiaduce. Preto ju musíme pri manipulácii s novorodencom podopierať.

Vo veku jedného mesiaca už dieťa fixuje a sleduje predmety, ktorými pohybujeme v jeho zornom poli. To je však obmedzené len asi na 20º. Ostrosť jeho zraku je približne polovičná ako u dospelého. Obmedzené zorné pole je dané nezrelosťou koordinácie pohybov hlavičky a očí.

Šesť týždňov

Ak otáča novorodenec trvalo hlavičku k jednej strane, nie je to v poriadku. Krčné svaly sa tak na jednej strane naťahujú a na druhej skracujú. To vo svojom dôsledku môže viesť k nerovnomernému vývoju, preťažovaniu krčnej chrbtice a k častým bolestiam hlavy v budúcnosti.

 • Konzultácie s lekárom, prípadne vyšetrenie detským neurológom a cielená rehabilitácia sú namieste.
 • Dojča v šiestich týždňoch sleduje predmety, usmieva sa, keď k nemu hovoríme. Začína sledovať pohybujúcu sa osobu.
 • V polohe na brušku zdvíha bradu nad podložku v uhle maximálne 45 °.
 • Pri pritiahnutí za ruky do sedu mu ešte padá hlavička do záklonu. Pohyby nožičiek a ručičiek sú nekoordinované. Svalové napätie je vyššie.

Poloha na brušku:

Pravidelné ukladanie dieťaťa do polohy na bruško je veľmi dôležité pre rozvoj a cvičenie chrbtového svalstva. Do polohy na brušku dieťa ukladáme v bdelom stave a nenechávame ho bez dozoru. Do 4 mesiacov to nie je poloha vhodná na spánok.

Posilňovanie chrbtového svalstva dieťaťa umožňujeme pravidelne, po chvíľkach niekoľkokrát v priebehu dňa a zotrvanie v tejto polohe postupne predlžujeme. Celkový čas zotrvania na brušku v tomto veku môže byť viac ako jedna hodina. Počíta sa nielen krátky čas, keď dieťa leží na pevnej podložke, napr. pri prebaľovaní alebo pred kúpaním či po ňom, ale tiež čas, ktorý dieťa strávi v aktívnych polohách v náručí („tigrík“ a pod.) V polohe na brušku by sa dieťa malo opierať predlaktím o podložku.

Tri mesiace

Trojmesačné dieťatko sa spontánne smeje, spozornie na zvuk a samo vydáva zvuky, prezerá si prsty a hrá sa s nimi. Čas bdenia je výrazne dlhší a mierne sa zlepšujú i pohybové schopnosti, aj keď pohyby zostávajú necielené. Dieťa sa začína viac zaujímať o hračky zavesené nad postieľkou, spočiatku náhodne, pozdejšie úmyselne sa ich dotkne a rozhojdá ich. Dokáže uchopiť do ruky podaný predmet.

Veľkou zábavou a zdrojom inšpirácie sa stáva kŕmenie. Skoro tiež zistí, že plač je preň dôležitým nástrojom na upútanie pozornosti dospelých a že schopnosť ovládať túto pozornosť, plakať vedome, je tiež vzrušujúca.

V troch mesiacoch sa na brušku opiera o predlaktia a dolnú polovicu hrudníka, dlane má roztvorené. Tento pohyb so zdvihnutou hlavičkou nazývame pasenie žriebätiek. Je to dôležitý krok vo vývoji dieťaťa.

Pevne zaťaté ruky v päsť alebo opieranie sa iba o zápästie pri natiahnutých pažiach svedčí o pretrvávajúcom zvýšenom svalovom napätí a nie je znamením správneho vývoja. V sede udrží hlavičku a uchopí predmet podaný do ruky.

Čítajte tiež:

Šesť mesiacov

Ak dieťa oslovíme, odpovedá hláskami, otáča sa za zvukom, raduje sa z pozornosti ostatných, berie predmety a podáva si ich z ruky do ruky. Vie si vziať do každej ruky inú hračku a súčasne ich držať. Predmety drží tak, že palček býva v opozícii proti ostatným prstom. To je podmienkou jemnejšej manipulácie s nimi a lepšieho držania. Hračky so šnúrkou si dieťa dokáže pritiahnuť k sebe, aby sa s nimi mohlo zahrať.

Začína sa tiež čas, keď bude bezpečne rozlišovať svojich blízkych a pociťovať strach z cudzích osôb. Uvedomuje si stále a bezpečné vzťahy, viaže sa na matku. Postupne sa naučí využívať svoje hlasové schopnosti na vytvorenie hluku a upútanie pozornosti.

 • Pritiahne sa do sedu a dokáže sedieť s oporou.
 • Obracia sa na chrbát a z chrbáta na bruško.
 • V polohe na brušku sa vzoprie na napätých pažiach, pričom hrudník a časť bruška sú nad podložkou.
 • Drží si nôžky rukami, strká si palec na nohe do úst.
 • Začína rozlišovať obľúbené a neobľúbené jedlá.

Deväť mesiacov

Deväťmesačné dojča vie tvoriť reťazec slabík, hovorí „mama, tata“, „paci-paci“. Začína výraznejšie prejavovať obavu z cudzích ľudí, skúma predmety rukami, ústami a očami, samostatne sedí, plazí sa a začína liezť. (Ak sa dieťa samo neposadí, nemalo by voľne, bez opory, sedieť dlhšie ako niekoľko minút.)

 • S pomocou sa pritiahne do polohy stojmo.
 • Plazenie a následné lezenie dieťaťa je dôležitým míľnikom v jeho vývoji.
 • Pri plazení sa dieťa pohybuje dopredu opreté o lakte, nohy zostávajú voľne natiahnuté.
 • Pri lezení sa už opiera dlaňami s prstami natiahnutými, nohy i ruky sú striedavo zaťažované a nakročená nôžka má ľahko pokrčenú plosku.
 • Týmto obdobím sa začína objavovanie priestoru „tam hore“ nad horizontálou.

Neučte dieťa chodiť, aj keď sa zdá, že si nepraje nič viac, ako vziať na ruky, aby sa mohlo postaviť a spraviť prvé nesmelé krôčky. Naučí sa chodiť samo, len čo na to dospeje. Lezenie je veľmi zložité a dieťa si tak precvičuje pohybové vzorce a budúcu koordináciu pohybov, čo sa mu bude pozdejšie pri chôdzi a behu veľmi hodiť.

Uľahčovaním chôdze držaním za ruky dieťa etapu lezenia celkom zbytočne skráti alebo úplne preskočí, čo z vývojového hľadiska nie je optimálne. Na druhej strane je mnoho detí, ktoré neliezli a nikdy im to neprekážalo a zrejme ani prekážať nebude. Tiež sú deti, ktoré liezli ešte dlho po roku života, keď si ich vrstovníci už obstojne vykračovali, a ani týmto deťom mierne spozdenie začiatku chôdze neprekáža.

Jeden rok

V roku života už dieťa často hovorí niekoľko slov, rozumie jednoduchým otázkam, dáva pusinku, pomáha pri obliekaní. Napodobňuje svojich blízkych, aby ich rozosmialo, a čím viac ocenení sa mu dostane, tým častejšie to opakuje, aby pobavilo. Nedôverčivosť k neznámemu zostáva a ostatné deti okrem tých, s ktorými vyrastá, ho nezaujímajú. Jasne cíti svoje ja a začína vzdorovať, keď niečo nie je podľa jeho predstavy.

Stojí s oporou, samostatne sa priťahuje do polohy stojmo, šplhá po nábytku. Chodí do strán a drží sa pri tom nábytku. Na rýchlejší presunu z miesta na miesto často stále používa náročné, ale obľúbené lezenie. Chôdza sa bude postupne zdokonaľovať.

Chodúľka je pre deti nevhodná a môže byť i nebezpečná. Nevedie k prirodzenému rozvoju jeho pohybových schopností. Dieťa, ktoré bolo v chodúľke, väčšinou dlho našliapava pri chôdzi na špičky.

Vývojový vzorec je orientačný, každé dieťa je iné a iný je jeho vývoj. Napriek tomu by jednotlivé obdobia prvého roku života donoseného zdravého dojčaťa mali približne sledovať vyššie opísanú postupnosť.
Pri podozrení na opozdenie vývoja je dôležité včasné vyšetrenie detským neurológom.

19.1.2023 4:45| autor: Martin Gregora | zdroj: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist