Starostlivosť o detskú pokožku a nechty

Bábätko sa do vonkajšieho sveta rodí krehké a celkom závislé od starostlivosti rodičov. Krehká a citlivá je tiež jeho pokožka, ktorá vyžaduje špecifickú jemnú starostlivosť.

shutterstock_1228925233-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pokožka dieťatka je asi päťkrát tenšia ako u dospelého človeka. Po narodení ešte celkom nefungujú mazové žľazy a pokožka novorodenca vytvára preto menej potu a mazu. Ani jej obranyschopnosť ešte nie je celkom vyvinutá. Dokonca aj malé poškodenie môže narušiť jej funkciu.

Podráždenie môže viesť až k infekcii alebo alergii a tie zase k začarovanému kruhu ďalšieho podráždenia. Pokožku bábätka môže podráždiť prakticky čokoľvek – nevhodne zvolená kozmetika, hrubšia textília, UV žiarenie, ale napríklad aj príliš dlhý pobyt vo vode.

NAJLEPŠÍ PRE POKOŽKU JE KONTAKT POKOŽKY O POKOŽKU

Bezprostredný kontakt mamičky a bábätka po pôrode pomáha nielen rozvoju ich vzájomného vzťahu, ale aj k imunizácii detskej pokožky.

Novorodenci sa rodia zo sterilného prostredia maternice do prostredia s mnohými mikroorganizmami,“ vysvetľuje klinická psychologička a psychoterapeutka Michaela Mrowetz. „S prvými baktériami sa stretávajú v rodidlách matky a krátko po pôrode nastáva tzv. kolonizácia pokožky. Ideálne je, aby sa pokožka novorodenca osídľovala baktériami z pokožky matky. Výsledok je osídlenie mikroorganizmami, na ktorých zvládnutie má účinné imunizačné látky matka v kolostre a následne v materskom mlieku. Preto je taký dôležitý bezprostredný kontakt pokožky novorodenca s pokožkou matky po pôrode, keď imunitný systém detí ešte nie je úplne vyvinutý a priateľské prostredie z pokožky matky pomáha deťom v adaptácii a vyrovnaní sa so zmenou prostredia.“

PRVÉ KÚPANIE MÔŽE POČKAŤ

Pri prvom ošetrení po pôrode je v českých pôrodniciach zvykom utrieť bábätko od krvi a mazu. Jemná pokožka bábätka je tak veľmi skoro zbavená prirodzenej mazovej vrstvy, ktorá ju chráni a vyživuje.

Prvá kúpeľ väčšinou prebehne s asistenciou detskej sestry ešte v deň pôrodu. Novorodenca však nie je po pôrode nutné umývať vôbec, stačí ho jemne osušiť od plodovej vody a následne prikryť napríklad mäkkou froté osuškou.

Pre bábätko je vhodné, ak používa tú istú osušku ako matka (ideálna je osuška alebo uterák v červenej farbe, ktorá bábätku pripomína vnútromaternicové prostredie) – v látke osušky sa uchytia nielen matkine bunky, ale aj vôňa, na ktorú je bábätko zvyknuté už z maternice. To všetko pomáha prehlbovať vzťah medzi matkou a dieťaťom a zároveň je dôležitým faktorom rozvoja imunity a zdravia (nielen) pokožky.

Samotné kúpanie môže pokojne počkať niekoľko dní alebo dokonca týždňov. Na začiatku namiesto kúpeľa celkom postačí otrieť bábätko vlhkou látkou.

AKO ČASTO KÚPAŤ?

Kúpanie bábätka môže byť príjemný večerný rituál, v prvých týždňoch a mesiacoch života však nie je nijako nutné to s pobytom vo vode preháňať. Kúpať stačí bábätko dvakrát alebo trikrát do týždňa, najmä ak pobyt vo vode nijako zvlášť nemiluje.

Nadšencom vodného živlu, pochopiteľne, môžeme dopriať krátky každodenný kúpeľ, vždy by sme však mali dbať na to, aby pokožka bábätka po kúpaní nezostala bez ošetrenia vhodným detským krémom alebo olejom (napríklad za studena lisovaným jojobovým alebo mandľovým olejom).

V deň, keď kúpeľ vynecháte, nezabudnite vyčistiť kožné záhyby, kde sa drží najviac nečistôt.

Čítajte ďalej

DETSKÁ KOZMETIKA – MENEJ ZNAMENÁ VIAC

Na trhu dostať nepreberné množstvo najrôznejších prostriedkov určených na starostlivosť o detskú pokožku. Pri výbere tej najvhodnejšej kozmetiky by sme však mali postupovať obozretne. Nevhodné sú najmä parfumované výrobky a prípravky obsahujúce konzervanty. Škodlivý vplyv na zdravie môžu mať aj parabény a ftaláty.

Nie je potrebné nakupovať veľké zásoby kozmetiky už pred pôrodom. Každé bábätko je individualita a individuálne môže reagovať aj jeho pokožka. Spočiatku sa oplatí vystačiť si s menším množstvom a zamerať sa nie na kvantitu, ale kvalitu používaných prípravkov.

Ak dojčíte, môžete na ošetrenie novorodeneckej pokožky používať aj materské mlieko, ktoré výborne hojí napríklad plienkovú dermatitídu alebo novorodenecké akné.

STRIHANIE NECHTÍKOV

Novorodencom nechty nestriháme. Dieťa sa síce zvyčajne škriabe, ale nechty sú mäkké a samy sa odlomia. Ak ich zastrihnete, môžu byť ich okraje ostrejšie a dieťatko sa poškriabe o to viac. Predovšetkým však nešetrným zastrihnutím môžete poraniť nechtové lôžko.

Opatrné strihanie sa preto odporúča až u dieťaťa po prvom mesiaci života, a to veľmi opatrne. Nechty na nôžkach zastrihujte rovno, aby okraje nechta nezarastali.

Či už kúpete, prebaľujete, alebo staráte sa o detskú pokožku, vždy sa tento čas snažte využiť ako ďalšiu krásnu a naplňujúcu príležitosť k láskyplnému a nežnému fyzickému kontaktu so svojím bábätkom.

 

15.5.2023 5:28| autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist