Dojčenská kolika. Prečo na ňu niektoré deti trpia viac než iné?

Kto nezažil, neuverí. Práve toto príslovie by sa mohlo vzťahovať na prežitky rodičov, ktorých bábätko trpelo alebo trpí novorodeneckou kolikou. Rýchla a účinná pomoc proti tomu neexistuje, možno len niekoľko rád, ako toto strastiplné obdobie prežiť.

zivajici_dite_damske_ruce-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Dojčenská kolika v prvom rade nie je choroba, ale príznak čohosi, s čím si vedci nie sú stopercentne istí. Urputný plač, bábätko sa krúti, v tvári je celé červené, krčí nohy, ruky má zovreté v päsť, tvrdé bruško. Uľaví sa mu, keď odídu plyny.

Na chvíľu sa uvoľní a potom sa to celé opakuje nanovo. „Má prdíky,“ hovorili prastaré mamy. Príčinu spravidla videli v strave dojčiacej mamičky. Mali pravdu, ale len čiastočne.

Usedavý plač ešte neznamená koliku

Peklo s kolikou sa môže začať veľmi skoro po príchode z pôrodnice, pokojne za dva až tri týždne, ale najčastejšie medzi 6. a 8. týždňom veku bábätka. Tieto ťažkosti postihujú až 20 percent dojčiat a nemusí ísť len o deti kŕmené umelým mliekom, nevyhnú sa im ani dojčené bábätká.

Ak bábätko plače tri hodiny v jednom kuse a viac, aspoň tri dni v týždni v pravidelnom čase, najčastejšie v podvečer, tak ide o koliku. Netreba sa znepokojovať, keď nemá žiadne príznaky choroby, len vytrvalo plače. Samozrejme, je istejšie nechať dieťa vyšetriť pediatrom, aby predsa len nešlo o nejakú alergiu či inú komplikáciu. Ak potvrdí koliku, hodia sa nasledujúce rady.

Čím bábätku môžeme pomôcť

  • Zaobstaráme špeciálny cumlík na dojčenskú fľašu, aby dieťa neprehĺtalo nadmieru vzduchu.
  • Ticho a tlmené svetlá navodia príjemnú, upokojujúcu atmosféru.
  • Bábätku masírujeme bruško v smere hodinových ručičiek.
  • Položíme si ho bruškom na predlaktie.
  • Pestujeme ho, chodíme s ním, máme ho pritisnuté na hrudi, v náručí alebo nosiči.
  • Tíško a pokojne sa mu prihovárame, dieťa potrebuje mať pocit, že sa oň niekto stará.
  • Na bruško mu položíme termofor alebo obyčajnú plastovú fľašu s vlažnou vodou.
  • Dáme pozor na prekrmovanie. Pri jednom dojčení ponúkneme bábätku len jeden prsník, prípadne z jedného prsníka dojčíme dvakrát, aby ho dieťa dokonale vyprázdnilo. Na konci dojčenia sa z prsníka vylučuje tzv. zadné, hustejšie mlieko, bohaté na tuky, ktoré je prevenciou koliky. Naproti tomu mlieko zo začiatku dojčenia je bohaté na mliečny cukor a vodu a môže podporiť nafukovanie a bolesť bruška.

Jasná príčina koliky je záhadou

Príčin koliky môže byť niekoľko, jasne definovať sa podarí približne päť percent. Rozhodne nijako nesúvisia s hnačkou.

   1. Normálna vývojová etapa

Plač je u bábätka bežná vec, patrí k jeho vývoju, to však neznamená, že by sme ho mali prehliadať. Bábätko plačom niečo vyjadruje a my sa snažíme jeho potrebe vyhovieť. To, že sa ho pokúšame utíšiť, neznamená, že podliehame nejakým jeho vrtochom a rozmaznávame ho.

Niektoré bábätká sú navyše citlivejšie a nadbytok stimulov za deň ich unaví, takže na jeho konci na to reagujú plačom. Podľa Kanadskej pediatrickej spoločnosti sa ďalšie príznaky koliky, teda plynatosť a grganie, dajú vysvetliť tak, že dieťa pri nadmernom plači prehĺta väčšie množstvo vzduchu.

   2. Nezrelosť tráviaceho traktu

Nezrelosť tráviaceho traktu, nezvyčajná črevná flóra, to všetko môže mať vplyv na to, že sa v črevách tvoria plyny, ktoré bábätko trápia. Niektorí experti vidia pomoc v podávaní probiotík, no zatiaľ to nie je vedecky overené.

   3. Potravinové alergie

Pri deťoch kŕmených umelou stravou bývajú za vinníkov označované proteíny v kravskom mlieku. V každom prípade alergiu na ne sprevádzajú aj iné symptómy, ako je hnačka, vracanie, ekzémy. Určite sa oplatí skúsiť iný typ mlieka odporúčaný u alergických detí.

Treba však brať do úvahy, že týmto typom alergie trpia len 2 a 3 % detí. U dojčených bábätiek sa odporúča, aby mamička upravila svoju stravu. No pozor na to, keď nebude dostatočne pestrá, tak to bude mať na ňu aj na dieťa nepriaznivý vplyv. Preto je predsa len lepšie nerobiť nejaké razantné kroky, zvlášť nie bez porady s lekárom.

   4. Migrény

Niektoré výskumy ukazujú, že mamičky, ktoré trpia migrénami, mávajú deti náchylnejšie na koliky. Navyše deti, ktoré v ranom veku trpeli kolikami, bývajú častejšie postihnuté migrénami, keď vyrastú. Vedci zatiaľ nevedia, či aj malé bábätko trpí bolesťami hlavy, či práve tie nie sú príčinou plaču.

V každom prípade ho preto odporúčame chrániť pred ostrým svetlom a nadmierou hluku. Niekedy sa tiež hovorí o tom, že dieťa môže prežívať strach v súvislosti s tým, že ešte nemá pevne vytvorený cyklus spánku a bdenia.

Čítajte ďalej:

Ideme sa upokojiť

Príčin dojčenských kolík môže byť niekoľko, ale efekt je rovnaký. Bábätko usedavo plače, čo nervuje rodičov. A pretože dieťa je ako špongia, obavy a nervozitu rodičov do seba nasáva. Preto je dôležité, ak sa dá, zachovať v prítomnosti dieťatka pokoj, čo sa však ľahko povie, ale horšie uskutoční.

Pomoc okolia je v tomto prípade viac než žiaduca. A ak je na to mamička sama a cíti, že je na konci so silami, mala by bábätko položiť do postieľky, odísť z miestnosti a snažiť sa upokojiť, kým ho vezme do náručia, nech jej nepovolia nervy a namiesto pestovania a tíšenia ním nezačala nebezpečne triasť.

Ale úplne bez dozoru by bábätko nechávať nemala, približne každú štvrťhodinu ho treba ísť skontrolovať. Dobrou správou je, že dojčenské koliky postupne zmiznú samy od seba okolo tretieho-štvrtého mesiaca.

19.4.2023 4:06| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist