Debaty o stolici: Ktorá farba je správna?

Je to tmavozelené, polotuhé a bez zápachu. Na prvú stolicu dieťaťa sa čaká tak trochu ako na zázrak. Je potvrdením toho, že tráviaci systém bábätka funguje.

shutterstock_1937815759-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zelená hmota láka vedcov

Smolka alebo mekónium sa skladá prevažne z vody (70 až 80 %), v ktorej sú ďalšie prímesi ako napríklad odlúpnutý črevný epitel, hlien, črevný sekrét, prehltnutá plodová voda. Ide o prvú stolicu novorodenca, ktorú vylúči tesne po narodení alebo v nasledujúcom pomerne krátkom čase. Kedy k tomu dôjde, to sa presne nedá určiť, zvyčajne sa smolka objaví do 24 až 48 prvých hodín života bábätka.

Niekedy dochádza k vylúčeniu smolky aj pri pôrode, zvlášť keď je dieťa v polohe panvovým koncom. Pretože mekónium sa v tráviacom systéme plodu nachádza už pred narodením, býva táto nevábna hmota príťažlivá pre vedcov, ktorí z nej skúšajú vyčítať napríklad to, do akej miery bol plod vystavený rôznym toxínom a látkam znečisťujúcim životné prostredie.

Smolka v plodovej vode môže spôsobiť problém

Keď sa smolka neobjaví alebo sa objaví po neprimerane dlhom čase, signalizuje to nejakú poruchu. Mohlo sa stať, že zostala v čreve a vytvorila tam akúsi zátku. Príčiny bývajú rôzne – môže ísť o nejakú deformáciu tráviaceho traktu, príznak cystickej fibrózy alebo vzácnej Hirchsprungovej choroby. To všetko sa zistí ďalším vyšetrením.

Oveľa viac sa však mamičky boja toho, aby sa mekónium nevylúčilo predčasne, teda ešte pred narodením bábätka, do plodovej vody. Stáva sa to u 15 až 20 % prípadov. Prečo sa smolka predčasne uvoľní, nie je úplne objasnené. Najbežnejším dôvodom býva, že tráviaci systém je už dostatočne zrelý a črevá začali pracovať. Stáva sa to viac u detí narodených po vypočítanom termíne pôrodu. Potom k tomu dochádza aj pri hypoxii u bábätka (nedostatočné zásobenie kyslíkom), ale nie je to pravidlom.

Proti infekcii antibiotiká

Smolka v plodovej vode nie je sama osebe nebezpečná okrem prípadov, keď ju bábätko vdýchne. Môže sa to stať donoseným, ale aj prenášaným novorodencom, naopak, býva to vzácne u detí narodených pred 34. týždňom. Ak bábätko počas pôrodu vdýchne plodovú vodu znečistenú mekóniom, môže mu spôsobiť dýchacie problémy a zvyšuje riziko infekcie. V ojedinelých prípadoch môže viesť aj k smrti.

Svoju úlohu, samozrejme, hrá aj celkový zdravotný stav bábätka a napríklad aj to, či už sa smolka v plodovej vode rozpustila a zakalila ju, alebo v nej boli ešte kúsky tejto stolice. Lekár zvyčajne  siahne k odsávaniu dýchacích ciest bábätka, prípadne predpíše antibiotiká, aby nedošlo k bakteriálnemu zápalu pľúc.

Farebná škála v plienke

Stolica bábätka sa zvlášť v prvom roku mení v závislosti od stravy a dá sa z nej všeličo vyčítať o zdravotnom stave dieťaťa. Zmeny môžu nastať napríklad zo dňa na deň a netreba hneď panikáriť. Všeobecne vzaté mávajú dojčené deti stolicu zlatistožltú, tekutejšiu a s hrudkami. Kyslasto zapácha a bábätko nás ňou obdaruje až šesťkrát i osemkrát denne, zvyčajne po dojčení.

Naproti tomu dieťa kŕmené umelo máva stolicu žltohnedú, konzistentnejšiu, je menej častá a zapácha skôr dospelácky. Časom stmavne, konzistencia sa môže meniť. Hneď ako začneme podávať príkrmy, stolica sa viac podobá dospeláckej, dieťa sa pokaká tak dvakrát, trikrát denne, pomerne pravidelne vďaka vláknine. Pozor na to, že pri konzumácii mrkvových pyré ide farba do oranžova, je to normálne.

Stolica pod naším drobnohľadom

A kedy sa treba znepokojovať? Rozhodne pri častých a veľmi riedkych stoliciach je potrebné konzultovať to do 24 hodín s lekárom. Dieťaťu totiž hrozí dehydratácia. Môže ísť o gastroenteritídu, pomáha hydratácia fyziologickým roztokom, ak nie sú žiadne iné ťažkosti. Opakom býva zápcha, ktorá sa dá ťažko odhadnúť podľa nejakého vzorca. Niektoré dieťa sa vykaká len raz za dva až tri dni, iné napríklad trikrát denne. Alarmujúce môže byť, keď je a pije menej než zvyčajne a má nafúknuté bruško. Skúste mu ho masírovať, a ak ťažkosti pretrvávajú, treba sa obrátiť na pediatra.

Čítajte tiež:

Nie je zápcha ako zápcha

Vo vzácnom prípade môže ísť o Hirschsprungovu chorobu, teda vrodené ochorenie hrubého čreva. V jeho časti chýbajú nervové gangliové bunky, preto nefunguje správne. V nefunkčnej časti je zúžená, stolica sa hromadí nad ňou. Zvyčajne sa to prejaví s prvými príkrmami a spočiatku sa zdá, že ide o zápchu. Keď sa stolica neupraví, ani keď zásadne zmeníme stravu, a dieťa sa vyprázdni až po niekoľkých dňoch, prípadne pomocou preháňadiel, môže to byť signálom tohto ochorenia.

Biela, tučná a iné abnormality

Aj biela stolica, prípadne vo farbe tmelu niekoľko dní po sebe varuje. Môže ísť o nejakú poruchu pečene. Alarmujúce sú aj veľmi tmavé stolice, v ktorých sa nachádza krv, bez otáľania treba ísť k lekárovi. Naproti tomu mierna stopa po krvi na plienke nemusí znamenať nič závažné, signalizuje trhlinku na konečníku, ktorá sa dá ošetriť masťou. Veľmi ligotavá, akoby mastná stolica zasa prezradí, že telo zle spracováva tuky. Aj v tomto prípade treba konať rýchlo.

U detí medzi prvým a druhým rokom môže dochádzať k tzv. motorickým hnačkám spôsobeným rýchlym prechodom tráveniny črevom. Žiadny strach, dieťa z toho vyrastie. Správne a bezproblémové vyprázdňovanie býva u malých detí často zložitá a dlhodobá záležitosť. Treba mu však venovať primeranú pozornosť – ani veľmi veľkú, ani veľmi malú.

8.8.2023 5:54| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist