Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka je spôsobená rozpadom červených krviniek (erytrocytov) dieťaťa, z ktorých sa následne uvoľňuje krvné farbivo (hemoglobín). Novorodenecká žltačka sa objaví zhruba v treťom až vo štvrtom dni života u viac ako 50 % novorodencov.

shutterstock_1060328165-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Aký je dôvod žltačky?

Novorodenec má z vnútromaternicového života prebytok krviniek, v krvi novorodenca sa tak prechodne nachádza vysoká hladina rozpadových látok. O vylúčenie rozpadových látok z tela sa stará pečeň, nato tieto produkty odvádza žlč do čreva a formou stolice von z tela.

Potreba odstrániť rozpadnuté červené krvinky je však oveľa vyššia ako samočistiaca schopnosť organizmu, a tak sa časť rozpadových produktov (predovšetkým bilirubín) ukladá v koži a sfarbuje ju dožlta. Novorodenecká žltačka následne u inak zdravého dieťaťa sama do niekoľkých dní odznie.

Prevencia a liečba

Najlepšou prevenciou novorodeneckej žltačky je časté dojčenie – dojčený novorodenec sa totiž ľahko zbavuje smolky, ktorá bilirubín obsahuje. Tak sa bilirubín z tela vylúči, nedostane sa do krvi a novorodenecká žltačka sa neprejaví.

Najjednoduchším spôsobom liečby novorodeneckej žltačky je liečba modrým svetlom, ktoré bilirubín rozkladá. Vo veľmi vážnych prípadoch novorodeneckej žltačky je nutné podstúpiť k výmennej krvnej transfúzii.

Základom liečby novorodeneckej žltačky je, samozrejme, odstránenie príčiny, teda liečba infekcie či riešenie vrodenej poruchy.

Čítajte tiež:

Ak hladina bilirubínu prekoná určitú stanovenú hladinu, treba pristúpiť k liečbe novorodeneckej žltačky. Vyššia hladina bilirubínu by totiž mohla spôsobiť poškodenie mozgových buniek dieťaťa.

Sprievodné javy

Novorodenecká žltačka obvykle sprevádza komplikované stavy novorodenca (nízka pôrodná hmotnosť, infekcie…). V týchto prípadoch sa novorodenecká žltačka môže objaviť už v prvom dni života a pretrvávať dlhšie.

31.5.2023 9:10| autor: Redakcia Babyweb.sk | zdroj: vseozloutence.cz

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist