Teplota je spojencom dieťaťa

Siahnete mu na čelo, a to je v plameňoch. Teplota u vášho dieťaťa vás vydesí a vy sa ju zvyčajne snažíte za každú cenu zraziť. Niekedy to však nie je nevyhnutné.

shutterstock_2102231185-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Červené líca, horúce čelo, lesklé oči. Neklamné znamenie teploty. Namiesto toho, aby sme do dieťaťa okamžite pchali nejaký liek na jej zníženie alebo sa s ním hnali k lekárovi, je lepšie upokojiť sa a vyhodnotiť situáciu. Niekedy sa totiž môže stať, že dieťa je rozpálené, má horúce čelo, ale možno je len rozhorúčené z behu alebo priveľmi oblečené. Pravdu napokon ukáže teplomer.

Podľa odborníkov je najspoľahlivejší ten elektronický, vhodný na rektálne meranie. Manipulácia pri tomto úkone môže byť pre dieťa niekedy nepríjemná, ale na druhej strane je to najspoľahlivejšie meranie. Pre dvoj- až trojročné deti sa odporúča natrieť špičku trochou vazelíny, teplomer sa bude lepšie zavádzať. Existujú, samozrejme, i iné modely teplomerov, napríklad bezkontaktné, a niektoré matky pre najmenšie detičky popri digitálnom teplomere využívajú ešte klasickú rýchlobežku na overenie.

Keď je rýchla pomoc nevyhnutná

Teplomer ukazuje 38 stupňov alebo v zadočku ešte viac. Takže je jasné, že náš odhad bol správny. Dieťa má teplotu. A čo teraz s ním? Predovšetkým horúčka sama osebe nie je choroba, ale jej príznak. Symptómom infekcie, ale aj dôkazom, že sa organizmus nášho malého dokáže brániť. Pozor však treba dať pri deťoch mladších ako tri mesiace. Tam môže teplota signalizovať, že v tele pretrváva nejaká novorodenecká infekcia. V tomto prípade je dôležité konať bezodkladne a pri zvýšenej teplote (37 až 38 stupňov) teda zavolať lekárovi alebo sa k nemu vybrať.

Rozhodne sami neordinujeme novorodencovi lieky na zníženie teploty, ale ju starostlivo sledujeme. Ak prekročia štyridsiatku, ihneď voláme záchranku. V prípade o niečo starších detí, teda medzi tromi a šiestimi mesiacmi, je potrebná rýchla pomoc lekára, ak sa teplota vyšplhá na 39 stupňov.

Nezaháňame ju ako nepriateľa

Ak u dieťaťa staršieho ako pol roka nameriame teplotu a inak nemá žiadne iné zdravotné ťažkosti, len trochu pokašliava, netreba sa plašiť. Počkáme tri dni, čo sa z toho „vykľuje“, a následne prípadne zájdeme k lekárovi. Nemusíme sa znepokojovať, keď dieťaťu „na tú horúčku“ nič nepredpíše. Horúčka totiž aktivuje imunitný systém. Biele krvinky, ktoré sú v prednej línii pri obrane tela proti vírusom a baktériám, sú pri nej pohyblivejšie a majú väčšiu schopnosť poradiť si s votrelcami. Znižovaním teploty oslabíme ich bojové nasadenie.

„Horúčka je spojencom dieťaťa,“ tvrdí francúzsky pediater FrançoisCorrard. „Preto treba uvážlivo voliť lieky, aby sa nenabúral obranný systém tela.“ Ak sa dieťa správa normálne, hrá sa, teplota ho neobťažuje, je zbytočné dávať mu antipyretikum, prípadne iný liek proti horúčke. No keď plače, je mrzuté, nepokojné, liek proti horúčke je namieste. Nie je teda nevyhnutné riadiť sa podľa teplomeru, ale podľa stavu a správania dieťaťa. Každé je iné. Niektoré dieťa je i pri štyridsiatich stupňoch v normálnej forme, iné odrovná už zvýšená teplota.

Čo ak dostane kŕče?

Mýty o nebezpečnosti horúčky však napriek tomu pretrvávajú. Predovšetkým v súvislosti s kŕčmi. Odtiaľ pramenia okrem iného i obavy rodičov. Horúčka sama osebe však febrilné kŕče nevyvoláva. „Vyskytujú sa pri súhre rôznych faktorov – genetická dispozícia, anomálie nervových buniek i nízky vek zohrávajú svoju rolu,“ podotýka doktor Corrard. Kŕče pri horúčke sa objavujú u detí medzi šiestimi mesiacmi a piatimi rokmi veku, najčastejšie však okolo dvoch rokov. Navyše antipyretikum kŕčom nezabráni.

Ďalší mýtus, ktorý pretrváva, je obava z toho, že ak okamžite nepodáme dieťaťu liek proti horúčke, bude sa šplhať čím ďalej vyššie. „To je omyl. Telo si spontánne reguluje teplotu podľa potreby, preto sa tiež počas choroby mení. Rovnako neplatí, že ak budeme dieťaťu teplotu znižovať, uzdraví sa rýchlejšie. Horúčka je dôsledkom a signálom infekčnej choroby. Sama osebe nie je nebezpečná.

Čítajte tiež:

Aký liek zvoliť?

Dieťa sa necíti dobre, teplota ho obťažuje, a tak mu podáme liek. Najlepšie na báze paracetamolu a ibuprofénu v detskej verzii, v rozmedzí troch až šiestich hodín. Paracetamol má nielen antipyretické účinky, teda znižuje vysokú teplotu, ale pôsobí tiež ako ako analgetikum, teda proti bolesti. Existuje v rôznych formách, napríklad ako čapíky pre deti mladšie ako dva mesiace. Liek na báze ibuprofénu je vhodný pre deti staršie ako tri mesiace, funguje proti teplote, bolesti a protizápalovo. Neodporúča sa užívať pri ovčích kiahňach a v prípadoch, keď hrozí riziko dehydratácie. Pri vysokých, neustupujúcich horúčkach sa odporúča striedať lieky na báze paracetamolu s liekmi na báze ibuprofénu každé tri hodiny tak, aby rozostupy medzi jednotlivými liekmi boli 6 hodín (paracetamol – 3 hodiny pauza – ibuprofén – 3 hodiny pauza – paracetamol – 3 hodiny pauza – ibuprofén – 3 hodiny pauza).

Zábalmi ho trápiť nemusíme

Na rozdiel od minulosti sa už vo Francúzsku takmer nevyužívajú také pomocné prostriedky pri horúčke, ako sú vlažný kúpeľ alebo studené zábaly. Tieto procedúry neboli pre dieťa vôbec nepríjemné. Nefunkčné a niekedy i nebezpečné je dieťa s teplotou zababušiť a držať ho v prekúrenej miestnosti. Naopak, ľahká prikrývka, u tých najmenších bábätkovské body, teplota v izbe 19 stupňov a časté vetranie, to sú ideálne podmienky pre dieťa s horúčkou.

Ak chceme malého pacienta trochu ochladiť a osviežiť, položíme mu na čelo studený obklad. „Vychádzame z fyziológie dieťaťa, laicky povedané, nedovolíme, aby sa zóna v okolí mozgu prehriala. Telo tak zapojí chladiaci systém na úrovni hlavy,“ vysvetľuje pediater. Rozhodne by sa nemalo zabúdať na dostatočný prísun tekutín.

Horúčku teda nepreceňujeme, ale ani nepodceňujeme. U väčších detí ju meriame minimálne dva razy denne, u bábätiek i častejšie. Malého pacienta sledujeme, či sa neobjavia ďalšie príznaky. Niekedy vyššia teplota signalizuje len bežný zápal nosohltana, inokedy závažnejšiu zdravotnú komplikáciu. Ak dieťa vracia, má hnačku, ťažkosti s dýchaním a ďalšie netypické príznaky, bezodkladne navštívime lekára.

2.5.2023 4:26| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist