Omrzliny

Od mrazu načervenalé uši, nos alebo ruky môžu viesť i k vážnejšiemu poškodeniu tkaniva. Ako seba a hlavne deti chrániť v týchto dňoch, kedy našu krajinu ovládajú rekordne nízke teploty, pred omrzlinami?

V súčasných mrazivých dňoch by sme mali venovať zvýšenú pozornosť správnemu a dostatočne teplému oblečeniu u detí. Teplé, ale hlavne suché rukavice, ponožky, topánky, čiapky a šály chránia dieťa pred prechladnutím a hlavne pred možným poškodením menej prekrvených a nechránených častí tela, ako sú prsty alebo ušné lalôčiky.

Nepodceňujme mrazy! Koža malého dieťaťa je citlivá a omrzliny sú aktuálnou hrozbou. Omrzliny sú tuhé, bledé, nebolestivé miesta na koži, ktorá bola v mraze nedostatočne chránená pred prechladnutím. Po zahriatí sčervenajú a bolia.

Tri stupne omrzlín podľa intenzity poškodenia tkaniva

1. stupeň – koža bledá, pocit pichania ihličkami

2. stupeň – koža biela až šedá – pľuzgiere až opuch

3. stupeň – tvrdá necitlivé ložiská, hrozí odumieranie tkaniva

Prečo a ako dochádza k omrzlinám

Ľudský organizmus sa skladá zo 60% z vody. Tá v mraze mrzne a keď prechladne koža, tvoria sa v tkaninových bunkách i mimo nich kryštáliky ľadu. Tie potom mechanicky poškodzujú cievnu stenu. Z buniek mizne voda a zvyšuje sa v nich podiel iontov draslíka a sodíka, poškodzujú sa bunkové membrány. Z narušenej výstielky vo vnútri cievok sa uvoľňujú látky, ktoré sa snažia poškodené tkanivo opraviť, ale výsledkom je horšie prekrvenie tkaniva: Cievy sa v obrannej reakcii tela pred tepelnými stratami zužujú. Málo prekrvené tkanivo pomaly podlieha deštrukcii. Po rozohriatí premrznutého tkaniva sa cievy rozťahujú, vzniká opuch postihnutého tkaniva, a tým sa opäť celá situácia zhoršuje.

Situácie alebo choroby, pri ktorých môže častejšie dôjsť k omrzlinám

  • Odvodnenie, vyčerpanie, nedostatok energie
  • Veľký mráz, vietor, mokré oblečenie
  • Poranenia – zlomeniny, znehybnenie
  • Vysoká nadmorská výška – hypoxia
  • Predchádzajúce omrznutie tkanív
  • Obmedzené prekrvenie – sedací sval, tesné topánky, tesné rukavice, prstienky, hodinky
  • Ochorenie: u detí napr. diabetes mellitus (cukrovka)

Prvá pomoc

Základom prvej pomoci pri omrzlinách je zabrániť ďalšiemu prechladnutiu. Skrehnuté ruky alebo omrznuté miesta môžeme ohrievať dotykom s ostatnými, teplými časťami tela (vlastného alebo iného).

Pozor!

Trenie postihnutých miest nie je vhodné, rovnako ako sa nedoporučuje rýchle zahriatie priamym teplom. Môže dôjsť k väčšej devastácii tkaniva.

  • Vhodný je vlažný kúpeľ.
  • Pomôžu teplé nápoje.
  • Dieťa by malo samo rozcvičovať postihnuté časti tela, aby sa zahriali zvnútra, prirodzenou cestou.

Prevencia:

Zabráňte prechladnutiu a vyčerpaniu organizmu, nepodceňujte aktuálne klimatické podmienky. Dbajte sa dostatočné oblečenie a obutie, noste náhradné ponožky a rukavice, aby ste deti mohli včas prezliecť. Po návrate domov okamžite vyzujte mokré topánky a prezlečte sa do tepla a sucha, v prípade podozrenia na omrzliny zahrievajte pohybom a vlažnou vodou.

Tip: Pozor na topánky a rukavice, ktoré sú dieťaťu už malé! Zvyšujú riziko prechladnutia, pretože stlačujú tkanivo, ktoré sa tak nemôže dostatočne prekrviť a jednoducho prechladne.

Na Babywebe tiež nájdete:

Lyžovanie s bábätkom
Obliekame bábätko
Oblečenie, topánočky a pobyt vonku

1.12.2010 8:06| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist