Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?

Je potrebné si uvedomiť, že kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva.

Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý, pretože dieťaťu pomáha vyčistiť priedušky, či pľúca a vylúčiť to, čo tam nepatrí – vdýchnutý kúsok jedla, hračky, alebo baktérie a vírusy. Vašou úlohou nie je kašeľ potláčať, ale zistiť jeho príčinu a následne ho liečiť.

Akútny kašeľ by mal spontánne ustúpiť do 1 – 3 týždňov. Ak trvá dlhšie, je potrebné vyhľadať lekára. Kašeľ vyvolaný vírusmi, či chlamýdiami môže trvať až 3 – 8 týždňov. Ak je ale kašeľ neliečený, prechádza až do chronického stavu a ten niekedy neustáva ani po 3 mesiacoch. Preto je dôležité kašeľ nepodceňovať.

Pri prechladnutí a infekciách je kašeľ sprievodným prejavom ochorenia dýchacieho systému. Na začiatku ochorenia je zvyčajne suchý a dráždivý – vírusy usadené v prieduškách dráždia sliznicu. Charakterizuje ho nedostatočná tvorba hlienu optimálnej konzistencie – čistiaca funkcia dýchacích ciest hlienom je preto nedostatočná. Asi po 2-3 dňoch sa tento kašeľ premení na produktívny s tvorbou hlienu.

Riasinky však často bývajú zlepené hustým hlienom a nie sú schopné odvádzať z dýchacích ciest hlien spolu s choroboplodnými látkami. Nie je preto správne potláčať dráždenie na kašeľ, ale podporiť vykašliavanie, a tak spolu s hlienom odstrániť z dýchacích ciest aj vírusy a baktérie. V tejto fáze pomôže účinný liek na uľahčenie vykašliavania. Nie vždy je pri kašli potrebná návšteva lekára – v lekárňach dnes môžete zakúpiť viacero bezpečných voľnopredajných liekov proti kašľu, ako napr. Mucosolvan.

Mucosolvan® zriedi hlien, podporí činnosť riasiniek a z dýchacích ciest pomôže odstrániť nahromadený hlien spolu s choroboplodnými látkami. Pre liečbu kašľa u detí bol špeciálne vyvinutý Mucosolvan Junior – účinný a bezpečný liek, ktorý je určený aj malým babätkám už od narodenia.

22.1.2010 3:48| autor: Komerčná prezentácia
Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist