Mimoriadny bonus

Pupočníková krv je zdrojom krvotvorných kmeňových buniek podobne ako kostná dreň a periférna krv. Ak má dieťa uskladnenú pupočníkovú krv a má diagnostikované ochorenie liečiteľné vlastnými krvotvornými bunkami, môže sa táto krv na základe rozhodnutia lekára použiť na liečbu.

U detí sú presne stanovené choroby, kedy môžeme vykonať takúto liečbu – autológnu transplantáciu. Sú to najmä neuroblastómy, lymfómy, niektoré typy leukémií a iné nádory typické pre detský vek. S vekom pribúda počet aj frekvencia ochorení liečiteľných vlastnými krvotvornými bunkami.

Aktuálny stav transplantácii krvotvorných kmeňových buniek

Liečba s použitím vlastných buniek pacienta sa používa už viac ako 50 rokov na liečbu detí aj dospelých pri závažných ochoreniach. Použitie vlastných buniek má svoje opodstatnenie, ak nie je ochorenie genetického pôvodu. V opačnom prípade sa musia na liečbu použiť krvotvorné bunky od zdravého darcu a hovoríme o alogénnej transplantácii. Vlastné krvotvorné bunky sa dnes využívajú na transplantáciu častejšie ako bunky od darcu, a to asi v 60 % prípadoch.

Transplantácia vlastných krvotvorných buniek je u nás štandardnou liečbou. Túto terapiu plne hradí zdravotná poisťovňa. Môže však nastať situácia, že je nutná transplantácia v zahraničí – napríklad, keď sa ochorenie u nás netransplantuje. Dieťa, ktorému rodičia na Slovensku nechajú uskladniť pupočníkovú krv, je zaradené do Programu podpory pri autológnej transplantácii. Znamená to, že v prípade nutnosti liečby pomocou vlastnej pupočníkovej krvi, banka pupočníkovej krvi uhradí náklady za transplantáciu v niektorom transplantačnom centre vo svete, ktoré spĺňa najvyššie štandardy kvality.

Istota v kríze

V uzdravovacom procese zohráva nezastupiteľnú úlohu blízka osoba – rodič. Spolu s ním si dieťa do nemocničného prostredia prináša istotu, dôveru, kus domova. Rodina však takto prichádza o jeden príjem a často je zaťažená aj zvýšenými nákladmi. V rámci tohto programu sa rodičom poskytne nenávratný bezúčelový príspevok 30 000 eur na osobné výdavky, ktorý možno použiť napríklad na úhradu pobytu mimo domova – bez potreby dokladovania jeho využitia. Táto finančná pomoc výrazne uľahčí život v tejto krízovej situácii.

21.7.2011 10:23| autor: Komerčná prezentácia
Viac o téme: dieťarodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist