Lyžovanie s bábätkom

VAŠE SKÚSENOSTI Ste športovo založení? Potom verte, že ani s niekoľkomesačným drobčekom nemusíte prísť o zimné radovánky. Prinášame skúsenosti mamky malého Jakuba:

Jakub sa narodil v septembri. Zima bola za dverami a my sme začali spriadať plány na alpskú lyžovačku. Hovorili sme si, že keď budeme žiť aj s dieťaťom napriek všetkým prekážkam čo najpodobnejšie ako predtým, určite to bude nakoniec k spokojnosti všetkých.

Milí čitatelia, aké mate vy skúsenosti so športovaním, cestovaním či s ďalšími aktivitami s dieťaťom? Podeľte sa o ne s ostatnými, na zverejnené príspevky čakajú milé darčeky.

Ubytovanie hneď pri zjazdovke

Hlavnou podmienkou bolo, aby ubytovanie bolo čo najbližšie k zjazdovke, aby sme sa jednoducho mohli striedať v opatrovaní.

Von sme chodili vždy s dieťaťom v kočiari. Teploty sa pohybovali dosť pod nulou, takže aby som mala istotu, že malému nie je zima, priebežne som mu kontrolovala teplotu na rúčkach a na zátylku. Tvár a ruky som mu mazala špeciálnym krémom proti mrazu. Slnečné okuliare sme nemohli použiť, pretože bol na ne príliš malý. Proti prudkému svetlu, ktoré sa na horách odráža od snehu, nebola iná ochrana ako v tieni v kočíka, kde je dieťa pekne schované. Nutnosťou však bola poriadna podstielka zo zloženej vlnenej deky pod chrbát.

Lyžo-kočík na objednávku

Vzali sme so sebou špeciálnu pláštenku proti víchrici, daždi a snehu, ktorá bola súčasťou výbavy kočíka. Počasie až na trochu mrazu bolo celkom priaznivé.

Jazdenie s kočíkom na snehu sme vyriešili objednávkou v dielni, pretože lyže na kočík nie sú v obchodoch voľne predajné. Takáto úprava umožňuje na horách i peknú mini-túru a v zasnežených oblastiach ľahký pohyb s kočíkom.

Odporučiť sa dá tiež ďalšia jednoduchá úprava – upevniť korbu kočíka na staré, drevené sane.

Keď cestujete s bábätkom do zahraničia a ubytujete sa v hoteli, nemusíte mať obavy, čo so sebou vziať – väčšina hotelov požičiava detskú postieľku i iné vybavenie. To si zistite pred rezerváciou pobytu.

Ďalší rok

Rok utiekol ako voda a opäť sme balili zimnú výbavu. Jakubovi sme ešte lyže nekupovali, pretože ešte ledva chodil. Pribalili sme mu ale kvalitné zimné topánky a sánky. Sánkovanie bolo fajn, ale tá pravá zábava prišla až o rok.

S témou tiež súvisí:

Dovolenka s malým dieťaťom? Prečo nie?

Prvá ozajstná sezóna

Ďalší rok prešiel a na Jakuba čakala už jeho tretia zimná sezóna. Vo veku necelého 2,5 roku sme ho uznali schopným obuť detské lyžiarky. Vyrazili sme do bazáru, kde sme kúpili topánky, lyže i helmu. Palice nám prišli zbytočné. Lyžiarky mali vyberacie topánočky, takže skúšanie veľkosti sa obišlo bez veľkého utrpenia.

Na jazdenie som mu obliekla:

body, tenké bavlnené pančušky + teplejšie termo pančušky + podkolienky, tričko, mikinu, oteplováky, bundu, kuklu aj čiapku a helmu, dvoje rukavice.
To bolo radosti. Vo všetkom nás veľmi napodobňoval a s veľkou pozornosťou počúval naše „technické“ debaty.

Hurá na lyže

Taliani sú veľkí milovníci detí, takže prakticky pri každej zjazdovke bolo detské ihrisko, kde sme mohli trénovať začiatky a ešte k tomu sme objavili aj špeciálny minisvah s jazdiacim kobercom namiesto vleku. Zvládli sme nakoniec celú jednu modrú zjazdovku, na ktorú sme vyšli spoločne na pome. Keď sa chce, všetko ide. Dole Jakub jazdil za jednu ruku a snáď aj vďaka tomu ľahko rotoval do zákrut, ktoré bol po chvíli schopný celkom obstojne dotočiť sám.

Je to lepší postup, ako ho držať stále medzi nohami, pretože keď ho držíte oboma rukami, je veľmi zafixovaný a nemôže sa toho toľko naučiť.

Bolo fajn, ako veľmi stál o uznanie, robilo mu strašne dobre naše fandenie a „potlesk“.

Lyžovať sme s ním šli tak na jednu hodinu denne. Zvyšok času sme sa striedali v opatrovaní a v „normálnom lyžovaní“.

V starostlivosti o najmenších sa české a talianské alebo rakúske škôlky nedajú porovnávať. U nás by som sa o neho oveľa viac bála najmä v teréne pod zjazdovkou pri vleku, kde by ho mohol niekto veľmi ľahko zraziť. Rada pre naučenie sa lyžovať na Slovensku: najviac asi dajte pozor na prístup a vybavenie lyžiarskej škôlky.

Krásne zážitky praje Marcela

Na Babywebe tiež nájdete:

S malým bábätkom do mrazu?
Cestujeme autom s dojčaťom
Narodilo sa vám bábätko? Športu ani cvičenia sa vzdávať nemusíte!

16.12.2012 11:55| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist