Kúpanie a starostlivosť o pokožku narodeného bábätka

V pôrodnici mi odporúčali, aby som kúpala dieťatko do pol roka len dva razy do týždňa. Mojej svokre sa to zdalo strašné, že ako môžem byť taká šmudla… Aký je váš názor?

Pokožka dieťatka po narodení je tenká, jemná a ľahko zraniteľná. Správna každodenná starostlivosť o pokožku, a to hlavne o pokožku zadočku namáhaného prostredím pod plienkami, ju pomôže udržať plne funkčnú. Dieťa prijíma cez kožu – najväčší orgán tela- veľké množstvo informácií, a preto je žiaduce, aby bola zdravá. Jemnosť dotykov, hebkosť a teplo rúk starostlivej mamičky, pôsobenie tepla a vlhkosti pod plienkou, enzýmy zo stolice .. Dieťa rozlišuje príjemné informácie pre pokožku od nepríjemných a odpovedá na ne nielen mimikou tváre, plačom ale často i lokálnou reakciou pokožky / začervenaním /.

Ako často kúpať?

Vzhľadom na špecifiká kože novorodencov je v prvých týždňoch života, prípadne kým sa nezahojí pupočník, vhodné len rýchle opláchnutie tela vodou. Starostlivosti o zadoček a okolie genitálií je potrebné venovať veľkú pozornosť. Oplachujeme podľa potreby vlažnou vodou. Kúpanie ponorením po hlavičku vo vaničke, či vedierku sa odporúča po zhojení pupočníka. Dnes už teda neplatí rutinné každodenné kúpanie novorodencov ani na novorodeneckých oddeleniach a neodporúča sa ani po prepustení. Väčšine detí stačí kúpať sa dvakrát alebo trikrát týždenne, prípadne každý druhý deň.

Kúpanie ako večerný rituál

Kúpanie dieťaťa môže spĺňať viacero účelov. Okrem hygieny má kúpeľ na väčšinu detí výrazné upokojujúce účinky. Kúpať dieťa môžete v ktorúkoľvek dobu, avšak pre jeho harmonický vývin sú dôležité rituály, pravidlá. Ideálne je preto kúpanie pred jedlom a vo večerných hodinách, čo na dieťa pôsobí relaxačne pred večerným spánkom.

Ošetrenie pokožky po kúpeli

Bábätko nepotrebuje mať plnú poličku kozmetiky, do pol roka ho stačí kúpať v čistej vode a do mesiaca dermatológovia neodporúčajú používať ani mydlo. Ak sa predsa len rozhodnete pre používanie kozmetiky, lepšie je rozhodnúť sa pre kúpeľ, ako pre nanášanie umývacieho prostriedku priamo na pokožku. Chybu robia mamičky, ktoré do oblasti plienok automaticky nanášajú ochranné prípravky s oxidom zinočnatým.

Vysušené záhyby pokožky sa potom šúpu, vznikajú drobné trhlinky a sú potom vstupnou bránou pre mikroorganizmy zo stolice a podporujú vznik plienkovej dermatitídy. Na zdravú pokožku ako prevencia plienkovej dermatitídy, či prípadne na ľahšie začervenanie postačí masť s obsahom dexpanthenolu napr. Bepanthen, ktorý regeneruje namáhanú pokožku, zároveň hojí drobné trhlinky a stimuluje proces zdravej obnovy toľko potrebnej kožnej bariéry. Je určený ku každodennej aplikácii na pokožku, organizmus dieťaťa nezaťažuje!

Základné pravidlo pre výber vhodnej kozmetiky je: čím menej ingrediencií je v zložení kozmetiky pre bábätko, tým pre jeho pokožku lepšie. To platí aj pre Bepanthen masť.

19.3.2013 4:13| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist