Kam vyraziť s dieťaťom (8): Braunsberg – vrch nad Hainburgom

Ak budete mať cestu do Hainburgu, tak okrem peknej zrúcaniny hradu určite nevynechajte ani oproti stojaci kopec – Braunberg.

Vrch Braunsberg sa týči priamo nad Hainburgom do výšky 346 metrov nad morom. Zhora sú krásne výhľady na hrady Devín a Hainburg, na okolité lesy a polia či rieku Moravu. Vrchol je pokrytý väčšinou len trávami, ideálnymi na piknik či púšťanie šarkanov. No a najlepšie je, že príjemné miesto je len 15 kilometrov od Bratislavy.

Ako sa tam dostanete?

Autom sa do Hainburgu dostanete najlepšie cez hraničný prechod Berg. Prejdete dedinu Wolfthal a už ste tu.

Na Braunsberg odbočíte doprava na prvej väčšej križovatke pri supermarkete v blízkosti železničnej stanice. S výnimkou zimného obdobia sa dá ísť autom až hore na vrchol, kde je aj parkovisko. Parkovať však môžete aj pod kopcom (napríklad pri železničnej stanici) a na jeho vrchol ísť po vlastných.

Do Hainburgu chodí aj autobus MHD spod bratislavského Nového mosta. Chodí každú hodinu a stojí 1,5 eura. Treba vystúpiť na zastávke Hauptplatz v meste a vrátiť sa kúsok späť k supermarketu.

Ďalšou možnosťou je sadnúť na bicykel. Z Bratislavy vedie cyklocesta, ktorá je až na kratučký úsek vo Wolfsthali vedená mimo ciest pre autá a je tak vhodná pre rodiny s deťmi. Záverečný výstup však malé deti nezvládnu, ale veď zvážte a vyskúšajte sami.

Do Hainburgu sa budeme môcť vďaka novootvorenému cyklomostu v Devínskej Novej Vsi dostať už v lete 2012 aj z druhej strany. Stačí prejsť cez obec Markthof a pokračovať po cykloceste cez most ponad Dunaj až do Hainburgu.


Výhľad z vrcholu… Stojí za to

Akou trasou na vrchol?

Keď chceme na vrhol, máme dve možnosti. Prvou je ísť hore po asfaltovej ceste pešo, na bicykli alebo autom, to je už na vás. Od železničnej stanice je to asi jeden a pol kilometra a cesta stúpa dosť strmo. Druhou možnosťou je značený turistický chodník, ktorý odbočuje z asfaltky kúsok za kúpaliskom. Tento chodník ide strmo hore okolo skál pod vrcholom a je teda kratší. Ideálne je ísť týmto pekným chodníkom hore a pokračovať naokolo po trase, ktorá približne kopíruje asfaltku.

Zaujímavosti v okolí

Keď budete v Hainburgu, určite sa oplatí vidieť aj dobre udržiavanú zrúcaninu miestneho hradu na kopci oproti. Pekné prechádzky sa dajú robiť aj po nábreží Dunaja či v centre mesta.

V lete je práve pod úpätím vrchu Braunsberg otvorené kúpalisko. Funguje zväčša v máji až auguste od 9-tej do 19-tej. Dospelý za vstup zaplatí 4 eurá na celý deň a je tam aj detský bazén.

Vrch Braunsberg je dobrý výlet aj na poobedie, ale rovnako sa tu a v okolí dá príjemne stráviť aj celý deň.

Foto : Autori

Na Babywebe tiež nájdete:

Čo pribaliť na výlet s bábätkom
Nosenie v šatke – áno či nie?
Dojča pod stanom?

11.5.2012 7:45| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist