Počuli ste už o BLW? Alebo začíname s príkrmami inak

BLW, čiže Baby Led Weaning, je alternatívnou metódou zavádzania príkrmov. Dieťa sa kŕmi samo od úplného začiatku. Nedostáva kaše, ale kusy jedla. Dieťa sa samo pozvoľna odstavuje od jednotlivých mliečnych dávok.

Z čoho táto metóda vychádza?

Podľa výskumov sa dieťa začína zaujímať o stravu okolo šiesteho mesiaca. To je zároveň aj dobou, kedy sa podľa WHO odporúča začať s prikrmovaním. Práve tento záujem dieťaťa a jeho schopnosť „pchať“ všetko do úst sa využíva pri zavádzaní príkrmov.

BLW nie je primárne o nasýtení, ale o vzbudení záujmu o jedlo. Ak máme pocit, že je dieťa ešte hladné, je potrebné ho dokŕmiť mliečnou dávkou.

A ako na to?

Vašou jedinou úlohou je, dať dieťaťu do ruky primerane veľký kus jedla a kochať sa pohľadom na malého papkáča. Ak mu bude ponúknuté jedlo chutiť, bude ho jesť, ak nie, nechá ho tak.

Základný rozdiel medzi metódou BLW a klasickým zavádzaním kašovitých príkrmov je v poradí, v akom sa deti učia úkonom, ktoré sú spojené s jedlom. Pri klasickej metóde sa deti učia najskôr prehĺtať a žuť až neskôr. Tu je to presne naopak.

Systém zavádzania jednotlivých druhov potravín je rovnaký ako pri bežnej metóde. Začať môžete s kúskom podusenej mrkvy či zemiakom a postupne pridávať ďalšie druhy zeleniny a neskôr aj ovocia.

Podobne ako pri bežnom zavádzaní príkrmov odporúčame zavádzanie nových druhov zeleniny a ovocia s odstupom troch dní, a to vždy v rovnako zvolenom čase.

Čítajte tiež:

A čo na to môj drobček?

Jedenie je pre drobca jednou veľkou objaviteľskou hrou. Spočiatku nezje veľa, ale to že sa mu do bruška niečo dostalo, zistíte ľahko. Uvidíte v plienke :o)

Na čo nezabudnúť

  • Dôležité je, aby ste bábätku nechali dostatok času na preskúmanie novej chuti. Netlačte naňho!
  • Majte dieťa stále pod dohľadom, pre prípad, že by sa začalo dusiť veľkým kúskom jedla.

Prax mnohých mamičiek (hlavne v zahraničí) ukázala, že z detí, ktoré viedli touto metódou, vyrástli časom veľkí jedáci, ktorí nemajú problém ochutnať skoro všetko. Mamičky to odôvodňujú tým, že svoje deti do jedenia nikdy nenútili, a preto ho stále považovali za zábavnú činnosť.

Ak máte vy nejaké skúsenosti s prikrmovaním, prípadne iný názor, nevadí! Diskutujte na facebooku alebo napíšte do našej diskusie.

15.3.2016 12:27| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: detidieťajedloruky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist