Baby LIVE! Šarlotka (37): Toto je ona, materinská láska

Bombičky bojujú s chorobou. Šarlotka odolávala, no nakoniec ju to dostihlo. Antibiotiká sú tu. Choroba šup-šup preč!

Zariadila to tak príroda

Každý partnerský vzťah prejde obrovskými zmenami pri narodení dieťatka. Zo ženy, milenky, priateľky, kamošky, sexice, bohyne je odrazu matka.

Celá jej psychika, telo, každá slza či úsmev patria tomu malému milému stvoreniu, ktoré poctivo vynosila a priviedla v bolestiach na svet.

Odrazu sa jej svet zmenší a stiesni a obvykle v ňom na určitú dobu niet miesta pre nikoho iného.
To všetko pre maximálnu ochranu. Príroda to tak zariadila, že žena prvých 6 týždňov po pôrode dokáže byť výhradne len matkou. No a tu je ten kameň úrazu.

Dieťa je zmena, a to sú aj problémy

Muži, hoci sa na príchod dieťaťa pripravovali, často cítia smútok. Pretože ich milovaná odrazu miluje niekoho iného. Mnohí to cítia ako neveru. Podraz. Ťažko sa vyrovnávajú s tak významnou zmenou a priznávam, aj my sme mali kadejaké problémy, hoci som si myslela, že sme zohratí a pripravení.

Často ma musel Norko vrátiť do reality a pripomínal mi, už známe, že deti boli, sú, budú a odídu od nás, len my dvaja musíme stále držať spolu, žiť naďalej v partnerskom vzťahu.

Niekedy som na neho bola za to aj nahnevaná, teraz však, keď sú moje hormóny už v normálnej hladine, som mu za to vďačná. Lebo poznám niekoľko párov, ktoré sa zatiaľ stále hľadajú a pátrajú, kde sa prerodom ženy na matku stala “chyba”.

Čítajte aj:

• Zmenila sa vaša žena po pôrode? alebo Sprievodca pre novopečených oteckov
• Oteckovia, nenechajte sa odstrčiť

Žiarlivosť skrytá za dieťa

Aspoň muž to takto vníma. Niekde som čítala o dcére jedného nášho slávneho speváka, ktorá prehovorila o dôvode rozvodu so svojím manželom, s ktorým bola pred narodením dieťaťa relatívne dlho v spokojnom fungujúcom vzťahu.

Vraj manželovi vadilo, že ona sa starala len o dieťa a jemu sa už nevenovala toľko ako predtým. Žiarlil a skryl to za dieťa.

Koľko takých vzťahov stroskotá práve na takejto banalite. Možno keby sme boli vychovávané už odmalička tak, ako boli naše babky a mamy, keby sme vnímali muža viac patriarchálne, možno by si každý vo vzťahu tú svoju pozíciu obhájil a bol by spokojný.

Možno nám ta emancipácia trochu prerastá cez hlavu a nie vždy je prínosom.

Som „konzerva“, no na vzťahu treba pracovať

Moderná doba prináša moderné riešenia, hlavne aby boli rýchle a bezbolestné. Preto aj z rozvodu sa stalo smiešne päťminútové divadlo, ktoré je dobré len pre zlepšenie finančnej situácie nášho súdnictva. A to som niekde čítala, že sa možno bude dať rozviesť online.

Všetko nahráva zbabelým otcom, ktorí opúšťajú svoje rodiny, lebo manželka “im nerozumie”. Možno som v tomto “konzerva”, partneri však musia celý život budovať svoj vzťah a pracovať na jeho zveľadení.
Vzťah nie je len o láske, vzťah je o pochopení, tolerancii, kompromisoch a o starostlivosti.

Preto keď som bola po pôrode unavená, ubolená a ustrašená, mala som pri sebe muža, ktorý bez strachu zobral naše malé batoliatko, prvýkrát ho prebalil, pomohol mi ho priložiť na prsník a tešil sa, keď mi mohol ísť kúpiť pivo, aby som mala dosť mlieka 🙂 a ja mu tú starostlivosť vraciam vždy, keď to potrebuje. Nerobíme si čiarky – ty mne a ja tebe – berieme to ako samozrejmosť.

Lebo nie je nič ľahšie, ako zbaliť si veci a odísť. A hľadať šťastie u nového partnera, s ktorým to však po čase opäť dopadne rovnako. Ako napísal pán doktor Plzák, v každom vzťahu sú určité zákony, ktoré sú nemenné a opakujú sa pri každom jednom partnerovi. Či je mladý, či je starý, či má dieťa, alebo len jachtu.


Šarlotka bubeník:)

Boj s chrípkou. Buch-buch

Celá rodina bojujeme s chrípkou. Osudným sa nám pravdepodobne stal ples v našej dedine, ktorý bol ako každý rok úžasný. Tancovali sme do pol štvrtej, aj to sme išli domov len preto, lebo keď som si spomenula, že o siedmej sa bude džavotavý budíček snažiť vypadnúť z postieľky, okamžite som zacítila únavu.

No a ako to na takýchto hromadných akciách býva, stačí že jeden kvalitne kýchol a chorá je celá dedina.
Prvú to zlomilo mňa, hoci som bojovala tri dni, na štvrtý som už ležala v posteli s rúškom na ústach.

Norko sa staral o malú, presťahovali ma do inej izby na noc, stále som si drhla ruky…ale nepomohlo, na ďalší deň to zlomilo aj pána domu. Tešili sme sa, že náš poklad má už dobrú imunitu, že ju to nezlomí, ja som bola hrdá na svoje hrdinské mesiace kojenia…a prekvapko prišlo úplne nečakane.

Prečítajte si aj:

• Antibiotiká – za a proti
• Iba chrípka

Antibiotiká nás neminuli

V pondelok večer malá v postieľke prvýkrát zakašľala. A bolo po radosti. Odvtedy bojuje jej telíčko s chorobou. Robili sme, čo sme mohli, ale dnes sme museli nasadiť antibiotiká.

Zapálené hrdlo, trubica aj priedušky. Norko sa jej smeje, že už dospieva, lebo začala mutovať, len keď ju v noci počujem, ako zo sna ochká, lebo ju asi tie priedušky a hrdlo bolia, je mi do plaču.

Najradšej by som celú jej chorobu prevzala na seba. Nech ona netrpí, nech sa smeje, nech je spokojná.
Toto je tá materinská láska, ktorej som sa nevedela dočkať. Len mohla prísť v trochu inej príjemnejšej situácii.

Buďte zdraví!

Vaše Bombičky

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist