Baby LIVE! Šarlotka (27): Mám materinskú misiu

Trošku zamyslenia na piatok či víkend. Dnes Šarlotku vymenila jej mamina Mika. Prezrádza, akú má v živote misiu.

Matka je ona a ono

Keď matka porodí, dáva život. Potom vychováva najlepšie, ako vie, dáva dieťaťu základ do života, učí ho chodiť, rozprávať, počítať, správať sa, ctiť a vážiť si iných…dáva mu osobnosť a charakter.

Poslanie matky je určené v jej génoch dávno pred tým, než sa ona sama narodí.
Keď prvýkrát drží bábätko, spustí sa gombík a odrazu vie to, čo nikdy predtým nevedela. Dokáže, čo nikdy netrénovala. Zmení sa vnímanie jej sveta, odrazu nie je ona, ale je ona a ono.

Mnohé matky sú ochotné zahodiť svoj doterajší život a venovať sa len svojmu dieťaťu. Chcú mu dať všetko a očakávajú, že dieťa bude odrazom ich vlastných skúseností, snaženia, odriekania…

Čítajte aj:

• Aká som matka?
• Bozkávanie bábätiek posilňuje ich imunitu

Prežiť…

Raz sme sa s mojou kamoškou rozprávali o tom, čo všetko matka dokáže prežiť. Riešili sme smrť. Ona má svoj pomyselný rebríček. Prežiť sa podľa nej dá relatívne v pohode, keď matka príde o svoj plod v prvom či druhom trimestri.

Prežiť sa ešte dá i smrť novorodenca, lebo sa zatiaľ nestihli spoznať a začať sa ľúbiť. Čo už nie je ochotná a schopná prežiť je smrť dieťatka, s ktorým už niečo zažila a prežila. Určite fyzicky prežije aj to, hoci bezpochyby s obrovskou duševnou ujmou.

Zlodej, klamár, vrah..

Dnes som sa však zamyslela aj nad tým, čo môže byť ešte horšie ako smrť vlastného dieťaťa. A prišla som na to, že pre matku musí byť neprežiteľné zistiť, že jej vlastné dieťa je zlodej, klamár či vrah. To, keď zistí, že ten kúsok jej vlastného tela, ktorému obetovala časť života, ktoré učila cikať do šerblíka, utierala slzičky, lepila rozbité kolená…že ten niekto ju ako matku pomyselne zabíja každým počinom.

Vidieť svoje dieťa za mrežami musí byť ešte horšie, ako ísť mu zapáliť sviečku. Lebo pre mňa osobne by to bol dôkaz vlastnej neschopnosti. Ako matka by som zlyhala sama pred sebou.

Svoje jediné skutočné poslanie by som nesplnila. Aký iný význam by mal môj život? Tá hanba, keby som sa musela pozerať do očí ľuďom, ktorých moje vlastné dieťa okradlo a oklamalo, nedajbože zabilo, tá sa dá prežiť?
Určite dá, ale s obrovskou bolesťou a hlbokou dierou v duši. Neprajem to žiadnej matke na svete…hoc je ich čím ďalej tým viac…


My:)

Niekedy chcem zaliezť do jaskyne

Niekedy mám chuť zatvoriť sa do jaskyne a vyčkať koniec sveta. Keď vidím, čo sa deje a čo všetko sú schopní niektorí jedinci navystrájať, verím, že koniec sveta príde a svet bude očistený.

Nedúfam, že som tak dobrá a spravodlivá, aby som prežila. Nemám ani nadzmyslové vnímanie a neviem využívať viac ako obvyklých 10% mozgu. Verím však v spravodlivosť a som veľmi čestný človek.
Keď niekomu podám pomocnú ruku, očakávam minimálne jeho vďaku. Keď sa na niekoho usmejem, verím, že sa na okamih cíti lepšie.

Pracujem najlepšie ako viem, vychovávam podľa pevných zásad, milujem bezmedzne. Všetko robím podľa svojho vedomia a svedomia čo najlepšie a najúprimnejšie.

Veľakrát som stratila pseudokamarátov práve pre túto moju vlastnosť. Vždy som si však povedala, že ľudia sa v mojom živote musia “točiť”, aby som stále mohla niekoho ohurovať :).

Morálka v mojom svete znamená viac, ako by možno niekto čakal. Najvyššie na mojej pomyselnej priečke zásad je úcta a tolerancia. Preto si vážim každého, kto žije s čistým štítom. Vážim si ľudí, ktorí vedia, kým sú a čo v živote chcú dosiahnuť. Tých, ktorí žijú, pracujú, milujú a konajú tak, aby nikomu neublížili a nepoškodili.

Prečítajte si aj:

• Aj malé dieťa sa dokáže zamilovať
• Vývoj reči počas prvého roku

Nebude to ľahké, ale mám misiu

Chcem moje dieťa naučiť, čo znamená slovo úcta. Chcem, aby Šarlotka žila spravodlivo, aby som mohla byť na ňu hrdá, aby som mohla všetkým mojím kamoškám a susedkám hovoriť, čo moja dcéra spravila, komu pomohla, čo dokázala.

Lebo pre mňa ako matku bude najdôležitejšie vidieť svoje dieťa spokojné, šťastné a žijúce spravodlivo. Keď bude s úctou pristupovať ku každému človeku vo svojom živote, či je povolaním upratovačka či riaditeľ veľkého podniku.

Chcem ju naučiť, že každý človek je hodný úcty a ku každému sa musí správať bez predsudkov a tolerantne.
To je moja materinská misia…nebude to ľahké, ale teším sa. Už teraz si v hlave spriadam plány, ako jej to všetko podať čo najjednoduchšie a najprijateľnejšie. Už teraz sa teším na našu spoločnú budúcnosť. Na to, ako jej odovzdám všetko, čo som sa doteraz naučila. Ako z nej spravím múdreho a spravodlivého človeka…
Ona možno bude schopná využiť aj 11%…

Mama Mika

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist