Baby LIVE! Šarlotka (16): Neprešiel ma v noci parný valec?

No dievčence, tak ja už zarezávam. Nič sa nedá robiť, podnikateľ na Slovensku nemôže ostať doma, len keby teda predal svoju firmu. Isto zisťujete, že dnes vám píše veľká Mika :).

Nočné štrajky

Kolegyňa má vážne zdravotné problémy a musela ísť do nemocnice, tak po nej dorábam akciu. Z dovolenky som tak vhupla rovno do pracovného tempa. Je to poriadny zaberák, ale ja to chcem zvládnuť.

Najhoršie je, keď sa princezná rozhodne v noci štrajkovať a vstane aj tri-štyrikrát a ja sa nevyspím. Potom cez deň si ona sladko spinká, čo je super, lebo mám čas pracovať, som však unavená. Cítim sa tak, akoby po mne prešiel parný valec a šedé mozgové bunky nie a nie začať fungovať.

Nechápem, ako fungujú v iných štátoch, kde je matka doma s dieťatkom 6 týždňov a potom musí ísť do práce. Vidieť svoj poklad ráno a potom až poobede, to musí byť strašne smutné.

Čitajte aj:

• Chcete, aby vaše dieťa skoro hovorilo? Spievajte mu
• Test: Dokážete si odpočinúť?

Šarlotka už chodí do kancelárie

Šarlotka je zatiaľ so mnou v kancelárii a keď treba, pomáha babka. Celkom nám to ide, dobré je aj to, že má svoj pevný režim, ja ho už poznám a prispôsobujem sa mu. Horšie to bude, keď pôjdeme na akciu mimo domu. Už som sa dohodla s jednou známou, ktorá má skúsenosti ako opatrovateľka, že bude jazdiť s nami a kým ja budem musieť pracovať na akcii, bude sa o malú starať.

Jediné, čo ma dosť trápi, je, že Šarlotka má až dogmatický večerný režim. Môžem si podľa nej nastavovať hodinky, príde 19-ta hodina a ona jačí a chce vaňu, cicku a spať v postieľke. Prúser je ten, že tieto akcie sa budú o tej 19-tej asi len končiť. No uvidíme, niečo musím cez víkend vymyslieť a naplánovať si to.

Adrenalín za slobodu

Mám pocit, že ten polrok prebehol tak strašne rýchlo a ako som si predstavovala, že polročná Šarlotka už bude veľká baba a budem môcť pracovať na pol dňa, tak to vôbec nie je tak.

Je to ešte len také mini bábätko, ten čas ubehol strašne rýchlo a budem sa musieť dlho zmierovať s tým, že ju „opúšťam“ – každý deň na štyri hodiny. Niekedy sa pristihnem pri myšlienke, že by mi možno bolo lepšie zamestnať sa a „neriešiť“.
Ale ja nie som ten typ, čo sa necháva unášať prúdom, potrebujem k šťastnému životu trošku adrenalínu a podnikanie v našej krajine mi ho dáva niekedy až moc.

No ten pocit slobody…to mi nikto a nič nedá a obmedzenia súvisiace s tým…tak to proste musím prehrýzť a prispôsobiť sa.

Prečítajte si aj:

• Desatoro o príkrmoch
• Rodina verzus zamestnanie

Prikrmujeme

Na dovoške bolo super. Mali sme krásne počasie, oddýchli sme si a novinkou je, že sme začali s príkrmami. Bola som nabrífovaná, že keď sa začne hviezda v noci budiť častejšie a cez deň pýtať cicku častejšie ako každé dve hodiny, tak je najvyšší čas začať so zeleninkou.

No a keďže naši domáci majú vlastnú záhradku, s radosťou sme sa pustili do bio-varenia. Prvá lyžička bola skúšobne vypľutá, ďalšia už išla celá do bruška a po tretej sa už sápala ako chobotnička.

Každé jedno kŕmenie už teraz vyzerá, že by si najradšej zobrala lyžičku a dávala si ju do pusy sama. A, samozrejme rýchlejšie, ako dávame my.

Vyzerá to tak, že z Bombičky bude riadny papkáčik. Zatiaľ sme na jednozložkových zeleninkových príkrmoch a skúšame všetko odporúčané. Najviac jej chutí mrkva a zemiak. A keďže mám veľa zamrazeného materského mlieka, riedim jej príkrmy tým. Hoci sa stále budí v noci častejšie ako doteraz, vidím na jej tvári, že je spokojnejšia a na obed si doslova zeleninu už pýta.
Ponúknem jej cici, potiahne si trošku, odtiahne sa a piští. Hneď ale, ako jej dávam okolo krku plastový podbradník, v očkách svietia hviezdičky, ústa sa otvárajú a ruky lietajú hore-dole.

Techniku jedenia s lyžičkou sme po prvom pokuse mali zvládnutú na jednotku s hviezdičkou, ako keby sa Šarlotka s lyžičkou v ústach narodila.

Dojčenie je fenomén, nepreháňam

A viete, čo je zaujímavé? Kojenie. Je to nevyčerpateľná téma. S hocikým sa stretnem, s hocikým sa spoznám, vždy skončíme pri téme kojenie. Či kojím, to je otázka, ktorú dostanem niekedy aj päťkrát za deň. V mojich očiach sa kojenie stáva fenomén.

Zvládať laktačné krízy, popraskané bradavky, nepohodlie nočného vstávania, nepríjemné pohľady nechápavých ľudí v podnikoch či na ulici…

Chce to odvahu, trpezlivosť a trošku drzosti. Vráti sa to však každej dojčiacej žene v pohodlí stále pripraveného, teplého, sterilného a vyváženého jedla pre dieťa, ktoré ho upokojí, zasýti a „vyrába“ mu kvalitnú imunitu.

Som na seba pyšná, že som to zvládla a ako mi povedala naša pediatrička na poslednej poradni, keď som prekonala krízu, už budem kojiť dovtedy, kým budem chcieť. Pri ďalšej Bombičke už budem vedieť na čo si dať pozor a čomu sa vyvarovať, aby bolo pre mňa kojenie od začiatku príjemné a aby sme si to spolu užívali.

Za „predčasníčkov“

Ešte by som na záver chcela poslať veľa energie všetkým maminkám, ktoré sa boria s predčasníkmi…
Táničke, Marianne…všetkým, ktorí potrebujú povzbudiť odkazujem: Modlím sa za vás a vaše dietky každý večer…hoci sa nemodlím k Bohu (tomu kresťanskému), moje modlitby smerujú tam, odkiaľ prichádza pomoc. A budem sa
modliť aj vtedy, keď mi poviete, že už je dobre…lebo modlitba je dôležitou duševnou potravou. Dáva nám silu, dáva nám nádej a je z nášho vnútra. Pomodlite sa dnes večer aj vy ostatní a pošlite svoje modlitbičky tým, ktorí ich
potrebujú.

Vaše Bombičky


Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist