BABY LIVE! Matej (9): Žltačka ho stále neopúšťa

Maťko oslávil dva mesiace. Čas letí a ja vidím, ako sa malý mení každým dňom. Úsmev však patrí k nemu. Predviedol sa aj našej lekárke, keď sme boli na kontrole.

Matej vyzerá podľa nej absolútne v poriadku, teda až na to, že je trošku väčší. Čo už, keď mu tak chutí. Lekárke sa však nepáčilo ani jeho žlté sfarbenie. Treba veriť, že čoskoro zmizne.

Tento týždeň sme s Matejom boli na kontrole u pani doktorky, trošku som sa obávala, pretože pri poslednej návšteve lekárka apelovala, aby mal malý diétnejší režim. No aj keď som sa snažila, bolo to takmer bezvýsledné.
Keď som sa obzerala okolo seba, tak som zistila, že v čakárni bolo niekoľko detí evidentne s opačným problémom. Jedno polročné dievčatko malo len o pol kila viac ako náš dvojmesačný Maťo.

Čaj ani za svet

Náš Matej je teda poriadny hladoš. Diétu ignoroval, a tak som si povedala, že keď mu chutí, nemôžem mu predsa brániť v apetíte a nedať mu jesť. Doktorka sa s tým bude musieť jednoducho zmieriť. A myslím, že nakoniec bola celkom spokojná, pretože čajovú diétu spomenula len veľmi okrajovo a v rýchlosti. Povedala som jej, že Matej odmieta všetko okrem môjho mlieka a čaj nechce, ani keď mu ho osladím hroznovým cukrom.
Nechala to už teda tak, ale nepáčilo sa jej ani to, že u Mateja dlho pretrváva žlté sfarbenie. Opäť nám odporučila mlieko občas nahradiť čajom alebo prevarenou vodou, aby sa mu rýchlejšie vyplavil nahromadený hemoglobín.

Meriame už 60 centimetrov

A potom prišlo na rad váženie a meranie. Maťko je vraj na svoje dva mesiace dosť veľký – 60 cm a 5, 75 kg. Lekárka bola inak s malým spokojná, pri kontrole sa na ňu dokonca usmieval. Matej je v poslednej dobe veľmi šťastné dieťa a úsmevy len tak rozdáva na všetky strany, niekedy dokonca pridá slabé a nežne znejúce ha-ha. Pohyb a motorické schopnosti Mateja sú podľa doktorky takisto dobré. Trošku som sa bála, že na ne bude mať vplyv jeho veľký rast, no je to v poriadku. Odchádzali sme preto s dobrou náladou a pekné počasie sme ešte využili na prechádzku.

Preč s tou žltačkou

Počasie minulý týždeň prechádzkam prialo, keď svieti slniečko, snažím sa to využiť, aj preto, aby sa Maťkovi už to žlté sfarbenie z novorodeneckej žltačky stratilo. Slnko na to pomáha. Maťko má prechádzky rád, užíva si ich stále častejšie aj s otvorenými očami a prezerá si stromy a všetko, čo vidí nad sebou. To je tiež novinka, lebo pred tým prechádzky vždy prespal. Má svoj kočíkový vankúšik a perinku, takže si tam hovie, všetko obzerá a má sa pri tom ako v perinke. Mliečko trávi lepšie Tento týždeň som mala pocit, že sa Maťkovi zlepšilo aj trávenie. Prinajmenšom si už jeho črievka viac privykli na spracovávanie mlieka. Kvapky sme použili len dvakrát, čo je oproti každodennému podávaniu veľký úspech. Pred tým sa občas budil aj v noci, bolelo ho bruško a zle mu trávilo, takže som mu musela hľadať polohu, v ktorej by sa cítil dobre. Buď na boku podložený vankúšmi, alebo som si ho položila bruškom na prsia, aby sa mu uľavilo a aby zároveň cítil moju blízkosť. Posledné noci ho však iba nakojím, keď je treba aj prebalím a potom spí ďalej. Na druhej strane intervaly medzi jedením nepredĺžil, naopak…Niekedy si pýta mliečko ešte častejšie a dlhšie pije, ale dúfam, že keď sa začne viac pohybovať, spáli to.

Tá najkrajšia kvetinka

Konečne som sa odhodlala a naučila som sa aj nové spôsoby kojenia. Je to super a oveľa praktickejšie najmä počas dňa a na cestách. Predtým som vedela kojiť iba po ležiačky, ako ma to naučili ešte v nemocnici. Teraz som si preštudovala rôzne iné polohy a postupne som si našla takú, ktorá vyhovuje Maťkovi aj mne, a pri ktorej sa cítime pohodlne. Manžel mi už dlhší čas hovoril, aby som skúšala nové polohy, no ja som sa k tomu odhodlala až teraz, lebo som sa to stále bála zmeniť. Matej je už pevnejší, tak si ho môžem odvážnejšie položiť tak, ako potrebujem. To, že stále rastie, sa prejavilo aj v jeho šatníku, kde som už vyradila celú tašku vecičiek, z ktorých vyrástol a vymenila som ich za väčšie. Niektoré si nestihol obliecť ani raz.

Tento rok budem prvýkrát „oslavovať“ deň matiek…Moja mama zomrela pred rokom a pol, takže o kvetinky, čo dostanem od manžela sa podelím aspoň v duchu s mojou mamou.
Náš Maťo, čo sa stále usmieva na svet, je najkrajšia „kvetinka“, akú som v živote dostala. Má už týždeň a dva mesiace.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist