BABY LIVE! Matej (60): Ach, tie úrazy

Zatiaľ to vyzerá tak, že Matej bude záhradníkom. Každé ráno stojí netrpezlivo pri dverách a čaká, kým vyrazíme do záhonov. Druhou možnosťou je, že bude bádateľom, všetko skúma, pozoruje, no a bohužiaľ, na vlastnej koži aj skúša… To sa odzrkadľuje na jeho modrinách, odreninách i škrabancoch.

V radosti sme prežili už naše druhé veľkonočné sviatky v trojici. Tento rok si ich však dokázal užiť aj Matej. Ako hlavný šibač vystupoval na viacerých návštevách. No a úspešne.

Šibi-ryby

Na návštevy sme zvolili už klasický okruh – začali sme u Maťkovej krstnej mamy, pokračovali u starých rodičov a na záver sme šli k druhému dedkovi.
Maťko na rozdiel od minulého roka použil aj korbáčik a dokázal sa tešiť z bohatej výslužky. Od babky dostal aj záhradnú stoličku a bazénik, takže si leto bude môcť vychutnávať na slniečku ako gazda…

Matej záhradu a život na nej jednoducho miluje

Hlina a iné lákadlá

Na záhrade pracujeme skoro celý deň, aby sme z nej urobili čo najpríjemnejšie miesto pre Maťka.
Priznám sa, že som preto trochu zanedbala aj domácnosť, no keď je pekné počasie, nedokážem Mateja udržať doma.
Hneď zrána už stojí pri dverách a netrpezlivo čaká, kedy vyrazíme na záhradu. Mne sa podarí ráno vybojovať len aký-taký čas na prebratie a už mierime von.

Tam nás už čakajú pes a mačka, no a plno hliny. Tú Matej miluje, donekonečna sa v nej rýpe s kýblikom. Okrem hliny tu je pre Maťka množstvo ďalších lákavých vecí – záhradné nástroje, kamienky, kvety a hlavne široký priestor pre jeho nadobudnuté zručnosti.

Ako chodec sa Matej už cíti veľmi skúsený, no a preto sa niekedy aj precení…

Čítajte tiež:

• Lekárnička zachráni dovolenku
• Sexuálny nesúlad
• Pes priateľ dojčaťa?

Úrazy číhajú na bádateľov

Tento týždeň bol obzvlášť „úrazový“. Našťastie išlo iba o malé pády, no aj tak som sa vystrašila. Zanechali na Matejovi však len pár modriniek, malých škrabancov a niekoľko popŕhlení žihľavou. Nuž život bádateľa je niekedy náročný.
Záhrada, kde máme stromy, bola poriadne hrboľatá a navyše plná buriny. Snažím sa ju pomaly očisťovať a vyrovnávať a malý Matej mi pri tom samozrejme výdatne pomáha.

Okrem toho, že má už vycibrený kritický pohľad na priebeh prác, čo sa prejavuje čupnutím si, naklonenou hlávkou a pozitívnym alebo negatívnym výrazom. Matej okrem toho geniálne napodobňuje aj vytrhávanie buriny, hrabanie a podobné „dospelácke“ činnosti v záhrade.

Ku všetkému chce priložiť ruku k dielu a je s ním čoraz väčšia zábava, každý súlad, ktorý medzi nami vznikne, je z mojej strany patrične ohodnotený.


Návšteva a zábava na záhrade

Deti dokázali urobiť kompromis

Veľký Maťo a Maťkov dedko urobili uprostred záhrady ohnisko, takže keď prišli priatelia so svojimi deťmi, mohli sme opekať. Na strom sme zavesili hojdačku a „hopsadlo“ a deti mohli dosýta šantiť…

Najviac ich však zaujímala studňa, kde sa dá naberať voda do krhly a polievať všetko, čo im príde do cesty. Najstarší chlapec z celej detskej „partie“, ktorý mal tri roky, ovládol priestor okolo studne, čo sa Maťkovi príliš nepáčilo.
Snažil sa obhájiť si svoje prvenstvo a aj keď mu to jeho vzrast a zručnosť ešte nedovoľovali, bojoval statočne a, čo som bola spokojná, aj férovo. Vďaka kompromisu z chlapcovej strany sa nakoniec celkom pekne skamarátili.

Prečítajte si tiež:

• Pozor na drobné predmety – prvá pomoc
• Bábätko sledujte nepretržite alebo varovanie detského chirurga
• Musí svadba nutne predstavovať koniec dobrého sexu?

Nový rozmer, nový zmysel

Čo sa týka detí, mali sme tam ešte jedno sedemmesačné dievčatko, ktoré sa ešte do týchto „hier“ nezapájalo, ale čoskoro ju to takisto čaká. Na konci sme boli všetci – dospelí a aj deti spokojní, takže zámer stretnutia sa naplnil.

Aj keď sú stretnutia s priateľmi teraz náročnejšie, čo sa týka našich prírastkov, sú o to zaujímavejšie a viac nás aj napĺňajú. Odkedy máme nášho Maťka, cítim sa „dospelejšia“ a celý môj život dostal úplne iný rozmer, nový zmysel. Je to pekné…

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Bábätko v lete
Kedy zadovážiť dieťaťu psa?
Vývoj reči a nástup do škôlky

Viac o téme: deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist