BABY LIVE! Matej (50): Ďalším slovom bolo TA-TA

Hoci k nám tento týždeň opäť zavítala choroba, ktorá nás na istý čas aj uväznila doma, celkovo hodnotím týždeň pozitívne. Matej totiž do svojho slovníka zaradil nové slovíčko s magickou silou. Celkom jasne už bľaboce: „Ta-ta.“

Maťko nám rastie každým dňom a zistila som, že ho už prestávam vnímať ako bábätko, ale začína byť z neho malé dieťa. Veď už 1. marca oslávime spolu prvý rok.

Matej objaviteľ

Dieťa Matej sa už dokáže pohybovať po izbe tak, ako sa mu páči a aj keď si pomáha pri chôdzi ešte tým, že sa pridŕža nábytku, nerobí mu problém prejsť od jedného kusu k druhému.
Niekedy síce ešte padne na zadok, ale ťažkú hlavu si z toho nerobí a rýchlo pokračuje ďalej. Keď nie po nohách, tak po štyroch sa dostane k najbližšiemu opornému bodu, aby sa mohol zas postaviť a pokračovať vo svojej objaviteľskej ceste.

Musím byť neustále v strehu

Všetko ho zaujíma a aj keď je to pre mňa (teda najmä pre môj chrbát) na jednej strane veľká úľava, tým že ho už nemusím tak často držať v náručí, na druhej strane mám stále čo robiť, aby som zabránila prípadným nehodám.
Maťko totiž všetko ochutnáva a snaží sa dostať všade tam, kde sa mu to doteraz nepodarilo.

S radosťou vyťahuje zo svojej komody čisté a uložené veci a s ešte väčšou radosťou ich potom rozhadzuje po izbe.
Strach mi však naháňajú rôzne ostré hrany nábytku, k úrazom zatiaľ, našťastie neprišlo. Som totiž neustále v strehu a vždy, keď sa Matej k nejakej hrane blíži, presuniem ho radšej na bezpečné miesto.

Obávaná odsávačka úradovala

Tento týždeň bol pre nás všetkých opäť náročný, pretože sa zopakoval známy scenár – manžel prišiel v jeden deň domov s nejakým vírusom a aj keď mňa to zatiaľ tentoraz našťastie obišlo, na Mateja doľahla choroba v plnej sile.
Plný nos, kašeľ a zlá nálada. Maťko sa budil v noci s plačom, pretože sa mu ťažko dýchalo a tak som niekoľkokrát musela zažať svetlo a použiť neobľúbenú odsávačku. Dva dni boli naozaj kritické pre všetkých troch a veľký Maťo, ktorý vstáva do práce o pol piatej ráno prichádzal poobede domov úplne dolámaný.

V lekárni som kúpila obom kvapky do nosa, takže sa im dostalo aspoň trochu úľavy a podľa domáceho receptu som vyrobila sirup z cibule, medu a citróna. Myslím, že tiež celkom dobre zabral, lebo na ďalší deň kašeľ skoro celkom vymizol. Dúfam, že to už bola posledná zimná nádielka vírusov…

Po ma-ma prišlo ta-ta

Aj keď choroba útočila a Matej bol mrzutý, objaviteľské potulky ho neprestávali baviť. V postieľke ho nebolo možné udržať ani chvíľu, nanajvýš sa túlil ku mne a opakoval frekventované slovo „mama“, ale najviac ho stále lákali neobjavené miesta a hneď, ako sa začal cítiť lepšie, chcel byť čo najviac na nohách, aby ich mohol všetky poriadne preskúmať.
Čo ma však veľmi potešilo, že začal používať konečne aj slovko „tato“.

Veľký Maťo bol trochu smutný, že sa Maťko stále vinie ku mne a myslím, že sa dlhší čas cítil trochu odstrčený. Tiež ma to kvôli nemu mrzelo, lebo som videla, ako sa snaží získať si malého priazeň a istý čas bezúspešne. Posledné dni, však Maťko celkom bezprostredne povie nežným hláskom „tato“ a vie, komu to slovko venuje.

Je to pre mňa veľká úľava, pretože cítim, že vzťah medzi mojimi „chlapmi“ sa prehlbuje.
Každé slovíčko má veľkú váhu a keď je povedané s láskou dokáže urobiť zázraky. Takže okrem skrytých pokladov v zásuvkách a šuplíkoch, objavuje náš malý Maťko aj úžasnú silu reči a my s manželom sa z toho tešíme spolu s ním.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Kŕmenie staršieho dieťaťa
Príprava detskej výživy
Vývoj dieťaťa

Viac o téme: choroba

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist