Baby LIVE! Matej (5): Kúpeľ to vždy vyrieši

Materinský cit ozaj nie je len pojem či prázdne slovo, až teraz, keď ho prežívam, chápem, čo znamená. Keď vidím, ako je Maťko spokojný a ako sa na mňa usmeje, je to ten najúžasnejší pocit na svete. Komunikácia medzi nami je každým dňom lepšia, slová nepotrebujeme. O týždeň nás čaká aj prehliadka u doktorky, dúfam, že bude všetko tak ako doteraz – v poriadku.

Je to neuveriteľné, no doslova každý deň vidíme na Maťkovi zmeny. Mám pocit, že neskutočne rýchlo rastie. Úžasne mení aj jemnú mimiku tváre. Jednoducho celý náš Matej a všetko na ňom napreduje a vyvíja sa priam ako v nejakej rozprávke.

Dieťa tisícich tvárí

Keď sme pri tej mimike, tak sa musíme stále čudovať, čo všetko dokáže svojimi výrazmi na tvári vyčarovať. Niekedy to pripomína začudovanie, inokedy zamyslenie, jednoducho má v zásobe celú škálu rôznych pocitov, ktoré prechádzajú z jedného do druhého a miestami sa prelínajú.

Samozrejme najväčšie nadšenie nám prináša mimika pripomínajúca šťastie a radosť, teda rôzne úsmevy. Dokáže sa usmievať tak, že iba podvihne jeden kútik úst do úškrnu, alebo odhalí ďasná, prípadne sa smeje aj so zvukmi pripomínajúcimi hlasný smiech. Zatiaľ iba skúša vydávať pri smiechu hlas, ale vždy, keď sa mu to podarí, usmieva sa ešte viac a my ho pri tom všetkom obdivujeme a povzbudzujeme. No a to sa mu tiež páči a svoju spokojnosť nám dáva najavo rôznym bľabotaním a pokojným obzeraním sa okolo seba.

Dáva mi energiu

Matej sa stal takmer vzorným dieťaťom, sťažovať sa určite nemôžem. Dni sú zväčša bezproblémové a naša spoločná komunikácia je stále na lepšej úrovni. Viac a viac cítim, že náš vzťah sa prehlbuje. Teraz už viem a chápem, prečo je materinský cit takým frekventovaným pojmom. Je to asi najúžasnejší pocit na svete, keď ma Maťko zavolá, ja som hneď pri ňom a on sa na mňa usmeje, teší sa, že komunikácia medzi nami funguje a môže sa na to spoľahnúť.

Pre mňa je zas nádherný pocit to, že ma potrebuje, a to, že ma volá zakaždým, keď sa vzdialim čo len na pár minút. Vôbec ma to neunavuje, ale naopak dodáva mi to stále väčšiu energiu.

Liekom je kúpeľ

Mám pocit, že Matej býva stále viac času pokojný a stále menej nervózny, alebo nepokojný. Som za to veľmi vďačná, lebo najhoršie je, keď neviem, ako by som mu mohla pomôcť. No asi raz za týždeň príde deň, keď mu nevyhovuje žiadna poloha, žiadna pozornosť, mlieko by chcel aj nechcel a po vyskúšaní všetkých možností sa s ním už len prechádzam hore – dolu. Pripadá mi, ako by bol veľmi unavený, no zároveň nechce ísť spať.

Vtedy je zaručeným pomocníkom teplý kúpeľ. To je prostriedok, ktorý ho upokojí vždy, nech je v akomkoľvek rozpoložení. Kúpeľ vo svojej vaničke priam miluje, nechávame ho tam preto trochu dlhšie, oblievame ho pohárom s vodou a Maťko sa len spokojne obzerá a nevie sa nasýtiť. Potom mu poumývame mydlom všetky kožné záhyby, lebo pri všetkej vydanej energii sa počas dňa poriadne zapotí. Už menej rád má procedúry spojené so sušením, no pretrpí ich.

Pred spaním ešte dostane mliečko a tak vydrží niekoľko hodín. Spať ho dávame okolo ôsmej a potom sa zobudí až okolo dvanástej, o tretej a niekedy až o piatej. Noci bývajú väčšinou pokojné, Maťko ma zobudí jedným či dvoma hlasnejšími výkrikmi a začne sa prisávať k svojej ručičke, aby vyjadril, ako veľmi je hladný. Keď ho nakojím a odgrgne si, položím ho naspäť do postieľky a hneď zaspí, takže ráno sme obaja viac-menej oddýchnutí.

Ach tie alergie

Tento týždeň bol veľmi pekný, pomohlo k tomu počasie a slniečko, vďaka ktorému sme mohli opäť podniknúť malý výlet do prírody. Zvolili sme takú trasu, kde sme sa mohli dostať s kočíkom, ale keď bude teplejšie vytiahneme babyvak a potúlame sa s Matejom trochu aj po lese. Na to už čakám celú zimu a už sa na to teším, pretože aj s manželom chodíme do prírody veľmi radi. Škoda, že nás trápia alergie na peľ…

Keďže sme obaja alergickí, mám obavu, ako to bude s Maťkom, či vôbec budeme môcť takéto výlety do prírody podnikať. Budúci týždeň ideme na kontrolu k doktorke, takže sa jej opýtam, či sa tomu dá nejako predchádzať…..

No a na záver to hlavné, Maťko presne zajtra (1. mája) oslávi svoje dva mesiace. Som rada, že sú to tak úspešné mesiace.

Vaša Maja

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist