KLUB tehuliek (8): Ahoj Katka!

Tehuľky v novom roku čaká výrazná zmena, stanú sa mamičkami. Klub privítal novú tehuľku Katku. Tina, ktorá je už v 34. týždni, má pôrodníka a strach z pôrodu už nemá. Peťu trápi chrbát

Tehuľka Katka: Testy negatívne, no som tehotná!

Volám sa Katka a som jedna z vás, ktorá sa už čoskoro stane mamou. Najbližšie týždne sa budem s vami deliť o svoje pocity a zážitky z tehotenstva. No ale poďme pekne poporiadku…

Pssst, zatiaľ je to tajné

Mám 25 rokov a priateľa, s ktorým som už osem rokov. Je starší o 6 rokov, takže kým som ja študovala na strednej, on už zarábal v zahraničí. Preto prvé tri roky boli ťažké, keďže išlo o vzťah na diaľku. Nakoniec sme to všetko zvládli a presťahovali sme sa do spoločného domu, kde spolu žijeme už päť rokov.

V Klube tehuliek ostanem ešte chvíľku v anonymite, čiže vám neukážem svoju fotku. No to len dovtedy, kým správu o mojom tehotenstve neoznámim v práci. Asi by bolo zvláštne, kedy sa to dozvedeli z webu. Nie?

Nechali sme to na osud

Niektoré z vás možno hneď na začiatku prekvapilo, že mám len 25 a už som tehotná, keďže v tejto dobe sú zväčša tehotné až staršie ženy.

Ja som tiež vždy tvrdila, že na materskú pôjdem, až keď ma prestane baviť robota. Tá ma síce baviť neprestala, ale prestali ma baviť ľudia v nej. Posledný rok som bola z pracovného prostredia veľmi sklamaná. Tak som si povedala, že na materskú je najvyšší čas.

Vysadila som tabletky po 8 rokoch a nechali sme to s priateľom na osud. Tehotenstvo som nijako neriešila. Povedali sme si, že ak sa to má stať teraz, tak sa to stane. Ak z nejakého dôvodu ešte nie je čas, tak počkám. Všetko som to nechala na osud.


Bábätko Katky na ultrazvuku v 15. týždni

Menštruácia nechodila

Prvé mesiace bez antikoncepcie však priniesli problémy, pre ktoré som tabletky tak dlho užívala. Tabletky síce spĺňali „ochrannú“ úlohu, no v mojom prípade mi najmä zaručovali pravidelný cyklus.

Keď mi to hneď po vysadení meškalo mesiac, navštívila som svojho gynekológa. Ten ma ubezpečil, že nie je dôvod na paniku a že je to normálne. Vraj sa to upraví časom…

Avšak, keď mi menštruácia neprichádzala ani po druhýkrát a meškala 3 mesiace, navštívila som ho opäť.
Za normálnych okolností by som nerobila paniku, lebo na také niečo som bola bežne zvyknutá, no teraz som bola neustále dehydrovaná.

Nevedela som sa dopiť vody a uhasiť smäd. Okrem toho som jedla oveľa menej. Nebola som schopná zjesť ani polovicu bežnej porcie, čo by som inak zhltla bez problémov a ešte by som si dala aj dezert.

Myslela som, že mám problém so štítnou žľazou. Samozrejme, môj gynekológ túto možnosť nevylúčil, ale keďže som na kontrolu prišla v strede dňa, odber krvi a testy už neboli možné.

Myslela som, že si to namýšľam

Navrhol, nech si sadnem na kozu, a pozrieme sa, čo sa deje vo vnútri. Ako som si sadala na kozu, premohol ma pocit, že som tehotná.

Doteraz som tieto pocity a myšlienky zavrhla. Okrem toho som si počas toho, ako mi menštruácia meškala, robila dva tehotenské testy. Zakaždým vyšli negatívne, z čoho som bola veľmi sklamaná. Preto som si povedala, že nebudem myslieť na tehotenstvo a na to, ako veľmi to chcem.

Všetky tie príznaky ako citlivé bradavky, zväčšujúce sa prsia a únavu som ignorovala s vedomím, že si to len namýšľam. No to som už tehotná naozaj bola. Potvrdil mi to pohľad na sono a na malú šošovičku s veľkosťou asi 5 milimetrov v mojej maternici.

Bola som asi tak šokovaná, že som sa lekára pýtala pre istotu dvakrát, či som naisto tehotná :). Ten mi zagratuloval a vystavil tehotenskú knižku. Bola som v 6. týždni.

Prečítajte si tiež:

Rodina verzus zamestnanie
Ako zistím, že už je ten správny čas na dieťa?

Zvládneme to?

Moje prvé pocity boli veľmi zmiešané. Vedela som, že o dieťa sa pokúšame, že to môže prísť každú chvíľu, ale v danom momente som začala o sebe pochybovať a vynáralo sa mi milión otázok.

Zvládnem to? Nie je na to ešte priskoro? Veď som mohla ešte tie dva roky počkať. Budeme dobrí rodičia? Ako to zmení môj partnerský život? Je to naozaj to, čo OBAJA chceme?

Hoci som mala obavy, tešila som a rozmýšľala nad tým, ako to oznámiť priateľovi. Nemala som ani predstavu, ako sa to oznamuje, čo sa v takých situáciách hovorí a vôbec som nevedela odhadnúť jeho reakciu… O tom, aká bola a ako pokračuje moje tehotenstvo, vám porozprávam nabudúce.

Zatiaľ sa majte vaša „utajená“ tehuľka Katka


Katka je dnes v 17. týždni, takto sa vyvíja jej bábätko


Tehuľka Tina v 34. týždni

Myslím, že psychicky som už pripravená rodiť. Veď deň D sa blíži. Doktor, ktorého som si vybrala, ma dokázal upokojiť, takže už počítam dni….

Výbavička

Naše krásne sviatky plné radosti a pokoja nám ubehli ako voda, a tak nám ubehne aj tehotenstvo. Nedávno som konečne nastúpila na toľko očakávanú materskú dovolenku.

Hoci už máme skoro všetky maličké a veľké vecičky kúpené, stále beháme po obchodoch ako splašené psy a vyberáme, nachádzame a kupujeme ďalšie a ďalšie veci pre našu Karolínku. Náš ocino si dnes vyhliadol a skúšal babyvak, v ktorom bude našu dcérku hrdo nosiť.

Čítajte aj:

Alternatívne pôrody
Otec pri pôrode – áno alebo nie?

Upokojila som sa a na pôrod sa teším

Čím ďalej tým viac som unavená. Už sa neviem dočkať pôrodu. Na tento deň D neustále myslím. Najskôr som z toho mala aj strach a bola som v akomsi predpôrodnom strese. No odkedy mám dohodnutého pôrodného lekára, na ktorého boli v nemocnici super referencie, sa vôbec nebojím a čím viac sa na to teším.

Dokonca po konzultácii s lekárom už začínam rozmýšľať aj nad epidurálkou, proti ktorej som pred tým výrazne bola.
Chcela som totiž rodiť prirodzene bez akýchkoľvek injekcií. Doktor mi vysvetlil, že prirodzené je to aj tak a že keď som v predpôrodnom strese už teraz, čo som skutočne bola, tak to bude pri pôrode dupľované.

Tak som mu povedala, aby mi ju „pichol“ už teraz. Ide o súkromnú kliniku, ktorú som si vybrala a som skutočne nad mieru spokojná. Myslím, že to je dobrá voľba a investícia.

Vybrala som si pôrodnicu aj lekára

Súkromnú kliniku som si vybrala aj preto, aby som neležala na izbe s ďalšími dvoma troma rodičkami – cudzími ženami. Myslím si, že žena po pôrode by mala mať pokoj a súkromie. Nechcem, aby som sa musela prispôsobovať nemocnici, ale aby sa nemocnica prispôsobila mne.

To mi dnes, žiaľ, umožní iba súkromná klinika. Tu budem pekne sama na izbe, rodina a manžel môžu byť so mnou počas celého dňa, čiže. od 9:00 do 21:00 kedykoľvek.

Nie iba na pár hodín na chodbe. Ešte bude dlho trvať, kým sa v našej republike veci čo by mali byť štandard skutočne štandardom stanú. V tomto má naše zdravotníctvo čo doháňať.


Tina je v 34. týždni, takto asi vyzerá jej bábätko


Tehuľka Peťa v 28. týždni

Na začiatok vám zaželám všetko dobre do nového roka a ak ste si dali aj nejaké to predsavzatie, nech sa vám ho podarí aj dodržať.

Home sweet home

Konečne doma. Áno, chýbalo mi to už. Cez Silvestra som bola u sestier, vlastne som tam bola celý týždeň, keďže mama je v nemocnici, tak aby sestry neboli samé doma, nie že by síce potrebovali dozor :).

Celý týždeň sme sa len hrali spoločenské hry s neterkami, tak nám bolo veselo. Každý deň sme potom zašli za mamou na návštevu, konečne ju preložili z JISky na oddelenie, tak aj vnúčence ju mohli isť pozrieť.

Chrbát dostáva zabrať

No a ako sa cítim? Musím priznať, že čím ďalej tým viac, ma trápia bolesti chrbta. Už aby som mala tehotenstvo za sebou, ešte nejakých 12 týždňov a dočkám sa našej Dominiky.

Z roboty sme ako vianočný darček dostali sedací vak, teraz sa mi náramné hodí a super sa na ňom leňoší. Keď som ho mala ešte u mamy, tak som sa na neho ledva dostala, všetci mi ho chceli obsadiť, teraz doma je už celý môj. Len ten chrbát ma stále trápi, budem si musieť asi kúpiť podporný tehotenský pas a možno sa to zlepší.

Okrem chrbta mi začalo robiť vrásky aj pálenie záhy, mám na to však super tabletky TUMS, ktoré mi fakt pomáhajú. Dnes som si však musela dať mlieko, ktoré vraj na to pomáha, lebo tabletky mám u sestry. No a poviem vám, zabralo aj to mlieko, takže odporúčam…

Ohňostroj Dominika prespala

A aký bol Silvester? Dopriala som si aj pohár šampanského, čítala som, že jeden pohárik si môžem dať.
Všetci sme vydržali do polnoci, tak sme videli aj ohňostroj a minuli dva balíčky prskaviek.

Najhoršie na tom bola naša fenka Bella, tá sa strašne bála a stále len kňučala a nevedela, či má isť von, alebo ostať radšej schovaná.

Dominika sa počas rachotu ani nepohla, keď bol ohňostroj, pokojne si spinkala v brušku. Vynahradila si to však cez deň, vtedy vystrájala statočne, akoby sa nevedela v brušku uložiť. Je to ale krásny pocit, keď sa vám vlní bruško. Ďakujem Dominika, že si a že mi robíš toľko radosti.

Glukózový test

Keďže som už druhý raz tehotná, vraj nemusím podstúpiť glukózový test. Pri prvom tehotenstve dopadol dobre. Aj vy ste to tak mali dvojnásobné maminy, nemuseli ste ísť na test druhýkrát? Napíšte do našej diskusie alebo na náš facebook. Hoci každý vraví, že ten test je nepríjemný, už si ho ani nepamätám, takže som to asi v pohode zvládla.

Ahojte zase o týždeň.
Tehuľka Peťa


28. týždeň tehotenstva, takto sa vyvíja bábätko v brušku

6.1.2012 8:29 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist