KLUB Tehuliek 38: Lekári, úrady a aj horúčavy

Počasie sa opäť zmenilo. Soňa aj Peťa so svojimi bábätkami tak skúšajú aj tropické teploty. Obe tiež strávili čas u lekárov. Našťastie je všetko v poriadku.

Tehuľka Soňa: Jurko kakal nazeleno

Tento týždeň sme napriek šialenej horúčave, ktorá vymenila už priam jesenné počasie, nesedeli doma. S malým sme absolvovali lekárku a aj výlet na úrad.

Zelenááá

V posledných pár dňoch má malý zelenkavú stolicu. Čítala som na internete, že to nemusí znamenať nič, len to, že malý nestíha spracovať mliečko a hneď ho vykaká. No ďalšou možnosťou je aj infekcia.

Pre istotu som preto hneď v pondelok volala našej pediatričke. Odporučila mi, aby som Jurkovi dávala probiotiká a v stredu sme boli na výtere z riťky. Výsledky budú až budúci týždeň v utorok, ale keby to náhodou bolo niečo vážne, dajú mi vedieť skôr.

Doktorka mi spomínala, že to môže byť aj z toho, že som v poslednej dobe jedla zelenú zeleninu, ako špenát a podobne. Kedže sme mali ísť budúci týždeň do poradne, tak aby sme nemuslei chodiť, pani doktorka nás poporezala už teraz. Jurko váži 5 kíl a meria 57 centimetrov. Za týždeň a pol pribral 450g.

Čajík nasilu a po lyžičkách

Skúšala som dať malému trošku feniklového čaju na prdkanie cez fľašku, ale tváril sa, ako keby som mu dávala niečo odporné a vôbec nechcel ťahať. Nakoniec som mu dala aspoň pár lyžičiek, čo mi dalo zabrať, no ešte aj tak polovička z toho skončila mimo ústočiek.

V čom sa Jurko polepšil, je večerný spánok. Hurá! Po kúpaní sa pekne napapá a okolo ôsmej ho uložím spinkať a vydrží spať až 5 hodín vkuse, čomu sa veľmi teším. Potom sa budí každé 2 – 3 hodinky, podľa toho, ako sa mu chce papať.

Nadránom, keď už buntoší a ja chcem byť ešte chvíľku v posteli, dám si malého pekne na hrudník a ešte spolu trošku podriemkavame, tak trištvrte hodinku.

Čítajte aj:

Sex a horúčavy
Najčastejšie choroby detského veku
Príspevok pri narodení dieťaťa

Počasie – z extrému do extrému

Keďže sa vrátilo leto, síce až moc tropické, tak s malým chodím von doobeda, pokiaľ až tak nepečie a prípadne navečer, ak nie je moc dusno. Absolvovali sme spolu aj výlet s kočíkom na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, kde som odovzdala všetky papiere ohľadom príspevku pri narodení dieťaťa.

Všetko som vybavila a dostala som ďalší papier, ktorý bude treba zaniesť, keď mi skončí materská a budem dostávať rodičovský príspevok. Ach, tie papierovačky! Človek sa toľko nabehá, hrozné.

Vaša mamina Soňa


Takto spolu driememe


Tehuľka Petra: Prvé očkovanie, strihanie i prehliadka!

Tento týždeň sa niesol v duchu po prvý raz :). Malá má za sebou prvé očkovanie, prvú poradňu u detskej lekárky, prvé strihanie z nechtíkov a aj prvé návštevy. No a ja ako mamička som to spolu s ňou prežívala tiež ako nováčik. Všetko sme krásne zvládli!

Radosti i starosti

Mám malú hrdinku. Ako jediné dievčatko medzi samými chlapčekmi sa ocitla v rovnaký deň na 1. očkovaní a nenechala sa zahanbiť. Očkovanie proti TBC zvládla bez plaču.

Okrem toho ma veľmi potešilo, ako malá prospieva. Váži už 3,6 kila, čo znamená, že pribrala za posledné 2 týždne cez 600 gramov.

Menej ma teší, že sa jej na jazýčku vytvoril biely povlak, hovorí sa tomu žabka, a musím jej ho teraz pred každým papkaním ošetrovať clotrimazolom, čo sa jej ani náhodou nepáči. Chúďatko ju pri tom napína a veľakrát mi po papkaní z toho grcká.

Pokiaľ sa to bude opakovať, zájdem k lekárke, aby Tamarke pomohli inak. Veď ani mne nie je príjemné takýmto ošetrením trápiť svoje dieťa, ale čo sa dá robiť.

Prečítajte si tiež:

Môžem sa pri dojčení kúpať?
Ako zapojiť správne svaly bábätiek

Tamarka si „značkuje“ územie

Rovnako máme za sebou aj prvú poradňu u detskej lekárky. V tento deň bolo dosť teplo, a tak sme sa vybrali k lekárke peši. Tamarke začala v polovici cesty strašne plakať. Bola smädná. Jej plač ma tak vykoľajil, že som zrazu nevedela, či ju mám nakojiť na polceste po stojačky, alebo pridať a rýchlo doraziť k lekárke.

Malá plakala až k lekárke. Tam som ju v čakárni trošku nakojila a pripravila na kontrolu. Sestrička ju odvážila a zmerala, no kým som ju držala nahú v náručí, okadila mi nohavice a doktorke podlahu. Jednoducho pokrstila nové miesto.

Potom ju prehliadla doktorka. A povedala, že mám pekné, zdravé bábätko. Pre istotu jej zobrali krv na zistenie zápalových markerov, ktoré mala ešte v pôrodnici zvýšené. Teraz však už boli v poriadku. Trošku hekticky, ale 1.návštevu sme zvládli.


Tamarka – sladké sny

Cumlík nie a nie

Konečne som sa odhodlala ostrihať jej nechtíky. Neurobila som to počas spánku, ale pri kojení. Malá sa vôbec nebránila a išlo nám to celkom šikovne.

Na to, že Tamarka má len mesiac, robí už kúsky ako dvojmesačné bábo. Neustále sa vrtí, nôžkami sa dokáže odrážať, hlávku udrží už dlhšie, mrnká a vydáva zvuky…. jednoducho je z nej malé šikovné šidielko.

Okrem prášku, ktorým jej musím čistiť jazýček, malú napína aj z cumlíka. Pokúsila som sa jej ho dať, nastriekala som naň trochu mlieka, malá ho pooblizovala, na chvíľu si ho nechala aj v ústach, podudlala ho a vzápätí ju tak naplo, že vyvracala všetko, čo zjedla. Chúďatko moje, bola z toho asi viac v šoku ako ja.

Milé návštevy

Cez víkend nás boli navštíviť rodičia a brat so snúbenicou a 8-mesačným synom z tatkovej strany. Malú doteraz videli len na fotkách, tak sa na ňu veľmi tešili. Veď je to ich prvá vnučka.

Aj malá konečne videla svojich starých rodičov a bratranca Lukáška. S radosťou sa nechala pomojkať na rukách babinky aj švagrinky. Všetkým ešte raz ďakujem za milú návštevu a tešíme s Tamarkou na ďalšiu.

Vaša maminka Petra

29.8.2011 10:04 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist