KLUB tehuliek (31): Lekári aj chôdza novorodenca

Mirka dostala tú najkrajšiu knižku, tehotenskú. Katka bola tiež u lekára, tentoraz sa dozvedela všeličo zaujímavé o tom, ako sa starať o predčasne narodené bábo.

Tehuľka Mirka: Tehotenskú knižku mám v ruke. Konečne

Tak a máme tu ďalší týždeň a ja sa teším, že sa môžem opäť s vami podeliť o moje zážitky. A čože je nového?

Čakám vegetariána?

Prepadla ma tehotenská nádcha. Môj noštek je už poriadne zaplnený a je to otrasný pocit – vstávať a chodiť spať so zapchaným nosom. Okrem toho som cítila aj hrdlo. Našťastie to po pár dňoch prešlo, kedy presne ani neviem, nejako som si to nestihla uvedomiť:).

Základ je, že sa cítim lepšie.

Moje nevoľnosti však neprestávajú. Teda je to trocha lepšie, ale ak môj nos zacíti niečo, čo mu nevonia, tak žalúdok hneď protestuje.

Drobcovi v brušku vôbec nejde na chuť mäso, asi to bude vegetarián :)… Mäso síce uvarím, no môj chlap ho musí jesť sám. Mne nejako nechutí.

Za to, všetko ostatné a hlavne maškrty, či už sladké alebo slané, to môžem jesť donekonečna.

Zubné noci

No a náš malý Matejko? Ten stále niečo vymýšľa. Neobsedí, vždy si niečo nájde. Chudáčik liezol na šmýkačku a keď už tam stál a podával mi ruku, tak sa tak šmykol, že si rozbil hornú peru.

Našťastie to nebolo také hrozné ako pred mesiacom, to mal horšie. A to som stála hneď vedľa neho. Len niekedy sa to nedá ustriehnuť.

Začali mu rásť stoličky. Tak to je čistý horor. Stále má ruky v puse a skúša a skúša… Už má špice na oboch stoličkách prerezané, ale ak to bude aj naďalej takto..

Mali sme noc, že sa budil s plačom a musela som mu dať nurofen, aby ho to prešlo a opäť zaspal.

Na bicykel!

Novinkou u nás je aj bicykel. Mama mi kúpila nový, tak sme si spravili cyklistický večer. Len nám trošku trvalo, kým sme naň namontovali detskú sedačku. No keď sa to podarilo, tak sme vyrazili.

Snáď to tomu malinkému v brušku moc nevadilo.

Ale aký zážitok mal Matejko! Bol úplne nadšený, úsmev od ucha k uchu. Tak dúfam, že mi zdravie a bruško ešte dovolí, nasadnúť a bicyklovať!

Prečítajte si tiež:

Detské odrážadlá: začiatky na bicykli trochu inak
Zúbky a nechtíky

Prvá poradňa

S mojou únavou, to je už lepšie, no sú aj horšie dni. Upratovať sa mi ešte stále veľmi nechce. Keď malý zaspí, tak buď varím, alebo si sadnem a oddychujem. No a mám tiež za sebou prvú poradňu a tehotenskú knižku v ruke.

Doktor sa smial, že je to už dobrý tretí mesiac. Tiež ale dvíhal prst, že trošku skoro po prvom cisárskom. Ale vraj ak všetko pôjde dobre, tak to zvládneme. Juj, opäť ten neuveriteľný pocit, vidieť to malinké.

Akurát, že mi našli cystu na pravom vaječníku. Môj gynekológ však povedal, že to počas tehotenstvá zmizne, aby som z toho nebola vystrašená. Tak verím, že to tak aj bude.

No a na záver len dodal, že sa teší na moju ďalšiu návštevu a ak by som mala kŕče, bolesti, tak sa mám hneď hlásiť u neho, prípadne v nemocnici. Ale ja si také nič nepripúšťam, ak to bolo doteraz OK, bude tak aj naďalej 🙂

Vaša Mirka


Mirka je v 12. týždni, takto sa vyvíja jej bábätko.


Katka: Videla som, ako naša Nelka chodí!

Naša malá Nelka chodí. Žart či zázrak? Čítajte ďalej, trošku vás budem držať v napätí. 🙂

Nelka na cestách!

Z Nelky bude cestovateľka! Dlho sme rozmýšľali, či sa vydať na cestu za rodinou a stráviť tak s nimi predĺžený víkend. Lekárka nám dlhé prechádzky stále neodporúča a obávali sme sa aj dlhého cestovania.

Nevedeli sme odhadnúť, či bude Nelka pohodlne spinkať v autosedačke až 2 hodiny. No, zvládla to super a my sa tešíme, že máme doma malú cestovateľku.

Pred cestou som ju nakŕmila, uložila do autosedačky a až tak sme vyrazili na cestu. Autosedačku som zároveň vystlala hrubou dekou. Nela je ešte veľmi malá a keď sme ju tam len tak vložili, celá sa nám prehupla do vnútra a stiahla sa do klbka. Bola to veľmi divná poloha, bolo nám jasné, že autosedačka je ešte na ňu priveľká, tak sme si pomohli tou dekou.

Inak bola celú cestu pokojná a spinkala. Mám pocit, že cestovanie autom má rada, uspáva ju to.

Do rodného mesta sme prišli večer. Nelka sa prebudila práve vtedy, keď sme parkovali pred panelákom. Mala to perfektne načasované. Čakalo ju tak už len kúpanie, kŕmenie a ďalší spánok.

Stretnutie a lekárka – spokojnosť

V piatok doobeda sme mali dohodnuté stretnutie s neonatologičkou, ktorá je odborníčka na predčasne narodené deti.

V našom meste sa nachádza jedno z mála centier na Slovensku, ktoré sa špecializuje na tieto detičky a poskytuje pravidelné poradne pre mamičky. Toto stretnutie nám vybavila priateľova krstná mama, ktorá pracuje v nemocnici na detskom oddelení.

Bola som veľmi spokojná s celým stretnutím a poradňou ako takou. Trvalo to asi hodinu a s lekárkou sme sa výborne porozprávali.

Najprv prezrela výsledky a zhodnotila Nelkin vývoj. Všetko je v rámci normy. Reagovala na tlieskanie, no plyšovú hračku ešte zrakom nefixovala. Malo by sa to prejaviť až v druhom-treťom mesiaci, keďže sme ešte stále „nenarodení“.

Čítajte aj:

Ovocné príkrmy a kaše
Základné pravidlá bezpečného cestovania autom s dieťaťom

Musíme rátať mínus mesiac

Psychomotorický vývoj je tak o 6 týždňov oneskorený a podľa rady lekárky to musím rešpektovať a nič nesiliť. Vždy jej musím vo vývoji odrátať jeden mesiac, a to aj keď budem zavádzať príkrmy a kašičky. Takže čakám, že so sedením, lozením a chodením začneme neskôr ako ostatní a aj na jedlo si musím dať pozor, nech nič neuponáhľam.

Rovnako ako naša pediatrička, aj ona zhodnotila, že sa k nej musíme správať ako keby tých 6 týždňov bola v maternici a rešpektovať to.

Ďalej nám ukázala, ako Nelka chodí. Áno, čítate správne, naša Nelka spravila s podporou lekárky niekoľko malých krôčikov. Vraj ide o typický novorodenecký reflex, ktorý sa prvým mesiacom vytratí a tak sa detičky učia opäť chodiť až okolo toho 9-teho mesiaca, až roka.

Pozor na feniklový čaj

Podľa toho, o čom všetkom sme sa rozprávali, tak sa o malú Nelku staráme dobre. Musíme zmeniť len niektoré detaily.

Napríklad, mala by som ju viac ukladať na bruško, pretože ešte stále sa ukladá do polohy, akoby bola v maternici. Čím častejšie budeme cvičiť aj polohu na brušku, tento reflex sa vytratí.

Okrem toho máme vyradiť feniklový čaj zo stravy a nahradiť ho čistou prevarenou vodou alebo bylinkovým čajom. Feniklový čaj je liečivý .

Ono je to na jednej strane dobré, lebo ju nebolí bruško, ale zároveň čaj robí v brušku to, čo by mala Nelka robiť sama. Takže, namiesto toho, aby jej pri tom niečo pomáhalo, organizmus sa musí naučiť sám stráviť mlieko.

Mohlo by sa totiž stať, že sa Nelka bez týchto podporných liečiv nevyprdká a bude ju neustále bolieť bruško. Rovnako aj Espumisan nemáme užívať pri každom kŕmení, ale len ak sa dostavia „boľačky“.

Po celkovej konzultácii sme sa dohodli na ďalších vyšetreniach (očné pozadie, sono mozgu) a na stretnutí o 3 mesiace.

Rodinné návštevy a obzeranie Nelky

Na našu návštevu sa tešila celá rodina. Moja mama a priateľovi rodičia aj so starkou nás navštívili už dávnejšie.

Preto teraz prišla na rad moja zvyšná polovica rodiny, čiže ocino, sestry a synovec. Z priateľovej strany prišli krstní rodičia a sesternice. Bolo náročné zladiť všetkým nedočkavcov a nájsť si dosť času pre každého.

Sobotu sme tak strávili kočíkovaním so synovcom. Hrdo tlačil kočík krížok-krážom po chodníku. Vôbec mi nedovolil, aby som kočík usmerňovala, nikto sa ho nemohol ani len dotknúť- len on.

Hrdo sa s Nelkou prechádzal, hoci sa jej spočiatku dosť hanbil. Len nenápadne nakúkal do kočíka alebo ju sledoval krátkymi pohľadmi.

Zabavila som sa na situácii, keď Nela plakala a synovec pozeral rozprávku. Samozrejme nič nepočul, tak sa otočil na Nelu a začal ju pekne prosiť aby neplakala, že nepočuje televízor🙂

Synovec s kočíkom:)

Nechcela som nič riskovať

Večer sme zavŕšili krátkym posedením na letnej terase na námestí. Tam sme sa stretli spolu s ocinom, sestrami a aj synovcom.

Ocino bol chorý, mal chytené hrdlo od studenej minerálky, tak som moc nechcela, aby s ním Nela prišla do kontaktu.

Dosť ma to síce mrzelo, že ju nemohol povarovať, podržať v náručí, ale nechcela som nič riskovať. Predsa len, je to bacil a Nelka ešte nemá dobre vyvinutú imunitu. Keď prídeme nabudúce, určite si ju užije a môže ju rozmaznávať, koľko len chce.

Ešte stále je nenarodená

Ďalšou „várkou“ bola rodina z priateľovej strany. Prišli krstní rodičia a dve sesternice. Tie sú od nás len o pár rokov mladšie, ale Nelu nevedeli spustiť z očí. Celý čas sa rozplývali nad tým, aká je maličká, obchytkávali jej ručičky a fotili sa s ňou..

Celá víkendová návšteva dopadla dobre.

Každý síce videl Nelku len na chvíľu, nechcela som doma tráviť viac času, nakoľko je ešte veľmi malá a stále nenarodená.

O také dva mesiace sa domov chystáme opäť. a to už bude iná situácia. Prídeme na dlhšie a už aj Nelka bude väčšia. Rodina si ju tak bude môcť opäť užiť do sýtosti.

Tak sa s vami lúčim a teším sa opäť o týždeň.

Vaša mamina Katka

16.6.2012 9:38 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist