Ako žiť aj v meste ekologickejšie

Chceli by ste žiť trochu viac ekologicky, no bývate v meste? Budete sa čudovať, ale aj tu stačí dodržiavať pár jednoduchých zásad, ktoré prospejú nášmu životnému prostrediu.

1) Obmezte spotrebu chemikálií vo vlastnej domácnosti

Ako to urobiť? Napríklad používaním šetrnejších prostriedkov na umývanie riadu, pranie a pod.
Chemické látky z týchto produktov veľmi zaťažujú životné prostredie. Najväčším problémom pre životné prostredie je fosfor obsiahnutý v pracích prostriedkoch vo forme fosforečnanov. Možno si to ani neuvedomujeme, ale podľa štatistík každý ročne spotrebujeme okolo 15 kilogramov pracích práškov. Bežný prací prostriedok navyše obsahuje až 14 rôznych látok, ktoré sa po použití dostávajú do odpadových vôd. V splaškových vodách je približne polovica fosforu práve z pracích prostriedkov. Čističky odpadových vôd nedokážu odstrániť všetok, časť vypúšťajú do riek a tu spôsobujú okrem iného rozvoj mikroorganizmov (siníc známych ako vodný kvet).

• Pri nákupe teda venujte pozornosť obalu výrobku a vyberte si bezfosfátový prací prostriedok. Fosfor z fosfátov totiž spôsobuje najväčšie dosahy na životné prostredie zo všetkých látok, z ktorých je prací prostriedok zložený.
• Ak nechcete študovať obaly, pamätajte, že všetky gélové (tekuté) pracie prostriedky sú bezfosfátové.
• Ďalšou možnosťou je používať mydlové pracie prostriedky, pretože mydlo sa vo vodnom prostredí rýchlo a bez zvyšku biologicky odbúrava, čiže rozkladá na látky bežné v prírode. Je vhodné hlavne na ručné pranie.
• Používajte certifikované pracie prostriedky. Značku „ekologicky šetrný výrobok“ prepožičiava ministerstvo životného prostredia výrobkom, ktoré spĺňajú stanovené kritériá, čo je pri pracích prostriedkoch neprítomnosť fosfátov, rýchla biologická rozložiteľnosť a nízka toxicita pre vodné organizmy.

Pri zariaďovaní a úpravách bytu vyberajte nábytok, farby, laky, lepidlá a tmely, ktoré neobsahujú nebezpečené látky. Starostlivo voľte aj výrobky pre deti. Napríklad v laminátovom nábytku sa môže vyskytovať formaldehyd. Ten je rakovinotvorný, alergénny a leptá sliznice. Laky poškodzujú zdravie a životné prostredie počas používania aj pri ich výrobe (napr. toluén). Bytový textil môže obsahovať ťažké kovy, ako napr. kadmium alebo chróm. Aj v posteľnej bielizni môže byť veľa chémie, napr. formaldehyd, ktorý sa pridáva proti jej krčeniu.

2) Nekupujte výrobky z PVC

PVC (alebo polyvinylchlorid) je druhou najpoužívanejšou umelou hmotou na svete. Pri výrobe produktov z tohto materiálu sa používajú stovky prísad. Mnohé z nich sú mimoriadne jedovaté a známe ako príčiny závažných poškodení ľudského zdravia aj prostredia. Patria medzi ne ťažké kovy, napr. kadmium, olovo a iné zlúčeniny. Najobvyklejšou prísadou sú zmäkčovadlá všeobecne označované ako ftaláty. Tie predstavujú skupinu asi 40 látok, pričom sa najčastejšie používa DEHP (di-2-ethyl-hexylftalát). Niektoré ftaláty pôsobia nepriaznivo na vývoj mužských reprodukčných orgánov a sú toxické pre testikulárne bunky, ktoré zaisťujú normálnu produkciu hormónov a spermií. Nezanedbateľné sú aj ich účinky na pečeň, obličky, pľúca a zrážanlivosť krvi.
Pri samotnej výrobe, používaní i likvidácii diskutovaných materiálov sa do životného prostredia uvoľňuje celý rad toxických látok. Zdravotné nebezpečenstvo spojené s možnosťou ich postupného uvoľňovania nakoniec viedlo k zákazu šiestich najrozšírenejších a aj najproblematickejších ftalátov v hračkách a detskom tovare. I napriek tomuto posunu k väčšej bezpečnosti však stále existujú dôvodné obavy, že pre veľké rozšírenie PVC v detských produktoch nie je možnosť úniku týchto látok celkom eliminovaná.

Keďže spotrebiteľ sám nespozná, či tá-ktorá hračka obsahuje nebezpečné látky, je lepšie sa detským predmetom z PVC vyhnúť. Tento plast je pre užívateľov problematický práve pre obsah veľkého množstva aditív. Tie sa počas používania z PVC materiálov uvoľňujú a pre detského užívateľa predstavujú zdravotné riziko.

3) Trieďte odpady

Asi najviac životnému prostrediu uľavíte triedením odpadu. Pomôžete tak predísť jeho skládkovaniu alebo spaľovaniu, pri ktorých sa do životného prostredia uvoľňujú nebezpečené látky.
Každý z nás vyhodí za rok asi 150 až 200 kg odpadu. Ak však odpad už doma vhadzujete do farebných kontajnerov, umožníte tak recykláciu viac než tretiny tohto množstva. Za rok môžete vytriediť až 30 kg papiera, 25 kg plastov a 15 kg skla.

Ak budete jednotlivé druhy odpadov triediť správne, umožníte ich ďalšie spracovanie. Odpady, ktoré vhodíte do farebného kontajnera, odvezie veľké zvážacie auto na dotrieďovaciu linku. Odtiaľ putujú do spracovateľských firiem a tu z odpadov vznikajú nové výrobky. Viac informácií o triedení odpadu nájdete na (www.triedenieodpadu.sk).

4) Pri nákupe elektroniky sa zaujímajte o obsah toxických látok

Váš počítač, televízia, žiarovka či tlačiareň môžu obsahovať brómové spomaľovače horenia. To sú perzistentné toxické látky, ktoré sa kumulujú v ľudskom organizme. Sú tekuté, dráždia oči, hrdlo a pľúca. Analýzy preukázali ich prítomnosť napríklad v rybách či v materskom mlieku.

5) Nahraďte používanie pesticídov alternatívnym spôsobom

Pri pestovaní rastlín, zeleniny a ovocia v záhrade pamätajte na to, že rastliny môžete ošetrovať aj inak, ekologickejšie.

13.8.2009 11:21| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist