5 zásadných tipov, ako pripraviť deti na návštevu lekára

Ako všetko zvládnuť, aby ste vy aj dieťa vyviazli bez zbytočných scén a sĺz? Najsilnejším liekom je komunikácia, hra a možná odmena.

priprava-na-lekare-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jeseň už klope na dvere a to znamená jediné. Obdobie nachladnutia s červenými nosmi a s nimi spojené časté návštevy lekára. Zvlášť s deťmi, ktoré si bacily ľahko prenášajú v škôlkach či školách, sú návštevy ordinácií takmer na dennom poriadku.

S tým potom býva často spájaný strach a obavy, ktoré môžu vyústiť až do plaču či odmietania. Ako všetko zvládnuť, aby ste vy aj dieťa vyviazli bez zbytočných scén a sĺz? Najsilnejším liekom je komunikácia, hra a možná odmena.

Pravdivé informácie na prvom mieste

So strachom z lekára sa v rôznej miere stretol každý z nás. Či už ide o preventívnu prehliadku u lekára (alebo zubára), návštevu z dôvodu choroby, alebo dlhodobejší pobyt v nemocnici, prvá a celkom zásadná vec je dieťa o priebehu takejto návštevy či pobytu pravdivo informovať.

Podľa detskej psychologičky PhDr. Evy Šimotovej sa mnoho rodičov domnieva, že je lepšie netlmočiť svojmu dieťaťu informácie o tom, čo ho čaká, z dôvodu, aby sa tým nezvýšil jeho strach, alebo preto, že malé dieťa by podaným informáciám rovnako nerozumelo. Rovnaké je to aj s upokojovaním, že to nebude bolieť, čo môže viesť len ku sklamaniu dieťaťa a k strate jeho dôvery.

„Oveľa účinnejšie je dieťaťu povedať, ako bude návšteva v ordinácii pravdepodobne prebiehať, čo sa bude diať, priznať, že niektoré zákroky môžu byť nepríjemné alebo dokonca trochu bolieť. Samozrejmosťou je potom uistenie, že všetko spolu zvládnete a že budete nápomocní, či už pôjde o dohovor s lekárom, o poskytnutie trošky času na adaptáciu, alebo o držanie za ruku atď.,“ hovorí detská psychologička PhDr. Eva Šimotová.

Zahrajte sa na doktora

Ideálnou formou prípravy na návštevu lekára je vysvetlenie pomocou hry. Jeden z rodičov môže hrať doktora a „liečiť“ napríklad bábiku alebo plyšového medvedíka a dieťa môže robiť sestričku. Na pána doktora nechajte zahrať sa aj svoju dcéru a syna.

Môžu bábiku napríklad popočúvať, predpísať jej sirup proti kašľu alebo dať očkovaciu injekciu atď. Prípadne podľa toho, na aké vyšetrenie sa s dieťaťom chystáte, skúste sa zahrať na to, ako by zhruba mohlo vyšetrenie prebiehať. Vysvetlite dieťaťu základné pojmy, ako je lekár, nemocnica, záchranná služba.

Nemajte strach, skutočne nemusíte byť odborníci, stačí vychádzať napríklad z vlastných skúseností z návštev lekára. Zároveň sa nebojte priznať, že niektoré informácie týkajúce sa lekárskej starostlivosti nemáte a že aj pre vás to bude nová skúsenosť.

Dbajte na prvý dojem

Pravda je, že prvý dojem je veľmi dôležitý. Dnes už detské ordinácie, čakárne alebo oddelenia v nemocnici bývajú väčšinou krásne farebné a plné hračiek. Stačí však jedna nepríjemná skúsenosť, napríklad formou očkovania alebo odberu krvi, a dieťa si ju bude dlho pamätať.

Hlavne pokiaľ ide o návštevu lekára špecialistu, možno očakávať ďalšie vyšetrenie alebo nutnú spoluprácu dieťaťa s lekárom, a predovšetkým, pokiaľ ide o prvú návštevu, je vhodné na ňu dieťa psychicky pripraviť. Nikto z rodičov určite nechce, aby jeho dieťa trpelo syndrómom bieleho plášťa.

Ak je to možné, skúste sa dopredu dohodnúť s lekárom, informujte ho o tom, že váš potomok má strach z návštevy ordinácie a že bude pravdepodobne potrebné dopriať mu viac času. Pomôže aj prehliadka ordinácie, lekárskych nástrojov a pod., a to všetko s vľúdnou asistenciou personálu.

Stavte na emočnú oporu aj upokojujúcich pomocníkov

Návšteva lekára nepochybne patrí medzi záťažové situácie, ktoré môžu vrátane strachu sprevádzať aj najrôznejšie obavy, úzkosti alebo nedostatok odvahy.

Vo všetkých záťažových situáciách je potrebné uistiť dieťa, že pocity, ktoré zažíva, sú celkom v poriadku, nemusí sa za ne hanbiť a väčšina by ich pravdepodobne prežívala v rovnakej podobe a miere,“ vysvetľuje PhDr. Eva Šimotová s tým, že emočná opora dokáže dieťa dobre previesť stresovou situáciou.“

Všeobecne však odporúča pocity pomenovať a prípadne navrhnúť, ako by sme ich sami spracovali. Dôležité je, aby sa dieťa necítilo so svojimi emóciami samo alebo netrpelo pocitmi viny za ich neprimeranosť. Veľmi nápomocná je preto prítomnosť niektorého z rodičov počas vyšetrenia, prípadne náročnejšieho zákroku či hospitalizácie. U detí do pätnásť rokov je navyše táto prítomnosť povinná.

Čerešnička na záver

Za absolvovanie lekárskej prehliadky môžete dieťaťu bez obáv sľúbiť malú odmenu, či už v podobe pochvaly za statočnosť, nejakej sladkosti, hračky či spoločného zážitku. Môžete mu tiež vyrobiť diplom za odvahu s čokoládovou medailou.

Nebojte sa, v tomto prípade rozhodne nejde o rozmaznávanie, ale, naopak, o odmenu za to, že dieťa onen strach alebo stres úspešne prekonalo. Navyše svoju statočnosť tak bude môcť predviesť kamarátom. Ak by dieťa malo akékoľvek otázky k tomu, ako vyšetrenie prebiehalo, určite mu ich pokojne vysvetlite. Bude vám za to vďačné.

4.12.2020 3:53| autor: Šárka Matějková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist