28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Dcéra sa nechce maznať

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám trinásťmesačné dievčatko, ktoré sa nechce s nikým maznať, odťahuje sa. Je to v tomto veku normálne? Reaguje tak na každého. Jej prejavy náklonnosti sú hryzenie a škrabanie. Robí to, keď je v dobrej nálade, keď chce dať najavo kontakt.

Miluje podpichovanie všetkého druhu a skoro ako keby to bol jediný spôsob náklonnosti. Na hryzenie reagujeme smiechom ako obranou, čo u nej vyvoláva tiež smiech a ďalej sa podpichujeme. Nechcem jej v tom brániť, pretože potom by už kontakt nebol vôbec. Aj obľúbené hračky hryzie z lásky.

S manželom sa často hádame a málo si prejavujeme akúkoľvek fyzickú náklonnosť. Snažíme sa hádanie skrývať, ale v malom byte...

Ďakujem za odpoveď, Anna

Odpovedá psychologička PhDr. Markéta Kavale:

Je dosť ťažké jednoznačne odpovedať na diaľku na otázku, ktorá súvisí s vytváraním vzťahu medzi Vaším dievčatkom a Vami.

Ako však sama naznačujete, mohlo by to súvisieť s Vašou rodinnou situáciou, teda so vzťahom medzi Vami a Vaším manželom. Deti sú niekedy barometrom rodičovskej vzájomnosti. V tomto prípade by som Vám doporučila, aby ste začali najskôr riešiť Váš manželský konflikt alebo aspoň to, prečo sa tak často s mužom hádate.

Iná vec je samotná otázka, prečo sa Vaše dievčatko odťahuje vo chvíli, keď sa s ňou chcete maznať. Sama jej chovanie vnímate ako trochu zvláštne a znepokojuje Vás, keď Vaše city prejavované nežným láskaním Vaše dieťa neopätuje. Je pravdou, že deti, podobne ako dospelí, v oblasti taktilného dotyku (dotýkania) sa prejavujú rôzne. Dôležité však je sledovať, či je pre Vaše dievčatko nepríjemný akýkoľvek kontakt, či je niečo, čo jej robí dobre, z čoho sa dokáže spolu s Vami radovať.

V prípade, že by prevažovalo odťahovanie sa pri akomkoľvek telesnom kontakte, doporučila by som Vám a Vášmu dievčatku navštíviť niektorého z kolegov detských psychoterapeutov či psychiatrov a podrobne s ním celú situáciu rozobrať.

3. 8. 2015 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Naposledy navštívené