Dojčím iba s klobúčikom. Je to problém?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám trojtýždňové dievčatko, ktoré dojčím, ale iba cez klobúčik, pretože malá sa na samotný prsník zle chytá. Skúšala som dojčiť v rôznych polohách, aj odstriekať trochu mlieka či striedať dojčenie cez klobúčik a cez bradavku. No nedarí sa. Je problém, že dojčím cez klobúčik? Erika

Názor odborníka:

Klobúčik pri dojčení nie je vhodný. Jeho dlhodobé používanie vedie k znižovaniu tvorby mlieka, kazí techniku dojčenia rovnako ako použitie cumlíkov. Cucaním cez klobúčik dieťa nestimuluje do takej miery tvorbu mlieka, ako keby pilo priamo z prsníka, cucá inou technikou. Je to rovnaké, ako keď dieťa dostáva cumlík. Okrem toho sa od klobúčika stáva závislým.

Klobúčiky by sa mali používať iba pri vtiahnutých či plochých bradavkách, keď klobúčik slúži ako protéza pre nedostatočne vytiahnutú bradavku. Preto by už v tehotenstve mali byť vyšetrené prsníky s ohľadom na vpáčenú bradavku. V prípade vpáčených bradaviek sa formovače nosia už od 6. mesiaca tehotenstva. Formovače vyvíjajú mierny, ale nepretržitý tlak na dvorec a tým povyťahujú skrátené väzivo.

Ak máte vpáčené či ploché bradavky, môžete formovače použiť ešte aj teraz. Pol hodiny pred dojčením si ich vložte do podprsenky. Pri dojčení zvoľte takú polohu, ktorá dieťaťu umožní lepšie uchopiť bradavku aj s dvorcom (vzpriamená, dojčenie poležiačky na chrbte).

Skúste dieťa dojčiť bez klobúčika v noci, keď bábätká lepšie spolupracujú. Ak máte ragády (prasklinky), mali by ste si dať skontrolovať techniku dojčenia, či niečo nerobíte nesprávne. Klobúčiky neslúžia ako ochrana proti ragádam, to je veľký omyl. Príčinou ragád je nesprávna technika dojčenia. Na ragády použite napríklad masť bepanthen, úľavu môžu priniesť aj hydrogélové vložky.

O pomoc môžete požiadať aj laktačnú poradkyňu, ich zoznam nájdete na mamila.sk.


Odpovedala: Anna Mydlilová, laktačná poradkyňa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist