Ktoré materské mlieko je výživnejšie – to pre mesačné bábätko alebo pre ročné batoľa?

Odpoveď vás možno prekvapí, ale väčšinou je výživnejšie to pre batoľa. Ako je to možné a prečo to tak je, sa dozviete práve v tomto článku.

kojici_matka_ve_dne-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Mnoho ľudí si myslí, že dojčenie dieťaťa po prvom roku mu už toho veľa nedáva. Niektorí sa dokonca odvažujú tvrdiť, že materské mlieko je len sfarbená voda! Dokonca celé dojčenie batoliat odsudzujú slovami, že to už pre dieťa nemá žiadny význam.

Ako vidia dojčenie po prvých narodeninách odborníci

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dojčiť do dvoch rokov a dlhšie. Rovnako tak UNICEF.

V Česku odporúča Národné laktačné centrum pediatrom: „V dojčení možno pokračovať do dvoch rokov veku dieťaťa i dlhšie podľa vzájomných potrieb matky a dieťaťa. Dlhšie obdobie dojčenia je veľkou výhodou pre zdravie a vývoj dieťaťa aj pre matku. Neexistuje žiadny horný limit dĺžky dojčenia a nie sú známe žiadne škodlivé psychologické či vývojové účinky dojčenia dieťaťa vo veku troch a viac rokov.“

Ak vám teda pediater alebo iný lekár povedal čokoľvek iné, odhalil tým svoju neznalosť.

Podľa mnohých výskumov sa pozitívny vplyv dojčenia na zdravie dieťaťa s predlžujúcim sa trvaním zväčšuje. Materské mlieko nie je čím ďalej vodnatejšie a už vôbec sa nestáva bezcennou tekutinou úderom 12. mesiaca.

Zjednodušene sa dá povedať, že čím dlhšie je dieťa dojčené, tým je to lepšie pre jeho zdravie. Pozor, to isté platí aj pre mamičku – čím dlhšie dojčí, tým je to lepšie pre jej telo.

Materské mlieko sa tvorí vždy na mieru dieťaťa

Ak dieťa dojčíme podľa jeho potrieb, je vždy mlieko presne také, aké má byť. Ak je dieťa po roku slabý jedák alebo vyberavé, materské mlieko mu doplní chýbajúce živiny, vitamíny a stopové prvky – presne jemu na mieru!

Hoci už dieťa konzumuje pestrú stravu a pravdepodobne ho dojčíte menej často, aj jediným dojčením je matkino telo schopné dodať dieťaťu potrebné chýbajúce minerály a ďalšie zložky.

Materské mlieko obsahuje navyše bioaktívne látky – hormóny, protilátky a ďalšie zložky, ktoré ešte ani vedci neidentifikovali. Ak je mamička vystavená infekčnej  nákaze, jej telo dokáže do dvadsiatich minút prispôsobiť zloženie mlieka a objavia sa v ňom protilátky priamo proti konkrétnemu ochoreniu (za predpokladu, že ním matkin organizmus trpí).

V každom veku dieťaťa má materské mlieko iné zloženie; rôzne zloženie má aj počas dňa. Vedeli ste napríklad, že ranné dojčenie povzbudzuje dieťa k aktivite a večerné dojčenie ho, naopak, upokojuje? Dokonca aj v priebehu jedného dojčenia sa matkino mlieko mení – matkino telo reaguje na signály od dieťaťa a vyrobí mu dokonalú zmes na mieru.

Čítajte tiež:

Materské mlieko dokáže uživiť i batoľa

Aj po prvých narodeninách dieťaťa je v materskom mlieko množstvo energie (potvrdia mamičky, ktoré dojčili staršie choré dieťa – materské mlieko je schopné samo osebe uživiť v pohode aj oveľa staršie dieťa).

Vďaka tvorbe mlieka dieťaťu na mieru môže byť napríklad batoľa počas hnačkového ochorenia celodenne iba dojčené a nič mu nebude chýbať.

Ak mesačné bábätko dojčíte napríklad 14x za deň a ročné batoľa trebárs 6x, je zrejmé, že pri jednom dojčení dostane batoľa viac vitamínov a minerálov než bábätko. Staršie dieťa nielenže musí svoj kokteil živín a bioaktívnych látok dostať v menších dávkach, ale navyše má jeho telo vyššie nároky na výdatnosť mlieka. A matkin organizmus to vie – dostáva o tom správu pri každom dojčení (bez klobúčika!).

Dojčenie však nie je len strava alebo prísun tekutín, je to uistenie, uspávací prostriedok, prvá pomoc pri bolesti, bezpečie, tekutá láska… dokonalý vynález prírody!

Nedajte sa teda zastrašiť neinformovanými odborníkmi alebo nedojčiacimi príbuznými – dojčite podľa potrieb bábätka tak dlho, ako to vám i jemu bude príjemné. Robíte tak dobre svojmu aj jeho organizmu!

23.11.2023 4:15| autor: Lucie Machutová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist