Ako pomôže laktačná poradkyňa?

Až osemdesiat percent žien má problémy s dojčením. Môže za to psychický tlak, ktorý je na ne vyvíjaný, i nedostatočná informovanosť. „Matky veľmi často začínajú dojčiť nepripravené a spoliehajú sa na to, že časom sa to nejako zvládne. Bohužiaľ, vo veľa prípadoch to tak nie je,“ konštatuje laktačná poradkyňa Simona Lazzari.

S akým problémom za Vami chodia ženy najčastejšie?
Najviac mamičiek má problémy okolo tretieho mesiaca veku dieťaťa. V tomto období dieťa potrebuje väčší prísun mlieka a matka ho má iba toľko, koľko do tejto chvíle dieťaťu stačilo. Žena si s tým nevie rady a dostáva sa do stresovej situácie, pretože mu toľko mlieka ponúknuť nemôže.

Ako sa dá matke pomôcť, ak nemá mlieko?
Základom je dieťa pravidelnejšie prikladať, čím sa laktácia stimuluje. Ak je to možné, po hodine a pol-dvoch by malo byť dieťa pri prsníku. Ak matka prikladá často a má správnu techniku, výsledok sa čoskoro dostaví. Najlepšie je stimulovať laktáciu v noci, a to i napriek tomu, že dieťa spí. Keď sa matka zobudí, mala by zobudiť aj dieťa a každý prsník na 10 minút skúsiť.

Objavujú sa matky, ktoré nevedia, ako presne dojčiť?
Matky po pôrode sú druhou najčastejšou skupinou klientov. Po pôrode niektorým z nich dojčenie nejde a žena je z toho nešťastná. V pôrodnici sa síce snažia pomôcť, ale pôrodný boom urobil svoje a pôrodnice jednoducho na matky nemajú dosť času. A tak už v prvých dňoch dochádza k poraneniu bradavky či k inej bolesti a matka sa začne dojčeniu vyhýbať. A prikrmovaním sa problém iba prehĺbi.

Kde sa teda môžu naučiť správne technické dojčenie, keď v pôrodnici im informácie neposkytnú?
Matka má možnosť poradiť sa s laktačným poradcom. Môže si ho vyhľadať na internete, zavolať mu a poradiť sa s ním hoci aj telefonicky. Ak chce pomôcť s technikou, poradkyňa príde k nej domov.

Čítajte tiež:

Za ako dlho sa vyrieši problém s dojčením?
Ak je to technický problém, zmenu matka pocíti okamžite, len čo jej poradca všetko vysvetlí. Rozboľavené bradavky ju síce budú ešte stále bolieť, ale pôvodca problému je odstránený. Na zvýšenie množstva mlieka si bude musieť matka počkať dlhšie. Je to najmä vec psychiky. Matka musí dodržiavať všetko, čo v rámci dojčenia dodržiavať má – často prikladá, má správnu techniku, môže piť čaje a tak ďalej. Výsledok sa tak dostaví do štyroch, piatich dní.

Čo sa dá odporučiť na zlepšenie dojčenia všeobecne?
Základ všetkého je pokoj a pohoda. Ak je matka v strese a je nervózna, laktácii sa veľmi dariť nebude. Hlavná je psychika. Mamička si musí uvedomiť, že všetko robí dobre, len nesmie podľahnúť stresu. Veľmi dobré sú voľne predávané čajové zmesi. Či sú to zmesi priamo určené na podporu tvorby mlieka, alebo jednoduchý aníz, fenikel či harmanček.

14.12.2017 10:05| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist