Pri dojčení ma bolia prsia

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám mesačnú dcérku. Pred 14 dňami som mala v prsníku zápal a užívala som antibiotiká. Počas toho sa maličkej urobila múčnivka. Teraz v stredu nám pani doktorka dala genciánku, aby som si ňou natierala po dojčení bradavky. Celú noc ma však bradavky strašne pálili, takže ju nemám používať a počkať, či to odznie samo. Mňa však bradavky bolia už niekoľko dní a sú veľmi citlivé na dotyk, hlavne pri priložení dieťaťa. Mám obavy, že múčnivku prenášame jedna na druhú. Existuje na to nejaký liek? Jana

dojcenie_istock_000008873591medium-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Názor odborníka:

Bolesti prsníkov nespôsobuje múčnivka, ale zlá technika prikladania dieťaťa k prsníku. V prvom rade vyhľadajte vo svojom okolí laktačnú poradkyňu, ktorá vám poradí so správnym prikladaním dieťaťa k prsníku. Ak máte na prsiach trhlinky a bradavky sú začervenané, bude potrebné použiť lokálnu protikvasinkovú diétu, ktorú vám naordinuje váš gynekológ.

Na bradavky by sme nemali používať mydlo ani dezinfekčné roztoky. Tie bradavky zbytočne vysušujú a pripravujú ich o ich prirodzený pach, ktorý je pre novorodencov dôležitý. Bradavky netreba umývať ani pred dojčením. Pre novorodenca je skôr vhodné, keď je vystavený rovnakým baktériám ako matka, pretože v jej mlieku sú aj protilátky proti týmto baktériám.

Neodporúča sa ani používanie mastí, môžu upchať vývody mliečnych žliaz. Vhodné je natrieť dvorec na konci dojčenia tzv. zadným mliekom, tj. mliekom na konci dojčenia, ktoré je bohatšie na tuky ako predné mlieko a obsahuje veľa protilátok.


Odpovedala: MUDr. Radka Gregorová

Viac o téme: dojčenímliekoprsia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist