Tandemové dojčenie alebo Dojčenie novorodenca a jeho staršieho súrodenca

Už vieme, že materské mlieko obsahuje množstvo prospešných látok, ktoré sa nikde inde nenachádzajú, a nič ho nenahradí. A vieme tiež to, že dojčenie znamená oveľa viac ako len materské mlieko. Istotu, upokojenie, pocit bezpečia. Tak prečo ho svojim deťom nedopriať čo najdlhšie?

Ak ide o tandemové dojčenie, je to veľmi individuálne a vždy záleží na matke a dieťati. Sú deti, ktoré dojčia celé tehotenstvo a po pôrode pokračujú v dojčení spoločne s mladším súrodencom, ale sú i deti, ktoré počas tehotenstva s dojčením prestanú a znovu sa k nemu vrátia na konci tehotenstva alebo po narodení súrodenca či niekoľko týždňov či mesiacov po pôrode.

Výhody tandemového dojčenia pre dieťa i matku

Staršie dieťa, ktoré sa v prvých dňoch dojčí spolu s mladším dieťaťom, má jedinečnú šancu druhý raz vo svojom živote získať obrovské množstvo imunitných látok a faktorov, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú a ktoré už pravdepodobne nikdy inokedy v živote nebude mať možnosť získať. Dojčenie tiež pozitívne pôsobí na psychiku. Poskytuje mu upokojenie, istotu, že je stále milované, že má stále svoje miesto u matky a tiež mu umožňuje nadväzovať vzťah so svojím mladším súrodencom. Často vidíme, že mladší a starší súrodenec sa pri dojčení držia za ručičky.

Pre matku okrem množstva iných vecí tandemové dojčenie prináša možnosť staršie dieťa oveľa ľahšie uspať a zjednodušiť starostlivosť o obe deti.

Dojčenia v tehotenstve sa netreba obávať

Súbor miliónov matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, je dostatočne veľký na to, aby dojčenie v priebehu tehotenstva bolo považované za bezpečné. La Leche League pracovala v priebehu desaťročí s takým množstvom tehotných dojčiacich matiek, že ak by dojčenie malo na tehotenstvo vplyv, bolo by sa to prejavilo. Ani najnovšie štúdie nepotvrdili to, že by ženy, ktoré v priebehu tehotenstva dojčia, mali viac potratov než tie, ktoré nedojčia.

Strach z nedostatočnej tvorby mlieka je zbytočný

Ak sa dojčenie začne správne a obe deti sa budú dojčiť spoločne, je to v istom zmysle podobné, ako keby sa dojčili dvojčatá. Je možné, aby sa matke tvoril dostatok mlieka a je dobré, aby matka odpozorovala, či mladšie dieťa skutočne na prsníku dostáva dosť mlieka. Toto matku dokáže naučiť rozpoznať laktačná poradkyňa.

Vzdať sa tandemového dojčenia nie je nevyhnutné ani pri chorobe

Ak sa dve deti (napríklad staršie a mladšie, prípadne dvojčatá a podobne) dojčia spolu, tak z hľadiska chorôb nie je dôvod za bežných okolností robiť nejaké špeciálne opatrenia a možno ho dojčiť naďalej ako doteraz. Je to rovnaké, ako keď je napríklad chorá dojčiaca matka. Už pred vypuknutím ochorenia sa začínajú v materskom mlieku tvoriť protilátky, a tak pokračovanie v dojčení i chorého i zdravého dieťaťa dáva zmysel. Zdravé dieťa buď vďaka protilátkam neochorie, alebo bude mať ochorenie ľahší priebeh a staršie dieťa sa rýchlejšie uzdraví.

Čítajte tiež:

Základný princíp, ktorý v drvivej väčšine platí, znie, že človek je pri ochorení infekčný už niekoľko dní predtým, než vôbec vie, že je chorý. Preto keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenie.

V prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá ona alebo niektoré u detí, tak sa už v jej mlieku nachádzajú protilátky. Tie bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby ochorenie prebehlo bez nejakých zjavných príznakov alebo aby mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s chorobou v čase, keď dojčenie poskytuje takú výhodu a pomoc, je tým najlepším spôsobom, ako môže bábätko získavať imunitu.

Čas pôrodu – čas odlúčenia. Aj tu existuje riešenie

Niektoré deti, ktoré napriek tomu, že sú dojčené, môžu byť opatrované i niekým iným a nemajú s odlúčením na pár dní problém. Ak áno, v takom prípade niektoré mamičky vyhľadajú tie pôrodnice, ktoré im umožňujú, aby boli spolu v pôrodnici celá rodina.


Zdroj: www.mamila.sk
Článek bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinem Gregorom, autorom populárno-naučných kníh pre rodičov.
www.grada.cz 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist