Keď sa dojčenie nedarí

Máte bábätko a dojčenie je pre vás skôr trápenie? „Dôvod môže byť aj v nedostatočnej popôrodnej starostlivosti,“ domnieva sa laktačná poradkyňa Katarína Aschermannová. Jej kolegyňa Petra Šolcová ešte upozorňuje: „Dojčenie má zmysel dovtedy, kým to vyhovuje obom stranám.“

S oboma poradkyňami sme sa zamysleli nad príčinami problémov s dojčením:

Mamičky, ktorým sa dojčenie nedarí, majú niekedy pocit, že zlyhali ako matky. Ako tomu predchádzať?
Je normálne, že mamičky sú zo začiatku nešťastné, keď nemôžu dojčiť. Skôr alebo neskôr sa s tým však zmieria. Mali by pamätať hlavne na to, že dieťa najviac potrebuje cítiť lásku. Niekedy sa dojčenie nedarí bez nášho zavinenia (choroba, anatomický problém, hlboký psychický problém), potom nemá zmysel obviňovať sa.

Ako upokojujete mamičku, ktorá už dojčenie takmer vzdala?
Vysvetlím jej, že šestonedelie je hlavne pre prvorodičky vlastne jeden veľký šok – všetko je nové a hormóny sa búria. Čerstvá mamička potrebuje láskavú starostlivosť a podporu okolia. Dojčenie nie je nič samozrejmé. Keď sa nedarí, mamička by rozhodne nemala strácať sebadôveru. Vždy je potrebné brať seba a dieťa ako celok a nájsť kompromis najlepší pre obe strany.

Boja sa mamičky spoločenského odsúdenia, pretože nedojčia?
Je to skôr naopak. Predchádzajúca generácia vyrastala v modeli krátkodobého dojčenia, takže dnes svojim nevestám a dcéram niekedy radia prestať hneď, ako sa objaví aj malý problém. Tento názor nájdeme i medzi staršími pediatrami.

Ťažkosti si však mamičky často prinášajú už z pôrodnice…
Súčasťou prípravy na pôrod by mala byť aj dôkladná príprava práve na dojčenie. V pôrodniciach na to nemajú čas. V tehotenstve sa pozornosť upína predovšetkým na pôrod. Keď sa na dojčenie včas pripravíte, nemusíte sa obviňovať, že ste zlá matka, keď to prípadne nepôjde. U nás je ešte stále nedostatočná popôrodná starostlivosť. Máme málo odborne vzdelaných poradkýň, ktoré by navštevovali mamičky doma.

Čítajte tiež:

Príčinou všetkého sú teda inštitúcie?
Vôbec nie. Veľký vplyv na dojčenie má, samozrejme, aj výchova a prostredie, z ktorého mamička pochádza. S tým súvisí aj fakt, že väčšina mamičiek dnes berie dojčenie na verejnosti, a to celkom oprávnene, ako niečo úplne prirodzené.

Z čoho plynie pocit – nedojčím, neuspela som ako matka?
Dôvodom môže byť spoločenský trend podporujúci dojčenie a aj určitá súťaživosť. Kamarátka dojčí, tak ja tiež. Niektoré mamičky sa zbytočne nechávajú rozladiť okolím.

Nikoho do toho nič nie je, či dojčíte, alebo nie. Dôležité je, čo cítite. Všetko ostatné je vedľajšie.

13.10.2015 12:20| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist