Výhody a nevýhody cisárskeho rezu

Mnoho mamičiek uprednostňuje cisársky rez pred prirodzeným pôrodom. Aké sú jeho výhody, ale aj nevýhody a kedy je vhodné rozhodnúť sa pre túto možnosť?

cisarsky_rez_viditelny-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pôrod cisárskym sa väčšinou nerobí na požiadanie. Väčšina lekárov musí mať pádny dôvod, aby urobili taký veľký zákrok.

Preto sa cisársky rez vykonáva predovšetkým v akútnych prípadoch, najčastejšie, keď sa objavia komplikácie počas prirodzeného pôrodu (zakalená plodová voda, slabé dýchanie). V takých prípadoch je potrebné dieťa čo najskôr dostať von, čo cisársky rez umožňuje.

Ďalším variantom je plánovaný cisársky rez. To znamená, že zákrok sa naplánuje na určitý deň a mamička vie, že v ten deň jej bábätko príde na svet.

Plánovaný cisársky sa robí vo chvíli, keď má dieťa v brušku nesprávnu polohu alebo keď mamička čaká dvojčatá či trojčatá. Cisársky rez má ako svoje výhody, tak aj nevýhody a v nasledujúcom článku si všetko zhrnieme.

Vyhnete sa pôrodným bolestiam

Začneme výhodami. Väčšina mamičiek by si priala cisársky rez, pretože by potom nemuseli rodiť prirodzenou cestou. Nemuseli by si vytrpieť kontrakcie, nemuseli by tlačiť a tiež by im nehrozilo natrhnutie, nastrihnutie či následné šitie. Skrátka a jednoducho, cisársky je pre ne jednoduchší než klasický pôrod, pri ktorom sa väčšina žien trápi niekoľko hodín a siaha na dno svojich síl.

Ale pozor, nenechajte sa zmýliť. Cisársky rez je stále veľký operačný zákrok a bolesť, ktorú ste si ušetrili pri pôrode, sa vám vráti v rekonvalescencii. Hojenie cisárskeho rezu trvá dlhý čas a hrozí aj väčšie riziko komplikácií. Mamička po prirodzenom pôrode je fit za pár dní, kým mamička po cisárskom musí byť dlhé týždne v pokoji.

Všetko máte zorganizované

Pri plánovanom cisárskom reze presne viete, čo sa bude diať. Väčšinu mamičiek desí, kedy im praskne voda, ako sa v bolestiach dopravia do nemocnice a mnoho ďalších vecí. Pri plánovanom cisárskom máte však všetko prichystané a nemusíte sa báť, že sa stane niečo neočakávané, čo by vás mohlo stresovať.

Nevýhodou však je, že deti rodené cisárskym rezom majú menšiu obranyschopnosť. Keďže neprešli matkinými rodidlami, horšie sa adaptujú, pretože cisársky rez predsa len nie je prirodzená cesta, ktorú by dieťa malo podstúpiť. „Cisárske deti“ majú preto väčšie sklony k ekzémom, alergiám či astmám.

Čítajte tiež:

Neporušia sa vám pôrodné cesty

Prirodzený pôrod je pre vaše telo, pochopiteľne, ťažká vec, ktorá na vás zanechá isté stopy. Po prirodzenom pôrode sa ženám roztiahnu rodidlá, ktoré sa už zrejme nikdy nevrátia do takého stavu, v akom boli. Zato pri cisárskom reze zostanú vaše pôrodné cesty neporušené a v pôvodnom stave.

Na druhej strane tu však máme ďalšiu nevýhodu. Cisársky rez môže každá žena absolvovať maximálne trikrát. Ak teda túžite po veľkej rodine, v ktorej budete mať štyri a viac detí, na cisársky rez by ste mali zabudnúť. Navyše, ak raz rodíte cisárskym, druhé dieťa nemôžete rodiť prirodzenou cestou, lebo hrozí riziko natrhnutia jazvy.

Menšie riziko odrenín a jaziev

Je jasné, že cesta pôrodnými cestami je pre dieťa celkom tŕnistá. Hrozí teda väčšie riziko odrenín, prípadne jaziev. Keď sa lekár rozhodne použiť kliešte alebo pôrodné nástroje, hrozí tiež riziko zranenia.

To sa vám pri cisárskom reze síce nestane, ale tam bábätku hrozia zasa iné druhy nebezpečenstva. Napríklad sa mu nevytlačí voda z pľúc, takže po vybratí z maternice mu ju musí odstrániť lekár. Deťom, ktoré sa rodia prirodzenou cestou, sa voda z pľúc vytlačí sama.

V každom prípade záleží na každej mamičke, ako sa pri svojom pôrode rozhodne. Všeobecne je však známe, že k cisárskemu rezu by sa ženy nemali prikláňať len tak z pohodlia, lebo má oveľa viac rizík než pôrod prirodzenou cestou. Je síce o niečo bolestivejší, vám aj vášmu bábätku však poskytne mnoho zdravotných aj psychických výhod.

21.12.2022 5:32| autor: Terezie Gáborová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist