Sťahovanie maternice po pôrode

Počas tehotenstva sa maternica zväčší zo 60 – 80 g približne na 1 kg, aby sa dokonale prispôsobila bábätku vnútri. Bezprostredne po pôrode sa začína vracať do svojho pôvodného stavu pred otehotnením (sťahuje sa). Prečítajte si, ako sťahovanie maternice napomôcť, aby všetko bolo v poriadku a bez komplikácií.

11-shutterstock_663728050-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

ŠESTONEDELIE

Po pôrode, po vylúčení placenty, dochádza v tele rodičky k hormonálnym zmenám, ktoré podporujú zmenšenie maternice (zmenšujú sa svalové bunky, sťahujú sa svalové vlákna). Proces sťahovania maternice sprevádzajú bolesti podobné slabším kontrakciám. Intenzita bolesti sa môže zvyšovať počas dojčenia, keď sa do krvi vyplavuje hormón oxytocín (vyvoláva sťahy svalových vlákien). Viac bolestivo potom vnímajú sťahovanie maternice ženy viacrodičky.

Na svoju pôvodnú veľkosť a miesto (do malej panvy) by sa mala maternica vrátiť do konca šestonedelia – tento stav skontroluje gynekológ pri prehliadke po šestonedelí.

DOJČENIE AKO PRIROZENÁ PODPORA ZAVINOVANIA

Preto mnoho mamičiek počas dojčenia v prvých dňoch po pôrode pociťuje silné bolesti pripomínajúce kontrakcie. Hoci je to nepríjemné, bolesti sú dobrým znamením sťahovania maternice. Niekedy môže byť bolesť taká silná, že mamičky potrebujú liek na jej zmiernenie. Vždy je však potrebná konzultácia s lekárom.

Sťahovanie maternice pri dojčení opäť ovplyvňuje hormón oxytocín, ktorý sa pri stimulácii bradaviek vylučuje do krvi. Ak mamička dojčiť nemôže, môže si do istej miery pomôcť sama „ručnou“ stimuláciou bradaviek.

TLAČENIE NA BRUCHO

Ďalší spôsob, ako sťahovanie maternice podporiť. Môžete si brucho pritláčať rukami, oveľa lepšie a prirodzenejšie však bude, keď si na brucho priložíte svoje bábätko.

Ak nie ste po cisárskom reze, netrápia vás boľavé bradavky alebo nemáte príliš naliate prsia, môžete vyskúšať aj spánok na bruchu. Skvelým pomocníkom je v tomto prípade vankúš alebo zmotaný uterák, ktorý pod bruško vložíte.

MASÁŽ

Aj také masírovanie bruška môže maternici pomôcť, aby sa rýchlejšie stiahla. Správnu techniku vám ukáže pôrodná asistentka alebo dula. Na masírovanie sú vhodné éterické olejčeky, napríklad rebríček, borievka, cyprus, pakost, grapefruit. Samozrejmosťou by však mala byť konzultácia s odborníkom na aromaterapiu.

VŠEMOCNÉ BYLINKY

So sťahovaním maternice vám pomôžu aj bylinkové čaje. Na svalstvo maternice má dobrý vplyv napríklad alchemilka či malinové listy.

Čítajte tiež:

ČASTO „NA MALÚ“

Pre správne sťahovanie maternice je tiež veľmi dôležité pravidelné močenie. Aby sa maternica mohla stiahnuť, potrebuje dostatok miesta, čo plný močový mechúr neumožňuje. Aj bolesť pri sťahovaní je menšia, keď na maternicu netlačí močový mechúr.

HLAVNE V TEPLE

Pre šestonedieľku je celkovo vhodné, aby zostala v teple a neprechladla. Teplo je však dobrým pomocníkom aj pri samotnom sťahovaní maternice – dokáže stlmiť bolesti. Vyskúšajte nahrievací vankúšik alebo termofor, ktorý priložíte na bruško.

KEĎ SA OBJAVIA PROBLÉMY

Niekedy sa však maternica nesťahuje tak, ako by mala, a objaviť sa môže aj komplikácia v podobe silného krvácania (čo môže spôsobiť infekcia alebo zvyšky placenty, ktorá nebola pri pôrode dokonale vypudená). Pri týchto ťažkostiach čo najskôr navštívte lekára. Niekedy je potrebné maternicu „vyčistiť“ chirurgicky, v prípade zápalu liečba spočíva v podávaní antibiotík.

27.11.2023 3:20| autor: redakce Babyweb

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist