Strie sa neskryjú

Asi len ťažko nájdete medzi svojimi kamarátkami jedinú, ktorá sa nemôže „popýšiť“ nejakou tou nepeknou jazvičkou alebo ovisnutou kožou po predchádzajúcom tehotenstve. Strie a ochabnutá pokožka k popôrodnému obdobiu patria, no zároveň môžete ich vzniku predchádzať. Poradíme vám ako.

„Po prvom bábätku som nemala nikde na tele ani jazvičku, teraz po druhom tehotenstve mám kožu popraskanú hlavne na stehnách a bokoch. A to som sa natierala krémami ostošesť,“ zdôverila sa tridsaťdvaročná Bety.

Podobné problémy nie sú typické iba pre tehotenstvo, ale v zásade pre akékoľvek životné obdobie, keď človek rýchlo priberie (prípadne schudne) na hmotnosti a následkom toho je pokožka nútená rýchlo sa rozpínať alebo zmršťovať. Strie veľmi často vznikajú v puberte, u dievčat i chlapcov, u kulturistov (ktorí majú všeobecne veľké výkyvy hmotnosti) alebo v prechode.

Platí, že čím je človek starší, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa strie objavia. A to z jedného prostého dôvodu – pokožka vekom stráca množstvo elastických vlákien a chýba jej tak pružnosť naťahovať sa a rozpínať.

Farba strií sa mení

„Strie alebo ,pajazvičky´ sú polodlhé pruhy atrofickej a zvrásnenej kože. Zvyčajne merajú niekoľko centimetrov a bývajú široké od jedného do desiatich centimetrov. Pri vzniku majú červenofialovú farbu a postupom času blednú,“ vysvetľuje dermatologička z Asklepionu MUDr. Kateřina Klauzová. „Presný mechanizmus vzniku strií zostáva neobjasnený. Sú výsledkom stenčenia a straty elasticity spodnej vrstvy kože a rozrušenia zväzkov kolagénových a elastínových vlákien. Dôležitú rolu hrajú mechanické namáhanie a estrogén. Strie najčastejšie vznikajú v tehotenstve a v puberte, ďalej pri ochorení žliaz s vnútornou sekréciou, pri užívaní kortikosteroidov, anabolík a pri rýchlom zvyšovaní hmotnosti.“

Každý odborník vám potvrdí, že je oveľa jednoduchšie striám predchádzať (hoci ani prevencia nie je vždy stopercentná), ako ich následne odstraňovať. Vzhľadom na to, že strie vznikajú v podkoží, zatiaľ neexistuje metóda, ktorá by vás ich zbavila úplne.

Ako preventívne pôsobiť proti striám:

  • Dostatočne piť.
  • Pravidelne cvičiť (zlepšíte tým prekrvenie pokožky).
  • Predovšetkým v tehotenstve a v prvých mesiacoch po pôrode pokožku dostatočne premasťujte. Tým máme na mysli premasťovanie pokožky minimálne 2x denne kvalitnými krémami proti striám. Dôležité je tiež upozorniť na to, že (nielen) bruško treba natierať ešte pred tým, ako sa začne zväčšovať, teda od prvých mesiacov tehotenstva.
  • Občas si dopriať masáž, ktorá opäť zlepší kvalitné prekrvenie pokožky.
  • Priberať (i zhadzovať) kilá postupne, nie po veľkých skokoch.

Zabudnite na slnko

Ani vo chvíli, keď už strie máte, nemusíte hádzať flintu do žita. Ako sme už spomenuli, strie časom vyblednú a budú tak menej zreteľné, niektoré môžu takmer vymiznúť. Tomu môžete ľahko pomôcť. Odborníci z oblasti kozmetológie radia predovšetkým nevystavovať strie na slnku a pristupovať k nim ako k akýmkoľvek iným jazvám, teda ich pravidelne premasťovať a masírovať.

Na trhu je viacero špeciálnych krémov a gélov učených priamo na strie, prípadne môžete siahnuť po osvedčenom nechtíkovom kréme s prímesou bravčovej masti.

Čítajte tiež:

Zverte sa do rúk odborníka

Ak chcete, môžete vyskúšať aj spoľahlivejšie, zároveň však aj finančne náročnejšie metódy, ako je napríklad zosvetlenie strií biolampou alebo tzv. mikrodermabráziou. Ide o kozmetický zákrok s použitím oxidu hlinitého, keď sa povrch kože jemne zbrúsi. „Ja som mala po treťom tehotenstve skutočne veľa strií, a keďže ma to naozaj trápilo, dal mi manžel ako darček za pôrod syna vyhladenie strií laserom. Strie boli už po prvej aplikácii oveľa svetlejšie a časom sa ešte trochu stiahli, takže na niektorých miestach ich vôbec nevidno,“ hovorí tridsaťpäťročná mamička Irena.

„Ak na striách prevláda červená alebo fialová farba, ošetrujú sa pulznými farbivovými lasermi. Ak sú už strie staršie a majú bledú farbu, môžeme ich stenčiť alebo spevniť pomocou frakcionovaných laserov, rádiofrekvencie či ultrazvuku. Dobrý efekt môžeme docieliť aj pri použití mikroneedelingu, niektorých typov chemického pílingu alebo spevnenia kože pomocou mezonití,“ opisuje vhodné metódy pani doktorka Klauzová.

Abdominoplastika urobí prievan v peňaženke

Ak vás okrem strií trápi aj ovisnutá koža na brušku a nepomáha ani cvičenie, ani masáže, ani sťahovacia bielizeň, môžete ako poslednú metódu zvoliť plastickú operáciu – v prípade tejto partie tzv. abdominoplastiku. Je to relatívne veľký zákrok, ktorého cena sa pohybuje medzi 750 – 1 300 eurami, takže nejde práve o lacnú záležitosť.

V niektorých prípadoch je však možné, že túto operáciu uhradí zdravotná poisťovňa. Výsledok je trvalý, a ak máte uvoľnenej kože naozaj výrazný prebytok, stojí táto radikálna cesta za zváženie. Okrem finančnej náročnosti však počítajte aj s dvojmesačnou rekonvalescenciou.

Sú strie a ochabnutá koža po tehotenstve dedičné?

„Strie skutočne vznikajú v tehotenstve iba u niektorých žien. Zistilo sa, že sú za to zodpovedné biochemické rozdiely v jednotlivých typoch kože. U ľudí so striami je porušená schopnosť kože rýchlo vytvárať alebo opravovať pružné podkožné vlákna. Táto tendencia môže byť dedičná, hovorí MUDr. Kateřina Klauzová. „V prípade ochabnutej pokožky je situácia podobná. Rolu zohrávajú dedičnosť, hladina hormónov, celkový stav tela, prírastok na hmotnosti počas tehotenstva, užívanie liekov a podobne. Jeden z hlavných faktorov je vek, čím je tehotenstvo vo vyššom veku, tým je regeneračná schopnosť kože menšia.“

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist