Svetový týždeň dojčenia – Podpora dojčenia sa začína v pôrodnici

Viete o tom, že prvý augustový týždeň je už od roku 1992 vyhlásený ako Svetový týždeň dojčenia? Tohtoročná téma je udržanie dojčenia – spoločne.

profimedia-0041233706-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Dojčenie predstavuje najprirodzenejší spôsob výživy dieťaťa. Má pozitívny prínos nielen pre samotné bábätko, ale aj pre matku. Navyše sa vďaka nemu posilňuje väzba medzi matkou a dieťaťom. Už štvrť storočia na jeho dôležitosť upozorňuje prvý augustový týždeň.

Pre matku má dojčenie veľa benefitov. „Ekonomický i praktický – prsník máte vždy poruke, materské mlieko je navyše vždy v ideálnom zložení zodpovedajúcom veku dieťaťa a v správnej teplote, v neposlednom rade je dojčenie prevencia onkologického ochorenia prsníka. Pre dieťa predstavuje dojčenie najprirodzenejší zdroj výživy, ktorý podporuje vývoj a dozrievanie funkcií imunitného systému, poznávacích a motorických funkcií, tiež znižuje riziko obezity a cukrovky. Prínosom pre oboch je silné citové puto, ktoré pri dojčení medzi mamičkou a dieťaťom vzniká. Je to čas, ktorý trávia spoločne v tesnom kontakte a majú ho len pre seba,“ uviedla Bc. Linda Zitová, DiS., Laktačná poradkyňa z Nemocnice Mělník.

Riaďte sa potrebami bábätka

Prvé dojčenie prichádza už v prvých dvoch hodinách po pôrode. Presný čas však nemožno určiť, každé dieťa je totiž pripravené na satie v inom okamihu. To bol tiež dôvod, prečo sa upustilo od definície, že sa dieťa musí prisať do pol hodiny po pôrode. Mamičky by sa preto mali predovšetkým zamerať na prejavy svojho bábätka.

„Správna zásada je len tá, že dojčíme podľa potreby dieťaťa, čo môže byť v začiatkoch pre mamičku náročné, a preto je veľmi dôležité, aby mala mamička o dojčení dostatok informácií ešte pred pôrodom. V počiatkoch dojčenia sa môže dopúšťať chýb v technike, ktoré majú za následok, že je dieťa zle prisaté, a vznikajú tak bolestivé poranenia a praskliny na bradavkách. Tie dojčenia veľmi znepríjemňujú. V týchto prípadoch mamičkám odporúčam konzultáciu s laktačnou poradkyňou, ktorá s nácvikom správnej techniky pomôže. Rovnako tak môže byť na začiatku pre ženu dojčenie nepríjemné z dôvodu zvýšenej citlivosti pŕs, ale tento stav sa väčšinou sám do niekoľkých dní upraví,“ vysvetlila laktačná poradkyňa.

Základom je správne prisatie

Dôležitým predpokladom úspešného dojčenia je správna technika jeho vykonávania. Dieťa by malo byť správne prisaté k prsníku mamičky. Takisto zvolená poloha by mala byť pohodlná ako pre dieťatko, tak pre samotnú mamičku.

„Osobne mám najlepšiu skúsenosť s polohou bočnou futbalovou. Pri nej bábätko leží zozadu pozdĺž boku matky na jej predlaktí, ktorá dlaňou pridržiava hlavičku dieťaťa pri prsníku. Táto poloha je vhodná pre všetky veľkosti pŕs a hmotnosť dieťaťa. Správnu techniku ​​dojčenia sa matka naučí samotnou praxou,“ opísala Zitová.

Základné polohy sa učia mamičky už v pôrodnici. Napríklad Nemocnica Mělník, ktorá má označenie Baby Friendly Hospital, má všeobecné zásady dojčenia zakotvené v dokumente Desať krokov k úspešnému dojčeniu. Každá matka prepustená z mělnickej pôrodnice musí vedieť dojčiť v sede aj v ľahu.

Desať krokov k úspešnému dojčeniu

Iniciatíva Desať krokov k úspešnému dojčeniu obsahuje nasledujúce podbody na podporu dojčenia, ktoré musia pôrodnice s označením Baby Friendly Hospital dodržiavať:

  • Mať písomne ​​vypracovanú stratégiu prístupu na dojčenie, ktorá je rutinne odovzdávaná všetkým členom zdravotníckeho tímu.
  • Školiť všetok zdravotnícky personál v zručnostiach potrebných na vykonávanie tejto stratégie.
  • Informovať všetky tehotné ženy o výhodách a technike dojčenia.
  • Umožniť matkám začať dojčenie do pol hodiny po pôrode.
  • Ukázať matkám spôsob dojčenia a udržania laktácie aj pre prípad, keď sú oddelené od svojich detí.
  • Nepodávať novorodencom žiadnu inú potravu ani nápoje okrem materského mlieka, s výnimkou lekársky indikovaných prípadov.
  • Praktizovať rooming-in: umožniť matkám a deťom zostať pohromade 24 hodín denne.
  • Podporovať dojčenie podľa potreby dieťaťa (nie podľa vopred stanoveného časového harmonogramu).
  • Nedávať dojčeným novorodencom žiadne náhrady, cumlíky a pod.
  • Povzbudzovať zakladanie dobrovoľných skupín matiek na podporu dojčenia a upozorňovať na ne matky pri prepúšťaní z pôrodnice.

Ako sa starať o prsia v čase dojčenia?

Starostlivosť o bradavky sa začína už od prvého dojčenia, pretože jeho nástup predstavuje najmä práve pre bradavky a prsné dvorce určitú záťaž. Ak všetko prebieha bez problémov a zdravotných komplikácií, nie je nutné v období dojčenia venovať prsiam nejakú zvláštnu starostlivosť. Doba, keď si ženy pred každým dojčením prsia skoro dezinfikovali, je preč. V súčasnosti je mamičkám skôr odporúčané prsia zbytočne netrieť a nedráždiť. „Po kúpaní stačí nechať ich voľne uschnúť alebo veľmi opatrne osušiť uterákom. Bradavky potom stačí ošetriť krémami na to určenými, ktoré sú bez parfumácie a pred dojčením sa z pŕs nezmývajú,“ odporučila Zitová.

Čítajte tiež:

Tabuľky nie sú smerodajné

V posledných rokoch sa u fyziologicky narodeného novorodenca od sledovania presne nadojčených dávok upúšťa. Dôležité je, aby dieťa pribúdalo na hmotnosti. Pravidlo, že 5. deň má vypiť 50 ml a 6. deň 60 ml na dávku, platí pre umelú výživu. „Pre matku je váženie pred dojčením a po ňom stresujúce, a preto ak to nevyžaduje zdravotný stav dieťaťa, tak sa mu skôr vyhýbame,“ upokojila budúce mamičky laktačná poradkyňa. Orientačne možno povedať, že má dojča vypiť približne 150-180 ml mlieka na kilogram hmotnosti. Pokiaľ je nutné bábätko dokrmovať, deje sa tak pomocou suplementora – špeciálneho doplnkového systému dojčenia, ktorý umožňuje dieťaťu sať materské mlieko z fľaštičky a súčasne sať z matkinho prsníka, eventuálne striekačkou cez prst. Obe techniky sa v prípade potreby matka naučí už v pôrodnici alebo môže o pomoc požiadať laktačnú poradkyňu.

Stále je čo zlepšovať

Prístup na dojčenie sa mení. 70. – 80. roky sa skôr niesli v znamení umelej výživy a matky dojčenie veľmi neriešili. Teraz je to inak. Väčšina matiek chce dojčiť a ak nemôžu, je im to často ľúto. Problémy s dojčením sú tiež jednou z častých tém, ktoré mamičky riešia na blogoch alebo v diskusných fórach. Ak to nejde ani napriek všetkým radám laktačných poradkýň, nie je nutné sa pre to cítiť zle. Skutočne existujú ženy, ktoré nemôžu dojčiť.

Skôr ženy v Česku dojčili maximálne 6 mesiacov a dnes prestávajú dojčiť medzi prvým a druhým rokom života dieťaťa. „Síce ešte nie sme na úrovni matiek v severských krajinách, tie veľmi úspešne a dlho dojčia, ale aj u nás sa postupne čas, počas ktorého ženy dojčia, predlžuje, a to je dobre,“ uzavrela laktačná poradkyňa.


Bc. Linda Zitová, DiS.

Bc. Linda Zitová, DiS., pracuje od roku 2009 na neonatologickej oddelení Nemocnice Mělník. Absolvovala rad kurzov zameraných na laktačné poradenstvo či výživu dojčiat a batoliat. V súčasnosti zastáva aj pozíciu riaditeľky ošetrovateľskej starostlivosti v Nemocnici Mělník, ktorú prevádzkuje spoločnosť VAMED MEDITERRA.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist