Svadobné šaty pre tehuľky

Ste tehotná a plánujete svadbu? Svadobné salóny dnes nezabúdajú ani na nevesty s bruškom. A záleží len na vás, či sa ním chcete pochváliť, alebo ho, naopak, chcete ukryť pred zvedavými pohľadmi svadobčanov.

Pre oba varianty pre vás máme pár dobrých rád:

V ktorom mesiaci tehotenstva sa budete vydávať
Ako pre tehotnú pre vás – bohužiaľ či vďakabohu – neplatí štandardný rozvrh plánovania svadby. Pol roka dopredu si šaty určite nechoďte skúšať. Aj za dva mesiace sa vám telo zmení tak, že ho sama nebudete poznať. Tehotným ženám sa odporúča, aby si prvý raz prišli vyskúšať šaty päť-šesť týždňov pred obradom, a potom ešte týždeň pred svadbou treba všetko prísť skúsiť znova. Nemá význam chodiť skôr, pretože budúca mamička nikdy neodhadne, aké bruško bude mať o niekoľko mesiacov.

Chcete bruško ukryť alebo vystaviť na obdiv
Pribúda tehotných žien, ktoré sa za svoje tehotenstvo nehanbia a sú naň aj na svadbe patrične pyšné. Niektoré ženy si však svoj svadobný deň vysnívali už ako malé a guľaté bruško im do harmonogramu jednoducho nezapadá. Nie sú potrebné obavy a pocity menejcennosti pre zmeny postavy, ktoré nie vždy uspokojujú ženine predstavy. Aj tehotná nevesta je krásna, ak si zvolí strih svadobných šiat tak, aby vynikli jej prednosti.

Podľa toho, ako sa s bruškom rozhodnete naložiť, sa môžu šaty rozdeliť do troch kategórií:

Klasické svadobné šaty, do ktorých nevesta do tretieho mesiaca väčšinou ešte vojde, iba sa niekde uvoľnia, zmenšia a prispôsobia jej postave.

  • Nevýhoda: Stiahnutými modelmi tlačíte plod. Pri väčšej manipulácii už s hotovým strihom sa môže strih šiat zdeformovať a nakoniec nebudú vyzerať pekne.
  • Výhoda: Zväčša ani nevidieť, že ste tehotná.

Šaty, ktoré sa dajú prispôsobiť brušku, nie sú už celkom normálne svadobné šaty. Patria sem tie, ktoré nemajú klasické tehotenské strihy, ale poskytujú už brušku priestor. Na rozdiel od prvého typu šiat v nich bruško neskrývate, ale priznávate. Bez toho, aby ste svoje tehotenstvo nejako zdôrazňovali.

  • Nevýhoda: Ak máte menšie bruško, môžu si niektorí príbuzní myslieť, že ste trochu tučná (bruško považujú za tuk).
  • Výhoda: Nemusíte pátrať vyslovene po tehotenských šatách, tieto zoženiete oveľa ľahšie.

Voľné tehotenské šaty sú tie, ktorými jasne dávate najavo, že ste tehotná a dokazujete svoju hrdosť na to, že ste žena. Veď sa ani niet za čo hanbiť. Časy, keď sa tehotenstvo maskovalo, sú preč. Najčastejšie sú to šaty s empírovým strihom (rozširujúce sa už od pŕs nadol).

  • Nevýhoda: Týchto modelov nie je veľa. Napriek tomu však medzi nimi nájdete naozaj krásne šaty.
  • Výhoda: V týchto šatách sa zrejme budete cítiť najlepšie. Sú najpohodlnejšie, voľné, vzdušné a budú vaše tehotenstvo výborne dopĺňať.

Pri šatách treba riešiť nielen ich veľkosť, ale aj to, či sú pohodlné, z akého materiálu sú, ako vás obmedzujú pri pohybe, či netlačia na bruško, ale predovšetkým – či sa v nich cítite dobre.

Materiál

V tehotenstve ste citlivejšia, preto pri výbere šiat venujte pozornosť látke. Materiálov je nepreberné množstvo – čipka, taft, organtín, satén, hodváb a mnoho ďalších. Každej neveste vyhovuje niečo iné. Látka šiat by mala byť príjemná na pokožke, nemala by ju nikde škriabať či svrbieť. Vyberať by sa mala vzdušná látka – napríklad šifón, ktorý je obľúbený pre svoju ľahkosť.

Strih

Aj strihov je veľké množstvo. Najčastejším tehotenským strihom sú empírové šaty, ktoré majú niekoľko výhod. Empír totiž pomôže v priebehu celého tehotenstva, ale vždy inak. Kým na začiatku gravidity zaguľatené bruško veľmi dobre skryje, na konci mu dovolí decentne vyniknúť. Ak sa rozhodnete pre klasické svadobné šaty, ktoré si dáte upraviť, skôr sa vyhýbajte A-strihom. Veľmi široká sukňa vás totiž opticky zmenší, čo už pri takej zaguľatenej bucľatejšej postave asi nechcete. Opticky klamať vám pomôžu aj detaily. Ak nevesta chce svoje materstvo trochu maskovať, mala by sa vyhnúť celkom hladkým materiálom v oblasti bruška. Ideálne sú rôzne preklady, zavinovanie látky na prednej časti sukne. Tieto detaily odvádzajú pozornosť od samotného bruška.

Cena

Najlacnejšie vás vyjdú šaty, ktoré si požičiate v salóne. Ceny sú rôzne, niekde ich dostanete už za 3 000 Sk/99,58 € , inde aj za 12 000 Sk/398,32 €. Aby ste zbytočne nestrácali čas, vyberte si niekoľko salónov a obtelefonujte ich. Pýtajte sa na počet tehotenských modelov a ich veľkosti. Nepôjdete tak do predajne zbytočne. Šaty by ste si nemali kupovať alebo požičiavať hneď v prvom z nich. Je síce pravda, že váš výber je obmedzený, ale nemusíte preto robiť kompromisy.

Za kúpené šaty zaplatíte okolo 20 000 Sk i viac/663,87 €.

Ušitie vás bude stáť podľa toho, kto šaty šije. Ak miestna krajčírka, môžete sa dostať na ešte nižšiu cenu ako v salóne. Keď si ich dáte ušiť známej módnej návrhárke, cena sa začína na 30 000 Sk/995,82 €.

Na Babywebe tiež nájdete:

Svadobné kytice šité na mieru
Je svadba prežitok?
Musí svadba nutne predstavovať koniec dobrého sexu?

27.5.2011 4:57| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist